Przenośny klimatyzer – jak działa to urządzenie do chłodzenia mieszkania?

Przenośny klimatyzer to prawdziwy ratunek na upalne dni. Ale jak wybrać odpowiednie urządzenie? Oto praktyczne informacje, które pomogą ci w tym zadaniu.
klimatyzer

Klimatyzer może pomóc ci utrzymać chłodną i przyjemną temperaturę powietrza w gorące letnie dni. Takie warunki mogą sprawić, że wewnątrz twojego mieszkania będzie nieznośnie gorąco, więc warto szukać czegoś, co schłodzi powietrze. Jak działa takie urządzenie?

Zamontowanie tradycyjnej klimatyzacji to bardzo kosztowna inwestycja. Sam jej montaż wymaga wiele wysiłku i prac remontowych. Jeżeli chcesz tego uniknąć, rozwiązaniem może być klimatyzer. Taki sprzęt może sprawić, by pomieszczenie było chłodne nawet w najbardziej gorący letni dzień. Czym różni się od klimatyzatora? Jak go używać i gdzie sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy!

Klimatyzacja

W każdym klimatyzatorze kluczowa jest rura, przez którą gorące powietrze jest odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia. Klimatyzer przenośny może mieć standardową rurę, którą musisz umieścić na przykład w oknie. Warto sprawdzić, czy urządzenie ma też dodatkowe funkcje, takie jak nawilżanie powietrza czy funkcja wentylatora.

Jak działa klimatyzer?

klimatyzer - jak działa

Klimatyzer ewaporacyjny to urządzenie chłodzące o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Do działania wykorzystuje wodę. Jak pracuje?

 1. Najpierw wdmuchuje ciepłe powietrze na wilgotny i zimny materiał, co sprawia, że staje się ono chłodne i nawilżone. 
 2. Następnie w takiej postaci jest wydmuchiwane na zewnątrz klimatyzera. 

Dzięki lekkości, wydajności i łatwości w przenoszeniu sprawdza się bardzo dobrze jako zamiennik tradycyjnych, dużych klimatyzatorów.

Gdzie sprawdzi się klimatyzer?

Klimatyzer będzie dobrym wyborem do pomieszczeń o powierzchni do 40 m². Nie sprawdzi się jednak w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie niezbędny okaże się klimatyzator. Efektywność chłodzenia można znacząco zwiększyć, kupując klimatyzer wyposażony w w zbiornik na wodę i pompę. Taki sprzęt to optymalny wybór, kiedy chcesz schłodzić niewielkie pomieszczenie, a nie możesz sobie pozwolić na drogi montaż klimatyzatora. 

Klimatyzer przenośny czy klimator? Najważniejsze różnice

Klimatyzery są w różnych formach – od klimatyzatorów ściankowych po klimatory przenośne. Klimatyzer przenośny ma tę zaletę, że możesz go przestawiać z miejsca na miejsce, dzięki kółkom. Klimator, inaczej klimatyzer ewaporacyjny, to urządzenie, które nie tylko schładza, ale też nawilża powietrze. Wkład klimatora, który nasiąka wodą, jest chłodzony przez wentylator, a następnie wydmuchuje chłodniejsze powietrze.

Wady i zalety klimatyzera

klimatyzer - wady i zalety

Oto kilka zalet klimatyzerów:

 • jest dużo tańszym rozwiązaniem niż klimatyzator;
 • to lekki sprzęt, dzięki czemu możesz łatwo przenieść go do innego pomieszczenia;
 • dobrze radzi sobie z chłodzeniem pojedynczego pomieszczenia;
 • oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń;
 • nie emituje zbyt dużego hałasu, co sprawia, że może być włączony podczas snu i w czasie pracy biurowej wymagającej skupienia;
 • nie wymaga umieszczenia w oknie lub w ścianie rury, która będzie odprowadzała powietrze na zewnątrz.
 • nie wydziela substancji szkodliwych dla środowiska (np. freonu).

Urządzenie ma również pewne wady:

 • jego wydajność jest zdecydowanie niższa od efektywności klimatyzatorów;
 • powietrze w pomieszczeniu, w którym sprzęt jest używany, staje się bardzo wilgotne;
 • gdy się je wyłączy, chłód przestaje być odczuwalny;
 • przyjemne ochłodzenie zapewni jedynie w małych pomieszczeniach.

Klimatyzer czy klimatyzator – co wybrać?

klimatyzer czy klimatyzator

Klimatyzatory to zdecydowanie wydajniejsze urządzenia, ale cena i kłopotliwy montaż mogą odstraszyć wielu klientów. Sama eksploatacja też jest dużo bardziej kosztowna niż w przypadku klimatyzera. Klimatyzatory wymagają także okresowej konserwacji. Jeżeli chcesz ochłodzić bardzo duże pomieszczenie, wówczas nie masz wyboru i musisz się wybrać klimatyzator jednak do małego pomieszczenie lepszym wyborem będzie klimatyzer. Największą zaletą tego drugiego jest mobilność. Dzięki niej bez problemu przeniesiesz urządzenie do innego pomieszczenia.

Czy klimatyzacja jest ekologiczna?

Energooszczędne modele klimatyzatorów są coraz bardziej popularne. Klimator ewaporacyjny jest bardziej ekologiczny od standardowego klimatyzatora, ponieważ nie używa freonu. Zamiast tego, wykorzystuje naturalny proces parowania wody do schłodzenia powietrza.

Wybór i montaż klimatyzatora

Wybór klimatyzera powinien zależeć od wielkości pomieszczenia, w którym ma być używany. Montaż klimatyzatora ściankowego wymaga pomocy specjalistów, ale klimatyzator przenośny można łatwo przenieść i zainstalować samodzielnie. Pamiętaj, aby regularnie czyścić filtry w swoim urządzeniu, aby działało ono efektywnie i długo służyło.

Podsumowując, klimatyzer to urządzenie, które może znacząco poprawić komfort życia w upalne dni. Pamiętaj, że ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego modelu, ale również odpowiednia eksploatacja i konserwacja urządzenia. Dzięki temu, cieszyć się będziesz mogła świeżym i chłodnym powietrzem przez wiele sezonów.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: