Kłucie w pochwie w ciąży – co oznacza? 

Kłucie w pochwie w ciąży to nieprzyjemny objaw, który często towarzyszy przyszłym mamom, ale czy zawsze oznacza stan chorobowy? Niekoniecznie, choć gdy występują także inne objawy takie jak np. gorączka, to trzeba skontaktować się z lekarzem. Sprawdź więcej!
kłucie w pochwie w ciąży

To zapamiętaj!

  • Kłucie w pochwie w ciąży nie zawsze świadczy o chorobie. Na niektórych etapach ciąży jest to zupełnie normalny objaw.
  • Jedną z najczęstszych przyczyn kłucia w pochwie są infekcje intymne, w tym m.in. grzybica pochwy.
  • Kłucie w pochwie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem, gdy występują także inne objawy takie jak m.in. krwawienie, bóle brzucha, czy gorączka.

Czy kłucie w pochwie na początku ciąży jest normalne? I trymestr

Kłucie w pochwie na początku ciąży czasem jest całkowicie normalne – np. niedługo po zapłodnieniu. Właściwie uznaje się to za jeden z objawów ciąży. Jeśli jednak oprócz kłucia w pochwie w pierwszych tygodniach ciąży występują też inne objawy takie jak krwawienie z pochwy, gorączka, silne bóle brzucha i podbrzusza, czy omdlenia, to czym prędzej skontaktuj się z lekarzem, bowiem tego typu objawy mogą świadczyć o powikłaniach ciąży, a te mogą prowadzić do poronienia. 

Kłucie w pochwie w ciąży – II i III trymestr

Kłucie w pochwie w ciąży może być niebezpieczne w II trymestrze. Jeśli wystąpi taki objaw wraz z ostrym bólem, to powinnaś skontaktować się ze swoim ginekologiem, ponieważ może to sygnalizować wcześniejszy poród bądź przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Czasem jednak za kłucie w pochwie w ciąży na tym etapie odpowiadają urazy mechaniczne, czy alergie. 

Objaw kłucia w ciąży może pojawić się także pod koniec ciąży. Kłucie pochwy w trzecim trymestrze ciąży może wiązać się ze skurczami przepowiadającymi, które przygotowują narządy rodne do porodu. Zwłaszcza w okolicach 37. tygodnia taki objaw może występować często. Zazwyczaj nie jest to nic groźnego, bowiem to jedynie efekt rozciągania się i obkurczania narządów. Ból może także nasilać obniżona główka dziecka, która napiera na szyjkę macicy. 

Jakie mogą być przyczyny chorobowe kłucia w pochwie w ciąży?

Najczęściej kłucie w pochwie w ciąży wynika z tego, że kobieta zmaga się z infekcją intymną. Możliwa jest m.in. grzybica pochwy, która objawia się właśnie kłuciem w pochwie, serowatą wydzieliną z pochwy, bólem podczas stosunków oraz świądem i zaczerwienieniem okolic intymnych. Za kłucie w pochwie w ciąży mogą odpowiadać też przyczyny bakteryjne – np. bakteryjne zapalenie pochwy, a czasem jest to objaw alergii. Oprócz wspomnianych przyczyn inne możliwe to: wulwodynia, opryszczka u ciężarnych, a także wady anatomiczne okolic intymnych. 

Kłucie w pochwie w ciąży – jak wygląda leczenie?

Jeśli pacjentka odczuwa kłucie w pochwie w ciąży bez innych objawów, to zazwyczaj żadne leczenie nie jest potrzebne. Warto jednak pójść do lekarza i poinformować go o występowaniu takiego objawu. Pilna konsultacja jest natomiast konieczna, gdy pojawiają się też inne objawy takie jak:

  • plamienie lub krwawienie z dróg rodnych;
  • skurcze macicy;
  • bóle brzucha;
  • upławy o innym zapachu lub kolorze; 
  • podwyższona temperatura ciała. 

Wówczas decyzja o tym, jak kłucie w pochwie w ciąży będzie leczone, zależy od tego, jaka będzie przyczyna. Przykładowo: jeśli lekarz stwierdzi stan zapalny, to niezbędna może być antybiotykoterapia. Z kolei gdy możliwą przyczyną będzie alergia, to specjalista może zalecić zmianę płynu do higieny intymnej. 

Kłucie w pochwie w ciąży nie jest niczym przyjemnym i często świadczy o infekcji intymnej, ale bez obaw – czasem bywa zupełnie normalnym objawem. Zawsze jednak warto poinformować o nim swojego lekarza ginekologa. 


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: