Książki dla niemowlaka czy też książeczki dla dwulatka to coraz szersza oferta na rynku wydawniczym. Takie publikacje to znakomita inwestycja w rozwój dziecka i wspólnie spędzony czas – a ta druga wartość jest niezastąpiona, jeśli chodzi o niezwykle istotny rozwój emocjonalny dziecka.
Na książki nigdy nie jest za wcześnie. A przyzwyczajanie najmłodszych do myśli, że czas spędzony z książką sprawia wiele przyjemności, na pewno wyrobi w dziecku nawyk sięgania po lekturę, również w starszym wieku. Dziś nie jest więc niczym dziwnym, że na rynku dostępne są książki dla niemowlaka, książeczki dla dwulatka czy książeczki dla trzylatka. W tym wszystkim chodzi o to, by – ogólnie rzecz ujmując – lektura była dostosowana do wieku dziecka. Ważny jest też element zabawy podczas spędzania czasu z książką (tutaj przydatne są zdrapywanki dla dzieci, naklejki dla dzieci czy tatuaże dla dzieci). A o tym wszystkim w dalszej części tekstu.
Książki dla dzieci dostosowane do wieku
Aby dziecko miało dobre skojarzenia z książkami, muszą być one dostosowane do jego wieku. Zarówno jeśli chodzi o formę, treść, jak i o to… z czego są zrobione. Ten ostatni aspekt ważny jest zwłaszcza w przypadku książki dla niemowlaka. A to z tego względu, by dziecko rozsmakowując się w książkach (i to dosłownie), nie skaleczyło się i nie połknęło niebezpiecznego elementu. Doskonałym przykładem są tutaj na przykład książeczki sensoryczne wykonane w całości lub częściowo z materiału, ale też te wykonane z tzw. pianki. Ważne jest też, aby książki dla dzieci były dostosowane do ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Tylko w ten sposób dzieci będą nimi zaciekawione i nie znudzą się szybko. Wiadomo, że inaczej będą wyglądały i miały inną treść książki dla niemowląt, inaczej książeczki dla trzylatka, a jeszcze inaczej takie dla dwulatków. Książki dla dzieci powinny też udostępniać dziecku wiedzę o świecie zgodnie z zasadą dostosowania do etapu rozwoju. Wiadomo przecież, że na innym etapie rozwoju dziecko uczy się nazywać kolory, na innym liczyć, a jeszcze innym jest gotowe do nauki wierszyków. Ważne jest też, żeby dziecko mogło się zidentyfikować z bohaterem książki, na przykład kiedy on też jest maluchem w podobnym wieku, który zmaga się z codziennymi mniejszymi lub większymi problemami. Taka sytuacja na pewno poza aspektem edukacyjnym niesie ze sobą pozytyw polegający na otworzeniu dziecka na pewne kwestie. Taką funkcję spełniają książki Pucio – seria, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców.
Nie tylko lektura
Jak już wcześniej wspomniano, jeśli chcemy, by nasze dziecko od najmłodszych lat czerpało przyjemność z obcowania z książkami, dobrze jest zadbać o to, by sprawiały mu one radość. By nie kojarzyły się z czymś nudnym. Dlatego też warto dostosować długość tekstu w książce do tego, na jak długo dziecko jest się w stanie skoncentrować. Dlatego też książeczki dla trzylatka czy książeczki dla dwulatka to często krótkie rymowanki w formie zagadek czy też po prostu „zestaw” wyrazów dźwiękonaśladowczych – jak w jednej publikacji z serii książek Pucio. Istotne w rozwoju dziecka są także książki aktywizujące, zawierające: tatuaże dla dzieci, zdrapywanki dla dzieci czy naklejki dla dzieci. Dobrym pomysłem na satysfakcjonującą książkową rozrywkę dla malucha są także wodne kolorowanki (malowanki wodne), które pozwolą dziecku w wieku dwóch czy trzech lat cieszyć się samodzielnie wykonaną w prosty sposób pracą plastyczną.
Sposób na wspólne spędzenie czasu
Książki są też znakomitym pretekstem do tego, by rodzic i dziecko razem spędzili czas. Czytanie dziecku przed snem buduje więź i sprawia dziecku dużo przyjemności oraz pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny. A my, jako dorośli, możemy znów poczuć się dziećmi. Podobnie będzie, jeśli wraz z dziećmi będziemy cieszyć się dziełami plastycznymi wykonanymi dzięki wodnym kolorowankom.
Książki cieszą w każdym wieku, dlatego warto podsycać miłość do nich już od wczesnego dzieciństwa, oczywiście dla prawidłowego rozwoju dziecka nie może też zabraknąć dobrej jakości zabawek. Sklep z zabawkami edukacyjnymi i nie tylko na pewno zapewni dziecku wszechstronny rozwój podczas zabawy.
Sprawdź także:
- Czego boją się dzieci na różnych etapach rozwoju? Spis dziecięcych lęków
- Jak szybko rośnie stopa dziecka? Rozwój dziecięcych stópek bez tajemnic
- Instrumenty dla dzieci
- Dwulatek nie mówi – to nie zawsze powód do niepokoju
- Kiedy dziecko siada? W którym miesiącu?
- Lęk separacyjny u niemowląt. Jak pomóc dziecku pokonać lęk separacyjny?
- Jak przetrwać bunt dwulatka? Jak rodzice radzą sobie z tym etapem rozwoju dziecka?