Krostki u noworodka – jak je zwalczyć? Przyczyny i leczenie wyprysków na skórze dziecka

Krostki u noworodka mogą mieć różne przyczyny. Począwszy od niegroźnych potówek i rumienia, a skończywszy na wysypce, która może być objawem choroby. Jak je odróżnić i które wymagają leczenia? Sprawdź, czytając nasz tekst!
krostki-u-noworodka

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało skórę gładką i rumianą niczym bobasy z reklam. Niestety, zmiany skórne u małych dzieci to częsta dolegliwość. W większości przypadków wystarczy zmiana kosmetyków lub eliminacja alergenów z otoczenia. Czasami jednak wysypka na ciele dziecka wymaga długotrwałego leczenia. Chcesz dowiedzieć się, jak pomóc maluchowi? Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować jego wrażliwą skórę. Podpowiadamy, Jak ustalić rodzaj wyprysków i przyczynę ich powstania. Czytaj nasz poradnik!.

Skąd się biorą krostki u noworodka?

Wyróżniamy kilka rodzajów wykwitów na skórze malucha. Oto najczęstsze z nich:

  • rumień noworodkowy lub zakaźny;
  • trądzik noworodkowy i niemowlęcy;
  • wysypka o charakterze alergicznym;
  • pieluszkowe zapalenie skóry;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • prosaki;
  • potówki;
  • ciemieniucha.

Czym jest rumień noworodkowy? Czy dermatolog musi interweniować?

Ta przypadłość, zwana też egzemą, występuje aż u 70% noworodków. Objawia się czerwonymi plamkami na policzkach i nosku dziecka, a także na tułowiu i kończynach, ale bez dłoni i podeszw stóp. Na tle plam widać niekiedy czerwone grudki. Przyczyną tej dolegliwości jest zmiana otoczenia po przyjściu dziecka na świat. Na szczęście, egzema jest niegroźna i bezbolesna dla noworodka. Znika samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. U starszych niemowląt rumień może być spowodowany wirusem. Ten rodzaj zmian także ustępuje bez leczenia.

Przyczyny i leczenie trądziku noworodkowego

Trądzik występuje u 20% noworodków. Powodują go androgeny, czyli hormony, które organizm malucha przejmuje od matki podczas porodu i wraz z pokarmem. Zmiany trądzikowe mają postać białych lub czarnych zaskórników. Są widoczne zwłaszcza na policzkach, nosku i czole dziecka, a w mniejszym nagromadzeniu także na tułowiu. Łagodny trądzik noworodków nie wymaga leczenia i mija sam. Czasami jednak zaskórniki zmieniają postać w pęcherzyki z zawartością ropną. Skonsultuj się wtedy z lekarzem, ponieważ ich rozdrapanie przez dziecko grozi zakażeniem bakteryjnym.

Czy trądzik niemowlęcy jest niebezpieczny dla dziecka?

Ten rodzaj trądziku występuje u kilkumiesięcznych niemowląt. Może być kontynuacją trądziku noworodkowego lub pojawiać się jako nowa zmiana na skórze dziecka. Lekarze twierdzą, że jest wówczas efektem przegrzania malucha, które nadmiernie przeciąża jeszcze nie w pełni wykształcone gruczoły łojowe. Jak temu przeciwdziałać?

  1. Pomożesz niemowlakowi, ubierając go w cieńsze, przewiewne ubranka i zmniejszając temperaturę w jego pokoju.
  2. Kołderkę w jego łóżeczku wymień na cienki kocyk.
  3. Krostki smaruj maścią cynkową.

Przyczyny wysypki u niemowląt

Wysypka na skórze niemowląt to zwykle drobne, czerwone krostki, które występują równomiernie na całym ciele. Przyczyną, która odpowiada za ten problem skórny, jest zazwyczaj alergia. Substancją uczulającą dziecko mogą być detergenty, używane do prania ubranek i pościeli niemowlęcej. Bardzo często źródłem wysypki jest alergia na białko mleka krowiego i jajka kurzego, które zjada karmiąca mama. Taka pokrzywka pojawia się często w trakcie rozszerzania jego diety. Obserwuj wówczas, na które pokarmy skóra maluszka reaguje w ten sposób.

Leczenie alergii u niemowląt

Leczenie alergii pokarmowych prowadzi pediatra lub alergolog. Niekiedy wskazana jest też konsultacja z dietetykiem dziecięcym. Aby pokonać problem u źródła, trzeba pozbyć się alergenów z otoczenia maluszka. Jeśli karmisz piersią, usuń z diety produkty zawierające nabiał i jajka. Maluchom na sztucznych mieszankach trzeba zmienić mleko na hipoalergiczne. Zachowaj także ostrożność, wprowadzając pokarm stały. Zrezygnuj na razie ze składników, które uczulają dziecko. Być może za kilka miesięcy jego organizm zacznie je tolerować.

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny

U kilkumiesięcznych niemowlaków zdarza się niekiedy, że skóra w okolicach narządów płciowych, pachwin i pośladków jest zaczerwieniona i pokryta krostami. W skrajnych przypadkach występują ropne pęcherze, strupy i nadżerki. Dziecko płacze, ponieważ odczuwa pieczenie i ból. Co oznacza taka wysypka u dziecka? Przyczyną może być:

  • niewłaściwa higiena skóry;
  • zbyt rzadka wymiana pieluszek;
  • obecność bakterii w moczu lub w kale.

Inny powód to podrażnienie skóry przez niedawno wprowadzone i nowe dla organizmu pokarmy o kwaśnym lub gorzkim smaku.

Jak pomóc maluchowi z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Jak zwalczyć takie zmiany, które pojawiają się na skórze?

  1. Częściej zmieniaj pieluchy, przemywając skórę za każdym razem przegotowaną wodą.
  2. Smaruj skórę maściami na odparzenia.
  3. Pomaga również zasypka dla niemowląt.
  4. Na poprawę stanu skóry wpływa także częste wietrzenie pupy, dlatego kilka razy dziennie połóż dziecko na kocyku bez pieluchy.
  5. Czasami wystarczy zmiana pieluszek na inne, wykonane z lepszych materiałów.

Nasilone objawy w postaci pęcherzy i strupów świadczą o zakażeniu bakteryjnym, dlatego konieczna będzie wizyta u lekarza.

Objawy i leczenie AZS u małych dzieci

Atopowe zapalenie skóry to najtrudniejszy problem skórny u niemowląt i małych dzieci. Rozpoznasz je po przesuszonej skórze, która czerwieni się i łuszczy. Pojawiają się też pęcherze z sączącą się wydzieliną. Dziecko odczuwa wówczas świąd i pieczenie. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym, przewlekłe i nawracające. Jego leczeniem powinien zająć się dermatolog dziecięcy we współpracy z alergologiem. AZS łączy się bowiem często z uczuleniem, zwłaszcza na pyłki, roztocza i grzyby. Pielęgnacja skóry wrażliwej polega na dodawaniu do kąpieli emolientów i natłuszczaniu ciała dermokosmetykami.

Jak wyglądają i skąd się biorą potówki u niemowlaka?

Wyróżnia się dwa rodzaje potówek dziecięcych – zwykłe i czerwone. Te pierwsze to małe pęcherzyki wypełnione płynem. Drugie zaś to grudki z ropną wydzieliną i zapalną otoczką. Pojawiają się w miejscach, gdzie powietrze ma utrudniony dostęp, czyli:

  • na szyi;
  • na podbródku;
  • pod pachami;
  • na karku.

Problem występuje głównie latem, a także wtedy, gdy dziecko jest zbyt ciepło ubrane lub przebywa w dusznym pomieszczeniu. Jego organizm ma słabo wykształcone gruczoły potowe, a przegrzanie malca powoduje ich zablokowanie.

Czy walczyć z prosakami na skórze niemowlaka?

Prosaki to białe lub żółte grudki, wypełnione keratyną, widoczne głównie na nosku, brodzie i policzkach malucha. Przyczyną tej wysypki na twarzy jest prawdopodobnie zaczopowanie ujść mieszków włosowych. Zmiany te nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie. Prosaków, podobnie jak i innych krost na skórze dziecka, nie wolno wyciskać. Dlaczego? Może to być źródłem zakażenia bakteryjnego. Jest ono znacznie trudniejsze do wyleczenia, a niekiedy pozostawia blizny na ciele malucha.

Łojotokowe zapalenie skóry

Ciemieniucha powstaje w wyniku zaniedbania ciemieniuchy. Jest dość trudna do wyleczenia, dlatego trzeba z nią walczyć. Ma ona postać żółtawych, tłustych i miękkich łusek. Pojawia się w miejscach, gdzie gruczoły łojowe wydzielają najwięcej substancji, czyli na główce i za uszami. Codzienna pielęgnacja skóry jest bardzo istotna. Smaruj noworodka oliwką i wyczesuj łuski miękką szczoteczką. Jeśli dziecko protestuje, tę drugą czynność wykonaj wtedy, gdy śpi.

Jak złagodzić zmiany skórne domowymi sposobami?

Dziecko z objawami trądziku możesz wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu.

  1. Zaczerwienione policzki przemyj wacikami nasączonymi naparem z rumianku.
  2. Po każdej zmianie pieluchy musisz przemyć pupę dziecka przegotowaną wodą.
  3. Następnie osusz ją i posmaruj maścią zapobiegającą odparzeniom lub posyp talkiem.
  4. Pomaga też częste wietrzenie skóry, dlatego w upalne dni pozwól dziecku poleżeć nago. Sprawdź tylko, czy nie ma w pokoju przeciągu, który mógłby mu zaszkodzić.

Różnego rodzaju wypryski na twarzy i całym ciele to częsta przypadłość w pierwszych miesiącach życia dziecka. Proces tworzenia się poszczególnych warstw skóry potrwa jeszcze 2 lata. Nie znaczy to jednak, że przez cały ten czas rodzice będą walczyć z opisanymi schorzeniami. Większość półrocznych bobasów ma już gładką i zaróżowioną skórę, a problemy skórne są zwykle tylko przejściowym defektem.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: