Łosoś w ciąży – czy można jeść?

Łosoś w ciąży

Pyszny, soczysty, lekko tłusty łosoś to ulubiona ryba większości Polaków. Łosoś wędzony cieszy się ogromnym powodzeniem na stołach (zarówno na co dzień, jak i podczas wielu uroczystości oraz świąt). Przede wszystkim panie uwielbiają go jeść, gdyż jest to ryba, która słynie z tego, że jest niskokaloryczna, smaczna i syta. Czy jednak służy ona wszystkim? Czy wędzony łosoś w ciąży jest dobrym rozwiązaniem? Warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Ryby w ciąży

Bezapelacyjnie panie podczas tych dziewięciu miesięcy powinny jeść dużo ryb. W ich diecie nie powinno bowiem zabraknąć różnorodnych ryb duszonych, ryb gotowanych na parze, ryb wędzonych, a nawet i tych w zalewie własnej lub w dobrym oleju. Doskonałą alternatywą na kanapki, czy też do sałatek są ryby wędzone. Łosoś wędzony na zimno smakuje nieziemsko i jak żadna inna ryba, potrafi tak doskonale podkreślić smak potrawy. Jednak, czy taka ryba jest dobra dla wszystkich?

Czy łosoś wędzony na zimno w ciąży paniom nie zaszkodzi? Czy powinno się zwracać na ilość zjadanej ryby? Na te pytania odpowiedzi są dość niejednoznaczne. Żaden dietetyk bowiem nie odradza paniom stanowczo, by te na czas ciąży zapomniały o łososiu. Wręcz przeciwnie. Większość lekarzy zgodnie twierdzi, iż ciężarne powinni jeść wszystko, jednak w odpowiednich ilościach. Ryby są pełnowartościowym produktem, w którego składzie można znaleźć wiele cennych właściwości. Przede wszystkim są one źródłem cennej witaminy D oraz kwasów Omega-3.

Zobacz też:  Parmezan w ciąży - czy można jeść?

Łosoś wędzony w ciąży

Łosoś wędzony w ciąży nie jest więc zabroniony. Wręcz przeciwnie. Panie powinny urozmaicać swoje dania tą rybą. Tym bardziej że jest ona na tyle uniwersalna i wszechstronna, że doskonale nadaje się do tego, by zrobić z niej obiad, śniadanie oraz kolację. Warto jednak postawić na sprawdzone miejsca, w których można kupić łososia wędzonego na zimno. To ważne, by ryba rzeczywiście byłą wędzona, a nie tylko pomalowana na brązowo dzięki rozmaitym ulepszaczom (których niestety na rynku jest obecnie pełno).

Jaka ilość łososia będzie odpowiednia?

Podobnie jak z innymi produktami, w ciąży nie należy przesadzać z ilością zjadanych rzeczy. Pół kilograma wędzonej ryby na raz zdecydowanie może zaszkodzić przyszłej mamie. Tak samo nie należy jeść wędzonego łososia codziennie. Trzeba bowiem pamiętać, iż ryba ta może spowodować alergię zarówno u mamy, jak i u malucha w brzuchu. Warto więc urozmaicać swoje rybne menu i dwa, trzy razy w tygodniu komponować posiłki z różnych ryb.

W sklepach rybnych można znaleźć naprawdę sporo filetów świeżej, smacznej ryby, które na pewno przypadną do gustu ciężarnym. Warto także od czasu do czasu sięgnąć po dorsza, flądrę, halibuta, wędzoną makrelę, a nawet owoce morza.

Zobacz też:  Tokofobia - lęk przed porodem

Wędzony łosoś nie zaszkodzi paniom, jednak warto kupować go w naprawdę sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że jest świeży, zdrowy i smaczny. Mimo iż jego cena czasami w takich sklepach jest wygórowana, to ciężarne na pewno będą spokojnie, iż jedzą pełnowartościowe produkty od najlepszych dostawców.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: