X

Jak rozmawiać z dziećmi na temat kryptowalut i edukować je w kwestii inwestowania?

Bitcoin, kryptowaluty to pojęcia, z którymi twoje dziecko spotka się prędzej czy później. Istnieje duża szansa, że wkrótce usłyszysz prośbę o wyjaśnienie tych skomplikowanych terminów. Jak rozmawiać z najmłodszymi o finansach, jak tłumaczyć im ideę cyfrowego pieniądza?

Zagadnienie kryptowalut, wirtualnych, nienamacalnych pieniędzy bywa trudne do zrozumienia także dla dorosłych. Nie warto jednak unikać rozmowy z najmłodszymi, nawet jeśli temat wydaje się dość skomplikowany. Można przypuszczać, że cyfrowy pieniądz będzie coraz mocniej wdzierał się w naszą rzeczywistość, żądając akceptacji. Bitcoin funkcjonuje dopiero nieco ponad dekadę, a poziom edukacji w zakresie kryptowalut niestety wciąż pozostawia wiele do życzenia. Tobie jako rodzicowi pozostaje zdobyć nieco wiedzy i przekazać ją dalej.

Jak wyjaśnić dziecku ideę kryptowalut?

Jak wytłumaczyć dziecku pojęcie kryptowaluty, Bitcoina? Najmłodsi wiedzą, że realne pieniądze (banknoty i monety) można przechowywać w skarbonce czy portfelu, można za nie kupić nowe ubrania, zabawki czy słodycze. Zapewne mają również wiedzę, że przechowuje się je w bankach, wypłaca w bankomatach. Cyfrowy pieniądz działa w podobny sposób, jednak nie można go wziąć w ręce, włożyć do portfela i zabrać ze sobą. Co to oznacza? Wirtualne pieniądze można oszczędzać, wydawać, przechowywać. 

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko mówić? Nauka mówienia

Pieniądze nie zawsze mają namacalną i widoczną postać, wystarczy wspomnieć kartę płatniczą czy zakupy online – to dobry wstęp do rozmowy o kryptowalutach. Warto szukać podobieństw i punktów wspólnych, zaznaczać, że także cyfrowy pieniądz można inwestować, wprowadzać na giełdę, np. https://cryps.pl/ranking-gield/. Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie, że istnieją różne rodzaje wirtualnych pieniędzy, które służą innym celom – dokonywaniu płatności, tworzeniu aplikacji, a nawet przechowywaniu wartości. Świat kryptowalut jest różnorodny, jednak to, co jest ich cechą wspólną, to budowa. Wirtualny pieniądz to nie moneta czy papierek, ale dane i liczby.

Kryptowaluty, inwestowanie – mów prostym językiem!

Dziecko nie przyswaja trudnych pojęć, dlatego musisz przekazywać wiedzę, wykorzystując proste słownictwo, porównania, które najmłodsi mogą odnieść do swoich skojarzeń. Wirtualne pieniądze trzeba trzymać w wirtualnym portfelu, którego zawartość zobaczyć może każdy, jednak dostanie się do niego jedynie osoba, która ma klucz. To niezawodny i bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy. Zarobione, zaoszczędzone środki można wydać np. w sklepie internetowym, który również posiada swój wirtualny portfel. 

Zobacz też:  Angielski dla zerówek – jak nauczać efektywnie?

Wirtualne pieniądze można zamieniać za pomocą specjalnej aplikacji na telefon na inne środki, które akceptuje dany sklep. Operacje wykonywane z użyciem Bitcoina zapisywane są w księdze rozrachunkowej (podobnej do tych, którymi posługują się księgowi), a osoby zajmujące się przesyłaniem pieniędzy i rejestracją transakcji nazywane są górnikami. Wirtualne pieniądze dają zatem spore pole manewru i możliwość działania w podobny sposób, jak z użyciem tradycyjnej gotówki.

Krypto skarbonka dla najmłodszych

W przybliżaniu trudnej tematyki kryptowalut najmłodszym mają pomóc specjalnie stworzone do tego celu narzędzia. Ciekawą propozycją jest krypto skarbonka stworzona przez Filippo Jacoba. Ta aplikacja na telefon współdziała z dziecięcą kryptowalutą „Wollo”. To doskonały sposób na zapoznanie dzieci z działaniem wirtualnego pieniądza i naukę oszczędzania. Rodzice mogą w ten sposób przekazywać dzieciom kieszonkowe lub opłaty za wykonanie jakiegoś zadania. Ten sposób zachęca najmłodszych do odkładania środków. 

Dzieci mogą w każdej chwili sprawdzić zawartość portfela, skorzystać ze zgromadzonych tam pieniędzy. Co ważne, aplikacja nie pobiera opłat za żadne przelewy. 

Innym narzędziem jest skarbonka Penny the Pig zintegrowana z portfelami, np. giełdy Coinbase. I tutaj najmłodsi mogą gromadzić wirtualne środki, uczyć się obcowania z kryptowalutą. Przygoda z wirtualną skarbonką może być dobrym wstępem do nauki o funkcjonowaniu rynku wirtualnych środków płatniczych.

Zobacz też:  Książki dla najmłodszych – jakie powinny być?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: