X

Kolor oczu dziecka – od czego zależy?

Kolor oczu dziecka

Każde dziecko rodzi się z pewnym kolorem oczu, który często jest dziedziczony po jego rodzicach. Jednak ustalenie po kim niemowlę odziedziczyło kolor oczu jest niezwykle trudne, ponieważ jest to dość skomplikowany proces. Jednak warto dowiedzieć się, jak się zmienia kolor oczu u małych dzieci i w jaki sposób jest on dziedziczony. Są to bardzo ciekawe kwestie, dzięki którym można określić barwę oczu naszego dziecka w przyszłości.

Od czego zależy kolor oczu?

Kolor oczu dziecka jest związany przede wszystkim z poziomem melaniny, która zawarta jest w tęczówkach. Im jest jej mniej, tym jaśniejszy kolor oczu będzie miało dziecko. A im jej więcej, tym ciemniejsza barwa oczu. Najmniej melaniny mają oczy szare, a także jasnoniebieskie. Natomiast najwięcej ciemnobrązowe. Poziom melaniny w tęczówkach zależny jest od czynników genetycznych.

Dziedziczenie koloru oczu

Kolor oczu noworodka jest dziedziczony po przodkach. Wyjaśnienie tego procesu nie jest skomplikowane. Kolor oczu zależny jest przede wszystkim od genów, które mogą być albo dominujące albo recesywne. Geny, które dominują są silniejsze i mają dużo większa moc przebicia niż geny recesywne, czyli słabsze. W przypadku koloru oczu dominują czarne barwy. Oczy brązowe będą dominujące, natomiast szare i jasnoniebieskie recesywne. Gdy dziecko ma brązowe oczy to może mieć albo dwa geny dominujące (oboje rodziców ma brązowe oczy) albo jeden gen dominujący i jeden gen recesywny (jeden z rodziców ma brązowe oczy, a drugi szare lub jasnoniebieskie).

Zobacz też:  Jak ubierać dziecko

Dziedziczenie koloru oczu u dziecka w bardzo prosty sposób można wyjaśnić na przykładzie. Jeśli zarówno rodzice, jak i dziadkowie dziecka mają oczy brązowe to na sto procent również ono będzie miało oczy w tym kolorze. Natomiast jeśli jeden z krewnych będzie miał oczy niebieskie to dziecko będzie miało dwadzieścia pięć procent szans, aby również mieć oczy o barwie niebieskiej. Będą one w tej sytuacji odziedziczone po dziadkach i jest to gen recesywny.

Dzięki temu przykładowi z całą pewnością można stwierdzić, że możliwe jest, aby dziecko rodziców z brązowymi oczami miało oczy niebieskie lub szare, jeśli taki kolor mają jego dziadkowie. Jednak jeśli oboje rodziców będzie miało niebieskie oczy to raczej istnieje mała szansa, że dziecko będzie miało oczy w kolorze brązowym. Brązowy kolor jest dominujący i musi być widoczny, aby dziecko mogło go odziedziczyć. Gdy łączy się dwa geny recesywne to brak jest genu dominującego, czyli silniejszego.

Jak zmienia się kolor oczu?

Sposób dziedziczenia koloru oczu przez dziecko nie jest skomplikowany, dlatego na pewno każdy rodzin go zrozumie. Jednak często jest tak, że kolor oczu u niemowlaka po urodzeniu nie przypomina barwy oczu, która występuje u rodziców czy dziadków. Sytuacja taka jest w pełni możliwa, dlatego warto się dowiedzieć, skąd się bierze taki stan rzeczy.

Zobacz też:  Jak klepać dziecko do snu

Wśród głównych przyczyn innej barwy dziecka można wymienić fakt, że kolor oczu dziecka będzie jeszcze ulegał zmianom. Dlatego nie można go uznać za w pełni ostateczny, ponieważ dopiero będzie się kształtował. Kolor oczu zależny jest od ilości melaminy w siatkówce. Natomiast zaczyna się ona produkować dopiero kilka tygodni po przyjściu dziecka na świat, dlatego barwa jego oczu może się jeszcze zmienić.

Kolor oczu dziecka może być oszacowany dopiero kilka miesięcy po jego urodzeniu się. Pierwsze prognozy można stawiać pomiędzy szóstym, a dziewiątym miesiącem życia dziecka. Jednak nie należy się do nich przyzwyczajać, ponieważ ostateczny kolor oczu u dziecka może być widoczny dopiero wtedy, gdy skończy ono trzy lata. Niektóre źródła mówią nawet, że może to być pięć lat. Dlatego warto cierpliwie czekać, aż się okaże, jaką barwę oczu będzie miało nasze dziecko.

Skomplikowana genetyka

Często zdarza się tak, że niemowlę ma identyczny kolor oczu, jak jeden z jego rodziców. Jednak może on być również bardzo różny albo różnić się jedynie barwą. Kolor oczu dziecka z powodzeniem może być również dziedziczony po dziadkach, dlatego tak ciężko jej ustalić zasady dziedziczenia.

Zobacz też:  Grafomotoryka

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: