X

Maść na hemoroidy w ciąży

Maść na hemoroidy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To nie tylko okres wzrastania nowego życia w łonie matki, ale również czas wielkich hormonalnych przemian w organizmie i wielu przykrych dolegliwości, które im towarzyszą. Poziom wielu hormonów w trakcie ciąży jest nieporównywalny z żadnym innym okresem życia i znacząco wpływa nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie i codzienne, normalne funkcjonowanie. Z wieloma dolegliwościami ciążowymi można sobie w jakiś sposób poradzić, niestety inne trzeba po prostu przeczekać.

Do najczęściej występujących dolegliwości, które towarzyszą dużej liczbie kobiet w ciąży, a które są następstwem wzrostu poziomu hormonów należą: nudności i wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, rozkojarzenie, a nawet zaniki pamięci, zmiany popędu seksualnego, wzdęcia i gazy, dziwne zachcianki oraz żylaki odbytu, zwane również hemoroidami. Wszystkie wymienione dolegliwości bardzo mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, są wstydliwe i krępujące oraz potrafią zamienić magiczne dziewięć miesięcy ciąży na gehennę, o zakończeniu której marzy niejedna kobieta.

Co to są hemoroidy?

Szacuje się, że hemoroidy dotyczą nawet jednej trzeciej kobiet ciężarnych. Jest to zatem jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ciążowych. Wywołane są głównie przez jeden z najważniejszych hormonów ciążowych – progesteron, który podnosząc swoje stężenie w organizmie sprawia, że krew z dolnych części ciała gorzej odpływa z powrotem do serca. Ponadto progesteron obniża napięcie mięśni naczyń krwionośnych i zmniejsza, tak ważną w ciąży, perystaltykę jelit, powodując uciążliwe zaparcia.

Zobacz też:  Kiwi w ciąży - nie tylko na zaparcia

Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne lub zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne często nie dają żadnych objawów i bywają diagnozowane przypadkiem podczas badania. Najbardziej uciążliwe i bolesne są hemoroidy wewnętrzne, które wyglądem przypominają małe krwawiące guzki zlokalizowane wokół odbytu. Często wywołują krwawienia, co dodatkowo potęguje stres u kobiety ciężarnej, gdyż krwawienie w ciąży w pierwszej kolejności kojarzy się z poronieniem. Hemoroidy często utrudniają normalne funkcjonowanie (nawet siedzenie). Ponadto hemoroidy wywołują świąd, pieczenie i ból w okolicy odbytu. Objawy nasilają się, zwłaszcza kiedy ciężarna (co zdarza się niezwykle często) cierpi na zaparcia. Hemoroidów, zwłaszcza w okresie ciąży nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jaka maść na hemoroidy w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku hemoroidów należy pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz regularnym wypróżnianiu. Hemoroidy w ciąży leczy się trudniej, gdyż lista dostępnych środków farmakologicznych jest znacząco ograniczona. Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie bezpiecznym sposobem leczenia hemoroidów są maści. Maści na hemoroidy w ciąży działają wyłącznie miejscowo. Obkurczają naczynia, chłodzą i poprawiają florę bakteryjną. Działają kojąco i regenerująco. Bez wątpienia maść na hemoroidy dla ciężarnych znacząco zmniejsza świąd, pieczenie czy częstotliwość krwawień w trakcie wypróżniania. Wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie: jaka maść na hemoroidy w ciąży będzie najlepsza? Kluczowe jest, aby nie stosować żadnej maści na własną rękę.

Zobacz też:  Kefir w ciąży - czy można pić?

Maść na hemoroidy dla ciężarnych

Każdy lek, nawet działający miejscowo i pozornie niegroźny musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym, a cała kuracja musi odbywać się pod jego opieką. Na szczęście na rynku jest wiele maści, które są zalecane kobietom w ciąży i są dla nich bezpieczne (ich składniki aktywne nie trafiają do krwioobiegu). Jest jednak spora liczba produktów na rynku farmaceutycznym, które nie zostały sprawdzone pod kątem np. reakcji alergicznych u kobiet ciężarnych. Stosując maści na hemoroidy w ciąży trzeba bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej. Maści najczęściej zaleca się stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie należy maści stosować częściej.

Aby wspomóc leczenie hemoroidów w ciąży należy zadbać o dietę bogatą w błonnik i spożywać minimum dwa litry płynów dziennie, co korzystnie wpłynie na perystaltykę jelit i tym samym na częstotliwość wypróżnień.

Hemoroidy w ciąży są jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Są bolesne i wywołują szereg przykrych objawów: świąd, ból i pieczenie. Tych objawów nie wolno bagatelizować i zawsze trzeba zgłosić je lekarzowi prowadzącemu. Środki farmakologiczne dla kobiet w ciąży są mocno ograniczone, ale na szczęście są dostępne skuteczne maści, które znacząco łagodzą przykre objawy i pozwalają na normalne, codzienne funkcjonowanie. Działają miejscowo, nie przenikając w żaden sposób do łożyska. Są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej jeszcze nienarodzonego maleństwa. Maści na hemoroidy w ciąży są dostępne bez recepty, ale należy każdorazowo ich stosowanie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przed wszystkim nie należy wstydzić się zgłaszać tego problemu. Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu hemoroidów, ponieważ krępują się powiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi.

Zobacz też:  5 sposobów na opaleniznę jesienią!

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: