Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego? Co warto wiedzieć o terapii rodzin?

Rodzina jako podstawowa jednostka społeczna zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Jeśli w domu występują jakiekolwiek problemy lub spory, może się to przełożyć na zaburzone funkcjonowanie wszystkich domowników, zaś u najmłodszych powodować spore kłopoty w dorosłym życiu. Sprawdź, kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego.
terapeuta rodzinny

Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego? Gdy w rodzinie pojawiają się problemy emocjonalne, relacyjne czy komunikacyjne, warto rozważyć skorzystanie z terapii rodzinnej. Psychoterapia systemowa skupia się na badaniu złożonych interakcji między członkami rodziny oraz wpływie tych wzajemnych relacji na funkcjonowanie całego systemu. Systemowa terapia rodzin może pomóc wskazać źródła konfliktów i rozwiązywać trudne sytuacje, a także poprawić komunikację i wzajemne zrozumienie między członkami rodziny. Przed podjęciem decyzji o terapii rodzinnej, warto rozważyć konsultację z doświadczonym specjalistą, który pomoże określić, czy terapia jest odpowiednim rozwiązaniem i jakie korzyści mogą z niej wyniknąć. Przeczytaj, kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego.

Czym jest systemowa terapia rodzinna?

Systemowa terapia rodzinna to podejście terapeutyczne, które skupia się na badaniu wzajemnych relacji między członkami rodziny i sposobach, w jakie te relacje wpływają na funkcjonowanie życia rodzinnego. Terapeuta rodzinny podejmuje próbę zrozumienia dynamiki rodzinnej, aby pomóc rodzinie w radzeniu sobie z problemami, konfliktami i wyzwaniami, które wpływają na ich życie. Przeczytaj, kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego.

Terapia rodzinna – kiedy wymagana?

Niestety w wielu polskich rodzinach pojawiają się bariery komunikacyjne, które często są efektem tego, że ludzie po prostu nie potrafią ze sobą rozmawiać. Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego? Sporo osób nie zostało nauczonych w domach, w których się wychowali, jak komunikować się z najbliższymi. Nic zatem dziwnego, że potem powielają te negatywne schematy i przybiera to postać błędnego koła. Rodzice często nawet nie słuchają dokładnie, co mają do powiedzenia ich pociechy. Bagatelizując czyjeś problemy lub przybierając zbyt protekcjonalny ton, zamiast zrozumienia i empatii, jesteśmy na najlepszej drodze do zniszczenia bliskich więzi z własnymi dziećmi czy krewnymi. Gdy tracimy pewny grunt pod nogami i czujemy, że członkowie rodziny wzajemnie się od siebie oddalają, jest to ostatni dzwonek, aby popracować nad poprawą sytuacji. Psychoterapeuta rodzinny może wówczas okazać się niezbędny. 

Jak wygląda wizyta u terapeuty?

kiedy skorzystać z tearpeuty rodzinnego - jak wygląda wizyta

Standardowa wizyta ma formę spokojnej rozmowy przeprowadzonej w zaciszu gabinetu psychologicznego. Na kozetce poszczególni członkowie rodziny mogą opowiedzieć o swoich uczuciach i emocjach, o sprawach, które budzą ich wątpliwości lub sprzeciw. Czasem obcej osobie dużo łatwiej się zwierzyć, aniżeli komuś z kim łączą nas więzy krwi. Nie każdy chce opowiadać o sobie w gronie krewnych (zwłaszcza młodzież), więc w wyjątkowych przypadkach terapeuta rodzinny poprosi inne osoby o opuszczenie gabinetu na czas rozmowy z daną osobą. Specjalista w swoim fachu szybko zdiagnozuje problem, pomoże również klientom w nawiązaniu porozumienia, spełniając funkcję mediatora bądź też nauczy skutecznych metod komunikowania się w przestrzeni domowej tak, aby nie dochodziło do konfliktów i sytuacji nieprzyjemnych. Każdy przypadek jest indywidualny, więc to, jak długo będzie trwała wspólna terapia, zależy od stopnia skomplikowania problemu.  

Psychoterapia rodzinna bez wychodzenia z domu

Nowoczesna odsłona terapii rodzinnej, pozwala odbywać ją bez konieczności wychodzenia z domu. Na sensly.com można znaleźć całą grupę profesjonalnych terapeutów i psychologów, którzy pomogą w każdej sytuacji i kryzysie. Teraz w wygodny sposób można umówić się online na terapię dla całej rodziny w formie komfortowej wideokonferencji. We własnych czterech ścianach większość ludzi czuje się swobodniej i łatwiej im aktywnie uczestniczyć w rozmowie, która nie należy do najłatwiejszych. Atmosfera gabinetów psychologicznych często stwarza niepotrzebne poczucie dystansu i generuje dodatkowy stres, który w tej sytuacji jest kompletnie niepotrzebny pacjentowi. Rozmawiając ze specjalistą przez Internet w dobrze znanym sobie środowisku, czujemy się po prostu zdecydowanie bezpieczniej. Taka forma terapii może zatem okazać się jeszcze bardziej efektywna, aniżeli tradycyjna wizyta. 

 

Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego?

Są w naszym życiu sytuacje, które powinny skłonić nas do natychmiastowego kontaktu z osobą kompetentną do udzielania pomocy psychologicznej. Jeśli psychoterapeuta rodzinny lub psychiatra pojawi się na czas, można uniknąć wielu domowych tragedii. Kiedy należy zadziałać? Oto przykładowe przypadki, kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego:

    • w rodzinie występują uzależnienia od alkoholu lub innych używek;

    • członek rodziny ma depresję, niepokojące stany emocjonalne, huśtawki nastrojów, itp;

    • rodzina została doświadczona przez los i przeżyła sytuację traumatyczną, jak śmierć bliskiego, lub wypadek;

    • dziecko ma problemy wychowawcze lub z nauką i samodyscypliną w szkole, jest zamknięte i wycofane;

    • w rodzinie wybuchają coraz częstsze konflikty, a więzi pomiędzy poszczególnymi osobami w domu zanikają;

  • pojawiają się problemy w małżeństwie (tu warto też pomyśleć o terapii par).

Psychoterapeuta rodzinny dostępny od ręki

Kiedy znajdziemy się w obliczu sytuacji potencjalnie niebezpiecznej z punktu widzenia integralności oraz prawidłowego funkcjonowania rodziny, nie ma co zwlekać. Terapeuta rodzinny powinien jak najszybciej rozpocząć działania zmierzające do całkowitego wyeliminowania stanu zagrożenia. Kiedy skorzystać z terapeuty rodzinnego? Czasami umówienie się na klasyczną wizytę do specjalisty niemalże graniczy z cudem, ze względu na długie terminy oczekiwania. Ten problem nie istnieje w przypadku sensly.com, gdzie można szybko i sprawnie uzyskać pomoc online. Terapeuta rodzinny zajmie się wówczas daną sprawą niezwłocznie w dogodnej dla klientów porze dnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy cenny czas i szybciej obserwujemy pozytywne zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. 


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: