X

Klej z mąki i wody – jak zrobić?

Klej z mąki i wody

Osoby, które mają dzieci, dobrze wiedzą o tym, że dla nich artykułami pierwszej potrzeby, których nigdy nie może zabraknąć – są kolorowy papier, bibuła oraz flamastry. Bez nich prace plastyczne nie mogłyby powstać, a i zabawa nie byłaby taka sama.

Co większość rodziców robi, gdy ich zabraknie?

Po pierwsze biegnie czym prędzej po nie do sklepu lub zamawia je przez internet. Ewentualnie idzie do sąsiada w nadziei, że może jego dzieci będą miały potrzebne artykuły. Rodzice nie wiedzą przy tym, że nie zawsze muszą kupować wszystkie artykuły ze sklepu. Taki biurowy klej może z powodzeniem zastąpić domowy klej zrobiony z mąki i wody. Klej z mąki i wody wcale nie jest trudny do przygotowania. Przyrządza się go podobnie jak kisiel, a wszystkie niezbędne składniki do jego wytworzenia można znaleźć w domowej spiżarce.

Zobacz też:  Zabawy dla dzieci - 18 pomysłów

Co jest potrzebnej do zrobienia kleju z mąki?

Po pierwsze, by powstał domowy, ekologiczny klej potrzebna jest jedna łyżeczka mąki ziemniaczanej, jedna łyżka maki pszennej, około dwóch łyżek zimnej wody oraz 220 mililitrów wody do zagotowania, czyli tak zwanego wrzątku. Jak widać, te składniki nie są za bardzo wyszukane i bez problemu można znaleźć je w każdej kuchni.

Jak zrobić klej z maki i wody?

Po pierwsze należy wsypać do miski odmierzone wcześniej porcję mąki pszennej i mąki ziemniaczanej. Po drugie trzeba zalać ją zimną wodą i mieszać ją, dopóki się nie rozpuści. Po trzecie kolejny krok to wlanie do rondelka gorącej wody i zagotowanie jej. Gdy do tego dojdzie, trzeba do niej dodać mieszankę obu mąk i porządnie wymieszać.

Na koniec taki wywar powinno się nieco potrzymać na palniku, by owa masa zaczęła bulgotać. Gdy masa będzie gotowa, dobrze upewnić się, czy nie ma w niej grudek. Jeśli okaże się, że zrobiony klej jest za gęsty, można dolać wrzątku. Po czwarte przestudzony i zagęszczony klej powinno przelać się wprost do małego słoiczka i szczelnie zakręcić.

Zobacz też:  Wyposażenie do przedszkola – na co warto postawić?

Do czego można użyć kleju z mąki i wody?

Powyższy klej świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju prac plastycznych takich jak wyklejanki, brokat czy łączenie małych drobnych elementów. Klej z maki i wody ma ten pozytyw, że nie brudzi rąk, dzieci nie są nim w stanie skleić sobie palców u rąk. I przede wszystkim domowy klej nie brudzi powierzchni oraz ubrań. Gdy właściwie przechowuje się klej z mąki i wody, to może on nam posłużyć nawet tydzień.

Inne walory kleju z mąki i wody

Jest bezpieczny dla dzieci. Nawet gdy go zjedzą, nic im nie zagraża. Najwyżej będą czuły lekką niestrawność i ból żołądka, który szybko minie. Poza tym taki klej jest łatwo zmywalny i nawet gdy pozostaną po nim ślady, można je szybko i skutecznie wyeliminować. Po trzecie jego użytkowanie nie grozi tym, że dziecko niechcący przyklei się do biurka lub krzesła, na którym siedzi.

Ponadto taki domowy klej z mąki i wody jest śmiesznie niski. Jego koszt to niecałe 20 groszy. Klej z maki i wody jest szybki w przygotowaniu, a co najważniejsze wszystkie jego składniki są zawsze pod ręką. Klej z mąki i wody jest w pełni ekologiczny, więc nie da się nim zatruć.

Zobacz też:  Tablica manipulacyjna - dobra zabawa i nauka w jednym

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: