Kurkuma w ciąży – czy możesz stosować tę przyprawę? Poznaj jej skład i zastosowanie

Kurkuma to indyjska przyprawa zwana także „złotym mlekiem”. Słynie z wielu cennych właściwości i składników odżywczych. Łagodzi stany zapalne i dolegliwości układu trawiennego. Czy jest jednak bezpieczna dla wszystkich? Sprawdź, czy można stosować kurkumę w ciąży.
Kurkuma w ciąży

Z całą pewnością można stwierdzić, że kurkuma to substancja o bardzo korzystnym wpływie na zdrowie wielu osób w różnym wieku. Jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwości spożywania jej w ciąży. Przeczytaj i dowiedz się, czy kurkuma w ciąży może ci zaszkodzić.

Czym jest kurkuma?

kurkuma w ciąży - czym jest

Kobiety spodziewające się dziecka często zastanawiają się, czego nie można jeść w ciąży. Żeby dowiedzieć się, czy kurkuma w ciąży jest bezpieczna, należy najpierw mieć świadomość, jakie składniki zawiera. Kurkuma to substancja pozyskiwana z korzenia ostryżu, który jest jedną z roślin z rodziny imbirowatych. Substancja jest bardzo podobna do imbiru i również charakteryzuje się dość ostrym smakiem i aromatem. Kurkuma, która aktualnie jest dostępna w sprzedaży, najczęściej powstaje w procesie mielenia kłącza lub łodygi ostryżu. Kurkuma ma żółto-brązową barwę i jest szeroko wykorzystywana podczas przygotowywania dość zróżnicowanych potraw. Wśród nich można na przykład wymienić dania kuchni orientalnej. Czy kurkuma w ciąży to bezpieczny wybór?

Skład kurkumy

kurkuma w ciąży - skład kurkumy

W kurkumie można znaleźć bardzo korzystnie działające substancje aktywne. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kurkuminoidy, czyli na przykład kurkuminę. Jest to dość silny antyoksydant, który ma właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Dodatkowo kurkuma zawiera w swoim składzie liczne witaminy oraz minerały, które mają pozytywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Wśród nich wymienia się przede wszystkim witaminy z grupy B, ale także wapń, żelazo, magnez i potas.

Kurkuma – zastosowanie

Kurkumę można stosować w przypadku zróżnicowanych dolegliwości zdrowotnych. Przede wszystkim kurkuma ma wpływ na zwalczanie wolnych rodników z organizmu człowieka, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo kurkuma ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka, a także wspomaganie pracy mózgu. Dlatego poleca się ją stosować w przypadku takich schorzeń jak depresja. Kurkumina może pomagać w regulowaniu poziomu cukru w organizmie.

Kurkumę z powodzeniem można również używać w przypadku pojawienia się dość zróżnicowanych schorzeń układu pokarmowego. Wśród nich można na przykład wymienić zespół jelita drażliwego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Kurkumę można również stosować w przypadku problemów z układem krążenia. Są to problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Warto włączyć kurkumę do swojej codziennej diety, jeśli nie ma się co do tego przeciwwskazań zdrowotnych.

Kurkuma w ciąży

Z całą pewnością można stwierdzić, że kurkuma ma bardzo pozytywne właściwości prozdrowotne. Jednak nie powinny jej w dużych ilościach spożywać kobiety, które są w ciąży i spodziewają się dziecka. W zbyt dużych dawkach kurkuma może pobudzać skurcze macicy, co może okazać się sporym zagrożeniem podczas ciąży i mogą prowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź też: szałwia w ciąży.

Dlaczego warto unikać kurkumy w ciąży? Podsumowanie

kurkuma w ciąży - dlaczego warto unikać

Wiesz już, czy kurkuma w ciąży jest dobrym pomysłem, czy lepiej jej unikać. W ciąży kurkumę można jednak dodawać do potraw w formie przyprawy, jednak nie powinny być to zbyt duże ilości i przyprawa ta nie powinna być spożywana codziennie. Warto to uwzględnić w swoim jadłospisie. Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna również przyjmować suplementów diety, które mają kurkumę w składzie. Jednak możliwe jest stosowanie kurkumy w celach kosmetycznych i na przykład robienie z niej maseczek na skórę. Warto o tym pomyśleć.

Jeśli interesują cię podobne tematy związane ze spożywaniem różnych produktów w czasie ciąży (np. kakao w ciąży), sprawdź pozostałe artykuły w naszym serwisie!

Najczęściej zadawane pytania

Czy można spożywać kurkumę w ciąży?

Kobiety w ciąży nie powinny stosować kurkumy, ponieważ pobudza ona pracę macicy, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Kurkuma słynie też ze swoich właściwości rozrzedzających krew.

Jakich przypraw nie można jeść w ciąży?

W czasie ciąży nie należy doprawiać potraw takimi przyprawami jak cynamon, curry czy kurkuma. Ciężarne powinny też zrezygnować z ziół takich jak np. kozieradka, rozmaryn, cząber, szałwia, tymianek, piołun, dziurawiec czy ziele krwawnika.

Kto nie może pić kurkumy?

Z kurkumy powinny zrezygnować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układy krążenia oraz osoby chore na kamicę żółciową (przyprawa ta zwiększa u nich odczuwanie bólu). Kurkuma rozrzedza też krew, dlatego może wzmagać działanie leków przeciwzakrzepowych.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: