Klej z mąki i wody, czyli klajster. Jak zrobić klej z mąki ziemniaczanej?

Czy przybory plastyczne można stworzyć samemu w domu? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jak zrobić z dzieckiem klej z mąki i wody.
Klej z mąki i wody

Czy da się zrobić klej z mąki? Osoby, które mają dzieci, dobrze wiedzą o tym, że dla nich artykułami pierwszej potrzeby, których nigdy nie może zabraknąć – są kolorowy papier, bibuła i flamastry. Bez nich prace plastyczne nie mogłyby powstać, a i zabawa nie byłaby taka sama.

Gęsty klej z mąki, czyli klajster – ekologiczna alternatywa

Co większość rodziców robi, gdy zabraknie przyborów plastycznych? Po pierwsze biegnie czym prędzej po nie do sklepu lub zamawia je przez internet. Ewentualnie idzie do sąsiada w nadziei, że może jego dzieci będą miały potrzebne artykuły. Rodzice nie wiedzą przy tym, że nie zawsze muszą kupować wszystkie artykuły ze sklepu. Taki biurowy klej może z powodzeniem zastąpić domowy klej zrobiony z mąki i wody. Klej z mąki i wody wcale nie jest trudny do przygotowania. Przyrządza się go podobnie jak kisiel, a wszystkie niezbędne składniki do jego wytworzenia można znaleźć w domowej spiżarce.

Klej z mąki ziemniaczanej i pszennej

Po pierwsze, by powstał domowy, ekologiczny klej potrzebna jest jedna łyżeczka mąki ziemniaczanej, jedna łyżka maki pszennej, około dwóch łyżek zimnej wody oraz 220 mililitrów wody do zagotowania, czyli wrzątku. Jak widać, te składniki nie są za bardzo wyszukane i bez problemu można znaleźć je w każdej kuchni.

Jak zrobić klej z mąki i wody?

Po pierwsze należy wsypać do miski odmierzoną wcześniej porcję mąki pszennej i mąki ziemniaczanej. Po drugie trzeba zalać ją szklanką zimnej wody i mieszać ją, dopóki się nie rozpuści. Po trzecie kolejny krok to wlanie do garnka gorącej wody i zagotowanie jej. Gdy do tego dojdzie, trzeba do niej dodać mieszankę obu mąk i porządnie wymieszać.

Na koniec taki wywar powinno się nieco potrzymać na palniku, by owa masa zaczęła bulgotać. Gdy masa będzie gotowa, dobrze upewnić się, czy nie ma w niej grudek. Jeśli okaże się, że zrobiony klej jest za gęsty, można dolać wrzątku. Po czwarte przestudzony i zagęszczony klej do papieru z mąki powinno przelać się wprost do małego słoiczka i szczelnie zakręcić.

Do czego można użyć kleju z mąki i wody?

Powyższy klej do papieru z mąki ziemniaczanej świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju prac plastycznych takich jak wyklejanki, brokat czy łączenie małych drobnych elementów. Klej z maki i wody ma ten pozytyw, że nie brudzi rąk, dzieci nie są nim w stanie skleić sobie palców u rąk. I przede wszystkim domowy klej nie brudzi powierzchni i ubrań. Gdy właściwie przechowuje się klej z mąki i wody, to może on nam posłużyć nawet tydzień.

Inne zalety kleju z mąki i wody

Jest bezpieczny dla dzieci. Nawet gdy go zjedzą, nic im nie zagraża. Najwyżej będą czuły lekką niestrawność i ból żołądka, który szybko minie. Poza tym taki klej jest łatwo zmywalny i nawet gdy pozostaną po nim ślady, można szybko i skutecznie się ich pozbyć. Po trzecie jego użytkowanie nie grozi tym, że dziecko niechcący przyklei się do biurka lub krzesła, na którym siedzi.

Mąka może być świetnym składnikiem potraw i rozwiązaniem, w przypadku, gdy zastanawiasz się co na obiad dla dziecka w tym tygodniu. Można jej również użyć w sytuacji, gdy zabraknie ci kleju. Wiesz już, jak samodzielnie wykonać klej z mąki. Taki domowy klej z mąki i wody jest bardzo tani. Jego koszt to niecałe 20 groszy. Klej z maki i wody jest szybki w przygotowaniu, a co najważniejsze wszystkie jego składniki są zawsze pod ręką. Klej z mąki i wody jest w pełni ekologiczny, więc nie da się nim zatruć.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: