Kolki u niemowlaka – przyczyny i objawy. Jak łagodzić objawy kolki u noworodka?

Młodzi rodzice często mają wątpliwości co do tego, jak postępować w przypadku dolegliwości swojej pociechy. Przeczytaj, co należy robić w przypadku kolki u niemowlaka.
Kolki u niemowlaka

Kolki u niemowląt to jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u tak małych dzieci. Rodzice noworodków nie zawsze wiedzą jednak, co robić w takiej sytuacji. Czym są i kiedy zaczynają się kolki? Co jest ich przyczyną? Jak je rozpoznać? Które sposoby na kolkę u noworodka mogą okazać się najskuteczniejsze? Czy warto stosować krople? Poniżej zestaw istotnych informacji dotyczących kolki u niemowlaka.

Czym są kolki u niemowlaków?

kolki u niemowlaka - czym są

Z pewnością większość rodziców przynajmniej raz doświadczyła sytuacji, w której długotrwałe rozdrażnienie, dyskomfort i płacz niemowlęcia były niezwykle trudne do opanowania mimo szeregu prób uspokojenia malucha. Bardzo często powodem takiego stanu jest kolka, czyli rodzaj zaburzenia polegającego na skurczu jelit, które wywołują dość silny i nieprzyjemny ból. Szacuje się, że dolegliwość tego typu może pojawiać się u ponad połowy noworodków.

Kiedy zaczynają się kolki u dziecka?

Warto również wiedzieć, kiedy zaczynają się kolki niemowlęce. Specjaliści podkreślają, że symptomy tej dolegliwości pojawiają się zazwyczaj pomiędzy drugim a siódmym tygodniem życia dziecka. Objawy kolki u noworodka mogą występować mniej więcej do momentu, gdy niemowlę kończy pół roku. Po tym czasie problem zazwyczaj samoistnie ustępuje. Dolegliwość pojawiająca się w pierwszym półroczu życia nie wywołuje żadnych powikłań ani w żaden sposób nie przekłada się na dalszy rozwój i zdrowie dziecka.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Mimo że kolki niemowlęce są od dziesiątek lat bardzo powszechnym i często badanym zjawiskiem, wciąż do końca nie wiadomo, skąd tak naprawdę się biorą. Na pewno czynnikiem, który uznaje się za jedną z głównych przyczyn zaburzenia, jest niedojrzałość układu pokarmowego noworodka. Organizm tak małego dziecka na początku nie zawsze dobrze radzi sobie z przyjmowaniem i trawieniem pokarmu, co objawia się skurczem jelit. Warto podkreślić, że sytuacje takie mogą mieć miejsce zarówno wtedy, gdy niemowlę karmione jest piersią, jak i przy podawaniu mleka modyfikowanego.

Połykanie powietrza

Wielu specjalistów zaznacza, że źródłem kolki u niemowląt może być połykanie przez malucha sporej ilości powietrza w czasie posiłku. Często dzieje się tak w momencie, gdy technika karmienia nie jest najlepsza, np. niemowlę jest ułożone w nieprawidłowej pozycji, niewłaściwie podawana jest mu butelka, smoczek ma niedostosowaną do noworodka wielkość lub kształt. W takich wypadkach dziecko może poza mlekiem przyjmować powietrze, które dostaje się do jelit, powodując nieprzyjemne wzdęcia brzucha i silną bolesność.

Nietolerancja pokarmowa

kolki u niemowlaka - przyczyny kolki u niemowlaka

Za inny powód kolki u niemowlaka uznaje się również nietolerancję pokarmową. Chodzi tu głównie o alergię na laktozę lub na białko mleka krowiego, które obecne jest w diecie kobiety karmiącej piersią. Przy okazji należy dodać, że czynnikami mogącymi mieć wpływ na pojawianie się kolek u dziecka jest palenie tytoniu przez matkę karmiącą, jej nieodpowiedni sposób odżywiania się, a także zmęczenie, stres czy depresja poporodowa. Napięta atmosfera w domu lub przesadna ilość bodźców w otoczeniu mogą skutkować reakcją w postaci kolki.

Objawy kolki u noworodka

Każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie są najważniejsze objawy kolki u niemowlaka. Zaburzenia tego rodzaju nie są trudne do rozpoznania.

Najważniejszym symptomem jest oczywiście płacz dziecka, który nie ustępuje pomimo zaspokojonych wszelkich potrzeb noworodka (czysta pielucha, karmienie, bliskość i opieka rodzica, odpowiednie ubranie itp.). Tego typu reakcja jest zazwyczaj bardzo intensywna i może trwać zarówno kilka lub kilkanaście minut, jak i przeciągać się do nawet paru godzin, po czym ustępuje samoistnie. Dziecko zazwyczaj płacze bardzo głośno, najczęściej w porach późno popołudniowych, wieczornych czy nocnych (znacznie rzadziej ma to miejsce w ciągu dnia).

Pozostałe symptomy wskazujące na występowanie kolki

Podczas kolki u niemowlaka może również pojawiać się napięcie tułowia, podkurczanie nóg, prężenie ciała, wydalanie gazów lub kału. Na twarzy maluszka widoczny jest grymas wywołany bólem i dyskomfortem, w efekcie czego skóra może stać się zaczerwieniona. Objawy kolki u noworodka występują zwykle co najmniej trzykrotnie w ciągu tygodnia.

Mimo napadów kolki, dziecko na co dzień jest zdrowe, ma apetyt, przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija. Jeśli jednak do wymienionych wcześniej symptomów dołączy podwyższona temperatura, silna biegunka, torsje, drgawki lub inne nieprawidłowości o podłożu neurologicznym – wówczas należy jak najszybciej zgłosić się z niemowlęciem do pediatry. W takiej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się choroby i konieczności zastosowania odpowiedniego leczenia.

Sposoby na kolkę u noworodka. Leczenie kolki

kolki u niemowlaka - sposoby

Choć omawiana reakcja układu pokarmowego pojawia się u sporej grupy dzieci na tym etapie życia, to jednak cierpienie i dyskomfort malucha sprawiają, że wielu rodziców próbuje zrobić wszystko, by znaleźć szybkie i skuteczne sposoby na kolkę u niemowlaka. Trzeba mieć świadomość, że nie istnieją żadne leki na tego rodzaju dolegliwości, jednak można wypróbować kilku innych metod. Jedną z nich są krople na kolki u niemowląt. Preparaty tego typu charakteryzują się tym, że w ich składzie zawarta jest m.in. laktaza, czyli enzym trawienny, symetikon (składnik rozluźniający jelita, stosowany często na wzdęcia), a także żywe kultury bakterii. Krople pozwalają zminimalizować napięcia i skurcze w obrębie układu pokarmowego, rozbić zalegające w jelitach pęcherzyki powietrza, a przez to pozbyć się bolesnej kolki u niemowlaka.

Krople na kolki można podawać maleństwom powyżej 1. miesiąca życia. Preparaty dostępne są bez recepty w niemal każdej aptece. Mimo to warto przed ich zastosowaniem zasięgnąć porady lekarskiej.

Inne sposoby na złagodzenie dolegliwości w postaci kolki

Poza stosowaniem kropli, istnieją również dodatkowe sposoby na kolkę u niemowlaka. Warto znać kilka metod, które często w znacznym stopniu pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy dolegliwości. Sporą ulgę z pewnością przynieść może częste układanie niemowlęcia na brzuszku i dodatkowe masowanie jego pleców. Pozycja ta wspiera lepszą pracę jelit i pomaga pozbyć się wzdęć. Ponadto na kolki u niemowlaka warto stosować również kilkuminutowy masaż brzuszka (ruchem ręki zgodnym ze wskazówkami zegara) oraz delikatne podciąganie w jego kierunku kolan. W wielu wypadkach ukojenie przynoszą też ciepłe okłady, relaksujące kąpiele, kołysanie i przytulanie, które pomaga się wyciszyć. Rodzic w momentach napadu kolki u dziecka powinien zachować spokój, cierpliwość i opanowanie.

Kolki u niemowlaka – profilaktyka

Wiemy już, co na kolkę u noworodka sprawdzi się najlepiej, ale dobrym pomysłem jest przede wszystkim zapobieganie tego typu dolegliwościom. Na pewno warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę karmienia malucha (pozycja dziecka, ułożenie butelki lub piersi, typ smoczka). Jeśli noworodek przyjmuje mleko naturalne, kobieta karmiąca powinna wyeliminować z codziennej diety składniki mogące powodować alergię lub wzdęcia. Poza tym trzeba zadbać również o ciche, spokojne, pozbawione nadmiaru bodźców otoczenie, w którym przebywa dziecko. Nie bez znaczenia jest również brak kontaktu z dymem papierosowym, prawidłowa temperatura mieszkania oraz dobre samopoczucie matki.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda atak kolki u niemowląt?

Typowymi objawami kolki jest głośny płacz dziecka, wzdęty i twardy brzuszek, czerwone plamki na twarzy i podkurczanie nóżek.

Jak pozbyć się kolki u niemowląt?

Jeśli dziecko ma atak kolki, możemy złagodzić tę dolegliwość dzięki masowaniu brzuszka i pleców dziecka oraz delikatnemu kołysaniu. Można też przyłożyć do brzuszka ciepły kompres.

Kiedy są najgorsze kolki?

Kolki u niemowląt pojawiają się już w pierwszych tygodniach życia, a największą częstotliwość osiągają między około 3. miesiąca życia maluszka. Dolegliwość ta ustępuje po osiągnięciu przez dziecko 5 miesięcy.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: