Koper włoski w ciąży – czy herbatka z tego zioła jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Zioła słyną ze swoich dobroczynnych właściwości. Jak jest z bezpieczeństwem leków roślinnych w ciąży? Czy koper włoski w ciąży może zaszkodzić? Przeczytaj!
Koper włoski w ciąży

Szukasz informacji na temat tego, czy koper włoski w ciąży jest dobrym rozwiązaniem? W obecnych czasach bardzo popularne są różnego rodzaju produkty, które zawierają w swoim składzie koper włoski. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także sprawdzić, czy można je stosować podczas ciąży.

Czym jest koper włoski?

koper włoski w ciąży - czym jest

Koper włoski jest byliną z rodziny selerowatych. Ma bardzo korzystne właściwości lecznicze, które znajdują szerokie możliwości zastosowania w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Dlatego w obecnych czasach koper włoski uprawiany jest praktycznie na każdym kontynencie. Koper włoski składa się z dość grubego i mięsistego korzenia, z którego wyrastają łodygi. Może osiągnąć wysokość nawet do dwustu centymetrów. W celach medycznych najczęściej mają zastosowanie owoce kopru włoskiego i to właśnie z nich tworzone są różne preparaty.

Działanie herbatki z kopru włoskiego

Koper włoski ma bardzo korzystne działanie w wielu przypadkach. Przede wszystkim roślina ta ma pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego każdego człowieka. Dzięki temu zmniejsza napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, a także poprawia trawienie i zmniejsza nieprzyjemne wzdęcia i mdłości. Oprócz tego koper włoski poprawia perystaltykę jelit oraz ma działanie wykrztuśne – jest więc zalecany na uporczywy kaszel.

Substancje zawarte w roślinie mogą być również z powodzeniem stosowane w przypadku kobiet karmiących piersią, ponieważ zwiększają wydzielanie mleka. Warto pamiętać o tej niezwykle korzystniej właściwości w przypadku problemów z laktacją. Koper włoski ma również lekkie działanie przeciwzapalne.

Zastosowanie i właściwości zdrowotne kopru włoskiego

Koper włoski ma dość szerokie możliwości zastosowania, dlatego polecany jest w przypadku zmagania się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wszelkiego rodzaju problemy z trawieniem, a także z wypróżnieniem. Dzięki stosowaniu kopru włoskiego możliwe jest pobudzenie trawienia, a także zminimalizowanie występujących wzdęć poprzez zwiększoną produkcję soku żołądkowego.

Oprócz tego koper włoski z powodzeniem może być również stosowany w przypadku złagodzenia dolegliwości takich jak kolki u niemowląt. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki działaniu rozluźniającemu na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Podczas stosowania kopru włoskiego zmniejszona zostaje również ilość gazów w jelitach.

Koper włoski w ciąży – czy jest bezpieczny?

koper włoski w ciąży - czy jest bezpieczny

Wiele produktów spożywczych wzbudza wątpliwości przyszłych mam (np. pieczarki w ciąży czy oliwki w ciąży). Podobnie jest z koprem włoskim. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mogą pić koper włoski. Ma on dość powszechne zastosowanie, jednak w czasie ciąży nie należy go spożywać w dużych ilościach. Koper włoski w pierwszym trymestrze ciąży jest odradzany lub dopuszczalny jedynie w niewielkich ilościach. Wtedy bowiem istnieje największe ryzyko utraty płodu, warto więc zrezygnować ze wszystkiego, co podejrzewane jest o sprzyjanie poronieniu. Przyszłe mamy powinny spożywać koper włoski w ciąży wyłącznie w formie roztworów wodnych, czyli naparów lub herbat. Dzięki temu ma właściwości wspomagające trawienie, a także przeciwdziała wzdęciom. Należy zrezygnować za to całkowicie z olejków z kopru włoskiego. 

Koper włoski a karmienie piersią

Stosowanie większych ilości kopru włoskiego polecane jest natomiast przy laktacji, ponieważ substancje zawarte w roślinie wspomagają produkcję mleka u kobiet po porodzie. Optymalnym rozwiązaniem będzie spożycie jednej lub dwóch filiżanek ziołowego naparu co jakiś czas, jednak nie powinno się to odbywać zbyt często, ponieważ może bowiem zaszkodzić dziecku. Jeśli zastanawiasz się nad szkodliwością innych ziół lub przypraw (np. cynamonu w ciąży lub imbiru w ciąży), przeczytaj pozostałe artykuły w naszym serwisie!

Najczęściej zadawane pytania

Czy ciężarne mogą stosować koper włoski?

Mogą, ale powinny to robić z umiarem i w niewielkich ilościach. Szczególną ostrożność należy zachowywać podczas pierwszego trymestru ciąży.

Czy koper włoski jest wiatropędny?

Herbatka i napary z kopru włoskiego wykazują działanie wiatropędne i są polecane przy wzdęciach i kłopotach z wypróżnianiem. Zioło to pite regularnie działa pozytywnie na układ trawienny.

Czy koper włoski obniża cholesterol?

Tak, zawarty w koprze błonnik wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: