X

Maść na hemoroidy w ciąży – leczenie hemoroidów w czasie ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To nie tylko okres wzrastania nowego życia w łonie matki, ale również czas wielkich hormonalnych przemian w organizmie i wielu przykrych dolegliwości, które im towarzyszą, np. hemoroidów. Przeczytaj, czy maść na hemoroidy w ciąży jest skuteczna!
Maść na hemoroidy w ciąży

Czy maść na hemoroidy w ciąży może pomóc? Poziom wielu hormonów w trakcie ciąży jest nieporównywalny z żadnym innym okresem życia i znacząco wpływa nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie i codzienne, normalne funkcjonowanie. Z wieloma dolegliwościami ciążowymi można sobie w jakiś sposób poradzić, niestety inne trzeba po prostu przeczekać. Przeczytaj, jakie są najczęściej stosowane leki na hemoroidy w ciąży dostępne w aptece.

Dolegliwości w okresie ciąży

Do najczęściej występujących dolegliwości, które towarzyszą dużej liczbie kobiet w ciąży, a które są następstwem wzrostu poziomu hormonów, należą: nudności i wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, rozkojarzenie, a nawet zaniki pamięci, zmiany popędu seksualnego, wzdęcia i gazy, dziwne zachcianki oraz problemy żylne, czyli żylaki odbytu, zwane również hemoroidami. Wszystkie wymienione dolegliwości bardzo mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, są wstydliwe i krępujące oraz potrafią zamienić magiczne dziewięć miesięcy ciąży na gehennę, o której zakończeniu marzy niejedna kobieta.

Co to są hemoroidy?

Szacuje się, że hemoroidy dotyczą nawet jednej trzeciej kobiet ciężarnych (szczególnie w II i III trymestrze). Jest to zatem jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ciążowych. Wywołane są głównie przez jeden z najważniejszych hormonów ciążowych – progesteron, który, podnosząc swoje stężenie w organizmie, sprawia, że krew z dolnych części ciała gorzej odpływa z powrotem do serca. Ponadto progesteron obniża napięcie mięśni naczyń krwionośnych i zmniejsza, tak ważną w ciąży, perystaltykę jelit, powodując uciążliwe zaparcia. Winić można też powiększającą się macicę, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne jamy brzusznej.

Zobacz też:  Czarne nitki w kupce niemowlaka - co to oznacza i co robić?

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne lub zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne często nie dają żadnych objawów i bywają diagnozowane przypadkiem podczas badania. Najbardziej uciążliwe i bolesne są hemoroidy wewnętrzne, które wyglądem przypominają małe guzki krwawnicze zlokalizowane wokół odbytu. Często wywołują krwawienia, co dodatkowo potęguje stres u kobiety ciężarnej, gdyż krwawienie w ciąży w pierwszej kolejności kojarzy się z poronieniem. Hemoroidy często utrudniają normalne funkcjonowanie (nawet siedzenie). Ponadto hemoroidy wywołują świąd, pieczenie i ból w okolicy odbytu. Objawy nasilają się, zwłaszcza kiedy ciężarna (co zdarza się niezwykle często) cierpi na zaparcia. Hemoroidów, zwłaszcza w okresie ciąży nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jakie leki na hemoroidy w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku hemoroidów należy pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz regularnym wypróżnianiu. Hemoroidy w ciąży leczy się trudniej, gdyż lista dostępnych środków farmakologicznych jest znacząco ograniczona. Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie bezpiecznym sposobem leczenia hemoroidów są maści. Maść na hemoroidy w ciąży działa wyłącznie miejscowo. Obkurcza naczynia, chłodzi i poprawia florę bakteryjną. Działa kojąco i regenerująco. Bez wątpienia maść na hemoroidy w ciąży znacząco zmniejsza świąd, pieczenie czy częstotliwość krwawień w trakcie wypróżniania. Wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie: jaka maść na hemoroidy w ciąży będzie najlepsza? Kluczowe jest, aby nie stosować żadnej maści na własną rękę.

Zobacz też:  Owoc kiwi w ciąży – dlaczego warto go jeść? Właściwości kiwi dla przyszłych mam

Maść na hemoroidy dla ciężarnych

Każdy lek, nawet działający miejscowo i pozornie niegroźny musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym, a cała kuracja musi odbywać się pod jego opieką. Na szczęście na rynku jest wiele maści, które są zalecane kobietom w ciąży i są dla nich bezpieczne (ich składniki aktywne nie trafiają do krwioobiegu). Jest jednak spora liczba produktów na rynku farmaceutycznym, które nie zostały sprawdzone pod kątem np. reakcji alergicznych u kobiet ciężarnych. Stosując maść na hemoroidy w ciąży, trzeba bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej. Maści najczęściej zaleca się stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie należy maści stosować częściej.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Aby wspomóc leczenie hemoroidów w ciąży, należy zadbać o dietę bogatą w błonnik i spożywać minimum dwa litry płynów dziennie, co korzystnie wpłynie na perystaltykę jelit i tym samym na częstotliwość wypróżnień. Hemoroidy w ciąży są jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Są bolesne i wywołują szereg przykrych objawów: świąd, ból i pieczenie. Tych objawów nie wolno bagatelizować i zawsze trzeba zgłosić je lekarzowi prowadzącemu. Do podstawowych elementów leczenia należą: dieta bogata w błonnik, nasiadówki w gorącej wodzie, nasiadówki w wywarze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego, staranna higiena okolicy odbytu, unikanie pozycji siedzącej oraz silnego parcia na stolec. Kolejnym elementem leczenia są maści i czopki (od 4. miesiąca ciąży dozwolone są takie, które zawierają przeciwzapalne lidokainę i tribenozyd).

Środki farmakologiczne dla kobiet w ciąży są mocno ograniczone, ale na szczęście są dostępne skuteczne maści, które znacząco łagodzą przykre objawy i pozwalają na normalne, codzienne funkcjonowanie. Działają miejscowo, nie przenikając w żaden sposób do łożyska. Są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej jeszcze nienarodzonego maleństwa.

Zobacz też:  Od kiedy Danonki można podać dziecku?

Maści na hemoroidy dla kobiet ciężarnych – podsumowanie

Wiesz już, jak działa maść na hemoroidy w ciąży. Maści na hemoroidy w ciąży są dostępne bez recepty, ale należy każdorazowo ich stosowanie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przede wszystkim nie należy wstydzić się zgłaszać tego problemu. Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu hemoroidów, ponieważ krępują się powiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi.

Najczęściej zadawane pytania

Jak się pozbyć hemoroidów w ciąży?

Leczenie hemoroidów warto rozpocząć od zmiany diety (na bogatą w błonnik), wdrożenia aktywności fizycznej i odpowiedniej higieny okolic intymnych (w tym odbytu). Elementami, które mogą pomóc doraźnie z problemem hemoroidów w ciąży, są: okłady i nasiadówki z wyciągiem z kory dębu lub oczaru wirginijskiego.

Czy hemoroidy w ciąży są niebezpieczne?

Hemoroidy są powszechnym problemem u kobiet ciężarnych. Nie stanowią niebezpieczeństwa ani dla płodu, ani dla przyszłej mamy.

Czy hemoroidy przeszkadzają w porodzie?

Hemoroidy w ciąży nie są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: