Lęk separacyjny u niemowląt. Jak pomóc dziecku pokonać lęk separacyjny?

Z całą pewnością można stwierdzić, że lęk separacyjny jest naturalnym etapem rozwoju u każdego dziecka. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? Przeczytaj i dowiedz się tego od nas!
Lęk separacyjny u niemowląt

Lęk separacyjny u niemowląt to zjawisko, które występuje u każdego dziecka. Jest to naturalny etap w rozwoju. Przeczytaj i dowiedz się, jak zniwelować lęk separacyjny i przyzwyczaić dziecko do wydłużającej się rozłąki. 

Czym jest lęk separacyjny u niemowląt?

lęk separacyjny u niemowląt - czym jest

Okres lęku separacyjnego doświadczany jest zazwyczaj przez niemowlęta pomiędzy siódmym a dziewiątym miesiącem życia. Jest to zjawisko bardzo potrzebne podczas kształtowania się osobowości dziecka, ponieważ w dużej mierze wpływa na jego rozwój charakteru. Lęk separacyjny jest strachem przed utratą kontaktu z najbliższym opiekunem dla dziecka. Najczęściej jest to dla niego mama, która w aktualnym momencie stanowi cały świat. Jest to najważniejsza osoba w życiu dziecka, dlatego pragnie ono z nią spędzać jak największą ilość czasu.

Strach przed rozstaniem pojawia się w specyficznym momencie życia dziecka. Jest to moment największego przywiązania do mamy, które jest bardzo silne. Dodatkowo dziecko nie rozumie sytuacji, w której jego mama znika z horyzontu, nawet na chwilę i tylko z pola widzenia. Dziecko zaczyna płakać, bo bardzo martwi się nagłym zniknięciem bliskiej sobie osoby i reaguje na nie zdenerwowaniem oraz płaczem. Lęk separacyjny u niemowląt wynika z bardzo prostego zjawiska. Gdy dziecko nie widzi mamy to myśli, że jej nie ma, co bardzo przeżywa. Dla dziecka w tym wieku istotne jest to, co widzi realnie i nie potrafi się jeszcze domyśleć, że mama wciąż jest, tylko w innym miejscu.

Skąd się bierze lęk przed rozstaniem? Przyczyny lęku separacyjnego u dziecka

lęk separacyjny u niemowląt - skąd się bierze

Powstawanie lęku separacyjnego może mieć bardzo różne przyczyny. Specjaliści co do tego nie są zgodni. Biolodzy uważają, że główną przyczyną pojawienia się lęku tego rodzaju u dziecka jest uszkodzenie struktur mózgowych, które może nastąpić w różnych okolicznościach. Jednak psycholodzy są innego zdania. Uznają oni, że lęk separacyjny powstaje poprzez wrodzone predyspozycje do odczuwania strachu u każdego człowieka. Pojawia się również teza, że to matka przenosi swoje lęki na dziecko i dlatego są one przez nie odczuwane.

Objawy lęku separacyjnego u niemowlaka

Lęk separacyjny u dzieci może objawiać się poprzez bardzo różne sposoby. Przede wszystkim są to wybuchy płaczu, a także histeria. Dziecko bardzo gwałtownie reaguje na zniknięcie matki. Dziecko może również przeczuwać, co się stanie i bardzo głośno protestować przed rozstaniem z mamą, na przykład, gdy jest oddawane pod opiekę innej osobie. Dlatego dobrze będzie, jeśli ta osoba w szybki i sprawny sposób uspokoi dziecko po zniknięciu mamy. Lęk separacyjny zanika wraz z upływem czasu.

Oswajanie lęku separacyjnego i tęsknoty

Dzieci bardzo różnie reagują na rozstanie z mamą. Jedne czynią to bardziej spokojnie, a inne gwałtownie. Dlatego należy dostosować swoje zachowanie głównie do objawów wykazywanych przez dziecko. Lęk separacyjny u niemowląt można w pewien sposób oswajać poprzez wykorzystanie różnych sposobów. Przede wszystkim bardzo istotne jest w tym trudnym czasie zapewnianie dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także czułości. Dorosły powinien zachowywać się w sposób spokojny, aby dziecku ten spokój mógł się udzielić. Bardzo istotne jest to, żeby mama spędzała z dzieckiem jak najwięcej czasu, o ile jest to tylko możliwe. Jeśli nie musi od razu po narodzinach dziecka wracać do pracy to najlepiej będzie, jeśli tego nie zrobi.

Jak radzić sobie z lękiem dziecka?

Podczas gdy mama wychodzi z domu, to nie powinna się wymykać ukradkiem, ale jasno powiedzieć dziecku, że wychodzi. Dla malucha bardzo ważna jest informacje, że mama wychodzi i po pewnym czasie wróci, ponieważ będzie się czuć bardziej bezpiecznie. Nie należy dziecka okłamywać w tej kwestii. Można pokazać maluchowi sposoby pożegnania, czyli na przykład danie buziaka oraz robienie papa. W celu oswojenia lęku separacyjnego można również wykorzystać różnego rodzaju zabawy dla dzieci. Dzięki nim będzie ono wiedziało, że jeśli coś na chwilę znika, to zaraz może się pojawić ponownie.

Stany lękowe związane z rozstaniem – podsumowanie

Wiesz już, czym jest lęk separacyjny u niemowląt i jak sobie z nim radzić. Warto od razu przyzwyczajać dziecko do obecności innych opiekunów, jednak nie powinno ich być zbyt dużo. Najlepiej będzie zostawiać malucha z jedną sprawdzoną osobą (np. opiekunką lub członkiem rodziny). Zagwarantuje mu to prawidłowy rozwój, a także możliwość zbudowania bezpiecznej więzi z opiekunem.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy zaczyna się lęk separacyjny u niemowlaka?

Pierwszy lęk separacyjny u niemowlaka zauważalny jest pomiędzy 7. a 9. miesiącem życia. Wynika on z obawy przed tym, że rodzice zostawią malca samego.

Jak objawia się lęk separacyjny u niemowlaka?

Na tym etapie rozwojowym u małego dziecka mogą pojawić się różne objawy. U niemowląt najczęściej jest to płacz, wybuchy złości czy unikanie kontaktu wzrokowego z obcymi. Dziecko zaczyna mieć problemy z zasypianiem lub tracić apetyt.

Jak długo trwa lęk separacyjny u niemowląt?

Stany lękowe związane z lękiem dziecka przed rozstaniem pojawiają się między 7. a 11. miesiącem życia i trwają do około 2. roku życia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: