Książki dla najmłodszych – jakie są zalety książeczek dla dzieci?

Książki dla niemowlaka czy też książeczki dla dwulatka to coraz szersza oferta na rynku wydawniczym. Takie publikacje to znakomita inwestycja w rozwój dziecka i wspólnie spędzony czas. Sprawdź, jakie książki dla najmłodszych mieć w swojej biblioteczce.
książki dla najmłodszych

Na książki nigdy nie jest za wcześnie. A przyzwyczajanie najmłodszych do myśli, że  czas spędzony z książką sprawia wiele przyjemności, na pewno wyrobi w dziecku nawyk sięgania po lekturę, również w starszym wieku. Dziś nie jest więc niczym dziwnym, że na rynku dostępne są książki dla niemowlaka, książeczki dla dwulatka czy książeczki dla trzylatka. W tym wszystkim chodzi o to, by – ogólnie rzecz ujmując – książki dla najmłodszych były dostosowane do wieku dziecka. Ważny jest też element zabawy podczas spędzania czasu z książką (tutaj przydatne są zdrapywanki dla dzieci, naklejki dla dzieci czy tatuaże dla dzieci). A o tym wszystkim w dalszej części tekstu.

Wpływ książek na rozwój malucha

książki dla najmłodszych - wpływ książek

Książeczki dla najmłodszych mają ogromny wpływ na ich rozwój i proces nauki. Książki edukacyjne są nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem, które stymuluje rozwój umysłowy i emocjonalny. Poprzez kontrastowe obrazki i jasne kolory, księgi z bajkami wizualnie pobudzają zmysły dziecka, rozwijając jego percepcję i zdolności poznawcze. Czytanie książek pomaga przedszkolakom w rozwijaniu umiejętności językowych, poszerzaniu słownictwa oraz zrozumieniu struktury narracji. Oprócz tego książki edukacyjne przygotowują maluchy do nauki czytania, wprowadzając je w świat liter i wyrazów. Dzieci uczą się również cierpliwości i skupienia, gdy rodzice czytają im historie. Czytanie na dobranoc w czasie przygotowania do snu tworzy pozytywną rutynę, która pomaga maluchom zrelaksować się i lepiej zasnąć. W ten sposób, książki dla najmłodszych odgrywają nie tylko rolę rozrywki, ale także budują fundamenty mądrego dziecka, które jest otwarte na naukę i czerpanie radości z przeczytanej książki dla najmłodszych.

Czym są książeczki kontrastowe?

Książeczki kontrastowe to specjalne rodzaje książek dla najmłodszych dzieci, które zostały zaprojektowane z wykorzystaniem kontrastowych obrazów i jaskrawych kolorów. Charakteryzują się silnym kontrastem między czarnym i białym, a także innymi intensywnymi kolorami, takimi jak czerwony, żółty czy niebieski. Celem takiego projektu graficznego jest dostarczenie silnych bodźców wizualnych dla rozwijającego się wzroku niemowląt.

Książki dla dzieci dostosowane do wieku

Aby dziecko miało dobre skojarzenia z książkami, muszą być one dostosowane do jego wieku. Zarówno jeśli chodzi o formę, treść, jak i o to… z czego są zrobione. Ten ostatni aspekt ważny jest zwłaszcza w przypadku książki dla niemowlaka. A to z tego względu, by dziecko rozsmakowując się w książkach (i to dosłownie), nie skaleczyło się i nie połknęło niebezpiecznego elementu. Doskonałym przykładem są tutaj na przykład książeczki sensoryczne wykonane w całości lub częściowo z materiału, ale też te wykonane z tzw. pianki. Ważne jest też, aby książki dla najmłodszych były dostosowane do ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Tylko w ten sposób dzieci będą nimi zaciekawione i nie znudzą się szybko.

Książki dla najmłodszych – książeczki dla dzieci w różnym wieku

książki dla najmłodszych - książeczki dla dzieci

Wiadomo, że inaczej będą wyglądały i miały inną treść książki dla niemowląt, inaczej książeczki dla trzylatka, a jeszcze inaczej takie dla dwulatków. Najlepsze książki dla najmłodszych powinny też udostępniać dziecku wiedzę o świecie zgodnie z zasadą dostosowania do etapu rozwoju. Wiadomo przecież, że na innym etapie rozwoju dziecko uczy się nazywać kolory, na innym liczyć, a jeszcze innym jest gotowe do nauki wierszyków. Ważne jest też, żeby dziecko mogło się zidentyfikować z bohaterem książki, na przykład kiedy on też jest maluchem w podobnym wieku, który zmaga się z codziennymi mniejszymi lub większymi problemami. Taka sytuacja na pewno poza aspektem edukacyjnym niesie ze sobą pozytyw polegający na otworzeniu dziecka na pewne kwestie. Taką funkcję spełniają książki dla najmłodszych Pucio i Kicia Kocia – serie dla najmłodszych dzieci, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców. 

Nie tylko lektura – serie książeczek dla najmłodszych

książki dla najmłodszych - nie tylko lektura

Jak już wcześniej wspomniano, jeśli chcemy, by nasze dziecko od najmłodszych lat czerpało przyjemność z obcowania z książkami, dobrze jest zadbać o to, aby sprawiały mu one radość i nie kojarzyły się z czymś nudnym. Dlatego też warto dostosować długość tekstu w książce do tego, na jak długo dziecko jest się w stanie skoncentrować. Dlatego też książeczki dla trzylatka czy książeczki dla dwulatka to często krótkie rymowanki w formie zagadek, czy też po prostu „zestaw” wyrazów dźwiękonaśladowczych – jak w jednej publikacji z serii książek Pucio. Istotne w rozwoju dziecka są także książki dla najmłodszych aktywizujące, zawierające: tatuaże dla dzieci, zdrapywanki dla dzieci czy naklejki dla dzieci. Dobrym pomysłem na satysfakcjonującą książkową rozrywkę dla malucha są także wodne kolorowanki (malowanki wodne), które pozwolą dziecku w wieku dwóch czy trzech lat cieszyć się samodzielnie wykonaną w prosty sposób pracą plastyczną.

Sposób na wspólne spędzenie czasu rodziców z maluszkiem

Książki są też znakomitym pretekstem do tego, by rodzic i dziecko razem spędzili czas. Czytanie dziecku przed snem buduje więź i sprawia dziecku dużo przyjemności oraz pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny. A my, jako dorośli, możemy znów poczuć się dziećmi. Podobnie będzie, jeśli wraz z dziećmi będziemy cieszyć się dziełami plastycznymi wykonanymi dzięki wodnym kolorowankom.

Książki dla najmłodszych cieszą w każdym wieku, dlatego warto podsycać miłość do nich już od wczesnego dzieciństwa, oczywiście dla prawidłowego rozwoju dziecka nie może też zabraknąć dobrej jakości zabawek (m.in. misiów). Sklep z zabawkami edukacyjnymi i nie tylko na pewno zapewni dziecku wszechstronny rozwój podczas zabawy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie książki są odpowiednie dla rocznego dziecka?

Dla rocznych dzieci warto wybierać książeczki dla niemowląt, które angażują zmysły, takie jak książki dotykowe, z klapkami czy dźwiękami. Książki dla najmłodszych z dużymi, kolorowymi obrazkami na każdej stronie i krótkimi tekstami są również świetnym wyborem.

Czy istnieją książki dla starszych dzieci, które nadal są atrakcyjne dla najmłodszych?

Tak, istnieje wiele książek, które mogą przyciągnąć zarówno starsze, jak i najmłodsze dzieci. Na przykład, klasyczne bajki dla dzieci czy historie z bohaterami, które są znane starszemu dziecku, mogą być również interesujące dla najmłodszych czytelników, zwłaszcza gdy są przedstawione w atrakcyjny sposób wizualny.

W jaki sposób czytanie książek wpływa na rozwój mowy u dzieci?

Czytanie książek dla najmłodszych stymuluje rozwój mowy poprzez narażenie dzieci na różnorodność słów, zdaniowe struktury oraz bogactwo językowe. Słuchanie czytanych tekstów pomaga w rozwijaniu słownictwa, zdolności rozumienia mowy oraz budowaniu zdolności werbalnego wyrażania myśli i emocji. Czytanie również wpływa na rozwój umiejętności fonetycznych, czyli rozróżniania dźwięków i ich powiązania z literami.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: