Latanie samolotem w ciąży

Obecnie wiele kobiet nie chce rezygnować z aktywności zawodowej nawet podczas ciąży.
Latanie samolotem w ciąży

Obecnie wiele kobiet nie chce rezygnować z aktywności zawodowej nawet podczas ciąży. Nie jest to niczym szczególnie zagrażającym dla kobiet zdrowych, u których ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli podczas oczekiwania na dziecko nie ma żadnych komplikacji, przyszła mama może śmiało korzystać z komunikacji powietrznej, jednak należy oczywiście zachować środki ostrożności.

Warto zatem poprzedzając latanie samolotem w ciąży dobrze się przygotować do podróży, która zawsze powinna być poprzedzona wizytą u swojego ginekologa. Specjalista najlepiej poinformuje, w którym trymestrze można bezpiecznie odbyć lot, a także jakie miejsce zająć oraz w jaki sposób zapiąć pasy.

Przygotowanie do podróży

Jeśli chodzi o latanie samolotem w ciąży w zasadzie nie ma żadnych szczególnych ograniczeń czy wymogów, ale wiele linii lotniczych ma w tym przypadku pewne zalecenia, z którymi warto się zapoznać przed zabukowaniem biletu. Może zdarzyć się, że przewoźnik będzie wymagał posiadania poświadczenia od lekarza położnika odbycia wizyty kontrolnej na dobę przed wylotem, w trzech kopiach, lub też innych zaświadczeń.

Bardzo ważny jest wybór terminu, w którym odbędzie się lot i najlepiej aby był to drugi trymestr ciąży, ponieważ miną już uciążliwe mdłości, a dziecko będzie na tyle rozwinięte, że zagrożenie dla ciąży znacznie się zmniejszy. Istotny dla komfortu i bezpieczeństwa przyszłej mamy jest wybór miejsca w samolocie, najlepiej, jeśli podróż odbędzie się w okolicach skrzydeł, gdzie lot jest najbardziej płynny.

Trzeci trymestr ciąży nie jest już odpowiednim terminem na podróże samolotem. Zawsze kobieta leci na własną odpowiedzialność, a linie lotnicze niechętnie wpuszczają takie pasażerki na pokład. Są również stosowne przepisy, które mówią, że od 36 tygodnia dla ciąży pojedynczej oraz 32 dla ciąży mnogiej przewoźnik nie sprzeda biletu przyszłej mamie.

Jeśli już skorzystanie z linii lotniczych jest konieczne, niezbędne są odpowiednie zaświadczenia od lekarza położnika oraz wypełnienie odpowiedniego formularza, który zawsze jest do pobrania na stronach przewoźnika. Wypełniony formularz należy przesłać do przewoźnika na co najmniej 48 godzin przed wylotem oraz upewnić się, że dotarł. Oprócz posiadania stosownego zaświadczenia, warto mieć także egzemplarz w języku angielskim, który może być potrzebny dla zagranicznej linii lotniczej.

Przed wejściem na pokład

Aby latanie samolotem w ciąży było jak najbardziej komfortowe, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej, będzie ona potrzebna, ponieważ w samolocie powietrze posiada niską wilgotność. Można wodę kupić w sklepie wolnocłowym, co pozwoli na wniesienie jej na pokład. Podczas rezerwacji biletu warto wybrać najlepsze miejsce, tuż przy przejściu. Istnieje także możliwość wykupienia odprawy priorytetowej, co umożliwi wejście na pokład w pierwszej kolejności oraz wybranie najlepszego miejsca, jeśli lot obywa się tanimi liniami.

Podczas lotu

Z uwagi na bezpieczeństwo ciąży lot przyszłej mamy powinien trwać nie dłużej niż cztery godziny, a miejsce przy przejściu umożliwia minimum ruchu, który znacznie poprawia komfort podróży. Pasażerka w ciąży powinna co pół godziny spacerować po pokładzie, zginać i prostować nogi w kostkach. Takie postępowanie zapobiega kłopotom z krążeniem krwi, które są częstą przypadłością. Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkiem podczas startu i lądowania, ale należy je umieścić na wysokości miednicy, tak, aby nie uciskały brzucha.

Te proste i niekłopotliwe zalecenia znacznie poprawią komfort podróży, a co najważniejsze zwiększą bezpieczeństwo zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Odpowiednie miejsce w samolocie, regularny ruch, a także dopełnienie koniecznych formalności pozwoli na spokojny i bezpieczny lot kobiety w ciąży, a to jest najważniejsze w tym szczególnie ważnym okresie oczekiwania na dziecko.


Sprawdź także:

Archiwum: czerwiec 2020
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: