X

Klimatyzer – jak działa? Czy dobrze sprawdzi się w chłodzeniu mieszkania?

klimatyzer

Klimatyzer może pomóc ci utrzymać chłodną i przyjemną temperaturę w gorące letnie dni. Takie warunki mogą sprawić, że wewnątrz twojego mieszkania będzie nieznośnie gorąco, więc warto szukać czegoś, co schłodzi powietrze. Jak działa takie urządzenie?

 

Zamontowanie tradycyjnej klimatyzacji to bardzo kosztowna inwestycja. Sam jej montaż wymaga wiele wysiłku i prac remontowych. Jeżeli chcesz tego uniknąć, rozwiązaniem może być klimatyzer. Taki sprzęt może sprawić, by pomieszczenie było chłodne nawet w najbardziej gorący letni dzień. Czym różni się od klimatyzatora? Jak go używać i gdzie sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy!

Klimatyzer – czym jest i w jaki sposób działa?

Klimatyzer ewaporacyjny to urządzenie chłodzące o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Do działania wykorzystuje wodę. Jak pracuje?

 1. Najpierw wdmuchuje ciepłe powietrze na wilgotny i zimny materiał, co sprawia, że staje się ono chłodne i nawilżone. 
 2. Następnie w takiej postaci jest wydmuchiwane na zewnątrz klimatyzera. 
Zobacz też:  Smartwatch, który warto mieć

Dzięki lekkości, wydajności i łatwości w przenoszeniu sprawdza się bardzo dobrze jako zamiennik tradycyjnych, dużych klimatyzatorów.

Gdzie sprawdzi się klimatyzer?

Klimatyzer będzie dobrym wyborem do pomieszczeń o powierzchni do 40 m². Nie sprawdzi się jednak w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie niezbędny okaże się klimatyzator. Efektywność chłodzenia można znacząco zwiększyć, kupując klimatyzer wyposażony w pompę wody. Taki sprzęt to optymalny wybór, kiedy chcesz schłodzić niewielkie pomieszczenie, a nie możesz sobie pozwolić na drogi montaż klimatyzatora. 

Wady i zalety klimatyzera

Oto kilka zalet klimatyzera:

 • jest dużo tańszym rozwiązaniem niż klimatyzator;
 • to lekki sprzęt, dzięki czemu możesz łatwo przenieść go do innego pomieszczenia;
 • dobrze radzi sobie z chłodzeniem pojedynczego pomieszczenia;
 • oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń;
 • nie emituje zbyt dużego hałasu, co sprawia, że może być włączony podczas snu i w czasie pracy biurowej wymagającej skupienia;
 • nie wymaga umieszczenia w oknie lub w ścianie rury, która będzie odprowadzała powietrze na zewnątrz.
 • nie wydziela substancji szkodliwych dla środowiska (np. freonu).

Urządzenie ma również pewne wady:

 • jego wydajność jest zdecydowanie niższa od efektywności klimatyzatorów;
 • powietrze w pomieszczeniu, w którym sprzęt jest używany, staje się bardzo wilgotne;
 • gdy się je wyłączy, chłód przestaje być odczuwalny;
 • przyjemne ochłodzenie zapewni jedynie w małych pomieszczeniach.
Zobacz też:  Regał na książki dla dzieci. Jak model sprawdzi się w pokoju malucha?

Klimatyzer czy klimatyzator – co wybrać?

Klimatyzatory to zdecydowanie wydajniejsze urządzenia, ale cena i kłopotliwy montaż mogą odstraszyć wielu klientów. Sama eksploatacja też jest dużo bardziej kosztowna niż w przypadku klimatyzera. Klimatyzatory wymagają także okresowej konserwacji. Jeżeli chcesz ochłodzić bardzo duże pomieszczenie, wówczas nie masz wyboru i musisz się wybrać klimatyzator jednak do małego pomieszczenie lepszym wyborem będzie klimatyzer. Największą zaletą tego drugiego jest mobilność. Dzięki niej bez problemu przeniesiesz urządzenie do innego pomieszczenia.

 

Jeżeli źle reagujesz na upały i chcesz, by w jednym z pomieszczeń twojego domu panował przyjemny chłód, to klimatyzer jest urządzeniem dla ciebie! Jeśli chcesz nieco ochłodzić np. mały pokój, właśnie taki sprzęt okaże się najbardziej odpowiedni.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Kuchnia marzeń - o czym należy pamiętać podczas aranżacji?

Może Cię także zainteresować: