X

Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego?

Rodzina jako podstawowa jednostka społeczna zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Dzieciom powinna dawać ostoję, wsparcie w problemach oraz prawidłowe wzorce zachowania. Jeśli w domu występują jakiekolwiek problemy lub spory, może się to przełożyć na zaburzone funkcjonowanie wszystkich domowników, zaś u najmłodszych powodować spore kłopoty w dorosłym życiu, gdy postanowią założyć własną rodzinę, w której także mogą odzwierciedlić się wcześniejsze dysfunkcje. Pomocne może okazać się wsparcie doświadczonego psychologa, które w dzisiejszych czasach absolutnie nie powinno być powodem do wstydu. Nieporozumienia zdarzają się nawet w najlepszych domach, ale szybka reakcja i zwrócenie się o fachową poradę daje szansę, by zapobiec przykrym konsekwencjom zaniedbań w przyszłości.
terapeuta rodzinny

Terapia psychologiczna – kiedy wymagana?

Niestety w wielu polskich rodzinach pojawiają się bariery komunikacyjne, które często są efektem tego, że ludzie po prostu nie potrafią ze sobą rozmawiać. Sporo osób nie zostało nauczonych w domach, w których się wychowali, jak komunikować się z najbliższymi. Nic zatem dziwnego, że potem powielają te negatywne schematy i przybiera to postać błędnego koła. Rodzice często nawet nie słuchają dokładnie, co mają do powiedzenia ich pociechy. Bagatelizując czyjeś problemy lub przybierając zbyt protekcjonalny ton, zamiast zrozumienia i empatii, jesteśmy na najlepszej drodze do zniszczenia bliskich więzi z własnymi dziećmi czy krewnymi. Gdy tracimy pewny grunt pod nogami i czujemy, że członkowie rodziny wzajemnie się od siebie oddalają, jest to ostatni dzwonek, by popracować nad poprawą sytuacji. Psychoterapeuta rodzinny może wówczas okazać się niezbędny. 

Jak wygląda wizyta u terapeuty

Standardowa wizyta ma formę spokojnej rozmowy przeprowadzonej w zaciszu gabinetu psychologicznego. Na kozetce poszczególni członkowie rodziny mogą opowiedzieć o swoich uczuciach i emocjach, o sprawach, które budzą ich wątpliwości lub sprzeciw. Czasem obcej osobie dużo łatwiej się zwierzyć, aniżeli komuś z kim łączą nas więzy krwi. Nie każdy chce opowiadać o sobie w gronie krewnych, więc w wyjątkowych przypadkach terapeuta rodzinny poprosi inne osoby o opuszczenie gabinetu na czas rozmowy z daną osobą. Specjalista w swoim fachu szybko zdiagnozuje problem, pomoże również klientom w nawiązaniu porozumienia, spełniając funkcję mediatora bądź też nauczy skutecznych metod komunikowania się w przestrzeni domowej tak, aby nie dochodziło do konfliktów i sytuacji nieprzyjemnych. Każdy przypadek jest inny, więc to, jak długo będzie trwała wspólna terapia zależy od stopnia skomplikowania problemu.  

Zobacz też:  Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt. Leczenie dysplazji bioder u dzieci

Nowoczesna odsłona terapii rodzinnej, pozwala odbywać ją bez konieczności wychodzenia z domu. Na sensly.com można znaleźć całą grupę profesjonalnych terapeutów i psychologów, którzy pomogą w każdej sytuacji. Teraz w wygodny sposób można umówić się online na terapię dla całej rodziny w formie komfortowej wideokonferencji. We własnych czterech ścianach większość ludzi czuje się swobodniej i łatwiej im prowadzić rozmowę, która nie należy do najłatwiejszych. Atmosfera gabinetów psychologicznych często stwarza niepotrzebne poczucie dystansu i generuje dodatkowy stres, który w tej sytuacji jest kompletnie niepotrzebny. Rozmawiając ze specjalistą przez Internet w dobrze znanym sobie środowisku, czujemy się po prostu zdecydowanie bezpieczniej. Taka forma terapii może zatem okazać się jeszcze bardziej efektywna, aniżeli tradycyjna wizyta. 

Terapia rodzinna – kiedy należy skorzystać z pomocy

Są w naszym życiu sytuacje, które powinny skłonić nas do natychmiastowego kontaktu z osobą kompetentną do udzielania pomocy psychologicznej. Jeśli psychoterapeuta rodzinny pojawi się na czas, można uniknąć wielu domowych tragedii. Kiedy należy zadziałać? Oto przykładowe przypadki:

  • w rodzinie występują uzależnienia od alkoholu lub innych używek;
  • członek rodziny ma depresję, niepokojące stany emocjonalne, huśtawki nastrojów, itp;
  • rodzina została doświadczona przez los i przeżyła sytuację traumatyczną, jak śmierć bliskiego, lub wypadek;
  • dziecko ma problemy z nauką i samodyscypliną w szkole, jest zamknięte i wycofane;
  • w rodzinie wybuchają coraz częstsze konflikty a więzi pomiędzy poszczególnymi domownikami zanikają;
  • pojawiają się problemy w małżeństwie.
Zobacz też:  Opryszczka u dzieci – leczenie, przyczyny i objawy

Psycholog rodzinny dostępny od ręki

Kiedy znajdziemy się w obliczu sytuacji potencjalnie niebezpiecznej z punktu widzenia integralności oraz prawidłowego funkcjonowania rodziny, nie ma co zwlekać. Terapeuta rodzinny powinien jak najszybciej rozpocząć działania zmierzające do całkowitego wyeliminowania lub określonego zniwelowania stanu zagrożenia. Czasami umówienie się na klasyczną wizytę do specjalisty niemalże graniczy z cudem, ze względu na długie terminy oczekiwania. Ten problem nie istnieje w przypadku sensly.com, gdzie można szybko i sprawnie uzyskać pomoc online. Terapeuta rodzinny zajmie się wówczas daną sprawą niezwłocznie w dogodnej dla klientów porze dnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy cenny czas i szybciej obserwujemy pozytywne zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. 


Sprawdź także:
Zobacz też:  Rumianek w ciąży
Może Cię także zainteresować: