Maść na hemoroidy w ciąży – leczenie hemoroidów w czasie ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To nie tylko okres wzrastania nowego życia w łonie matki, ale również czas wielkich hormonalnych przemian w organizmie i wielu przykrych dolegliwości, które im towarzyszą, np. hemoroidów. Przeczytaj, czy maść na hemoroidy w ciąży jest skuteczna!
Maść na hemoroidy w ciąży

Czy maść na hemoroidy w ciąży może pomóc? Poziom wielu hormonów w trakcie ciąży jest nieporównywalny z żadnym innym okresem życia i znacząco wpływa nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie i codzienne, normalne funkcjonowanie. Z wieloma dolegliwościami ciążowymi można sobie w jakiś sposób poradzić, niestety inne trzeba po prostu przeczekać. Przeczytaj, jakie są najczęściej stosowane leki na hemoroidy w ciąży dostępne w aptece.

Dolegliwości w okresie ciąży

hemoroidy w ciąży - dolegliwości w ciąży

Do najczęściej występujących dolegliwości, które towarzyszą dużej liczbie kobiet w ciąży, a które są następstwem wzrostu poziomu hormonów, należą: nudności i wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, rozkojarzenie, a nawet zaniki pamięci, zmiany popędu seksualnego, wzdęcia i gazy, dziwne zachcianki oraz problemy żylne, czyli żylaki odbytu, zwane również hemoroidami. Wszystkie wymienione dolegliwości bardzo mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, są wstydliwe i krępujące oraz potrafią zamienić magiczne dziewięć miesięcy ciąży na gehennę, o której zakończeniu marzy niejedna kobieta.

Co to są hemoroidy?

Szacuje się, że hemoroidy dotyczą nawet jednej trzeciej kobiet ciężarnych (szczególnie w II i III trymestrze). Jest to zatem jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ciążowych. Wywołane są głównie przez jeden z najważniejszych hormonów ciążowych – progesteron, który, podnosząc swoje stężenie w organizmie, sprawia, że krew z dolnych części ciała gorzej odpływa z powrotem do serca. Ponadto progesteron obniża napięcie mięśni naczyń krwionośnych i zmniejsza, tak ważną w ciąży, perystaltykę jelit, powodując uciążliwe zaparcia. Winić można też powiększającą się macicę, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne jamy brzusznej.

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne lub zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne często nie dają żadnych objawów i bywają diagnozowane przypadkiem podczas badania. Najbardziej uciążliwe i bolesne są hemoroidy wewnętrzne, które wyglądem przypominają małe guzki krwawnicze zlokalizowane wokół odbytu. Często wywołują krwawienia, co dodatkowo potęguje stres u kobiety ciężarnej, gdyż krwawienie w ciąży w pierwszej kolejności kojarzy się z poronieniem. Hemoroidy często utrudniają normalne funkcjonowanie (nawet siedzenie). Ponadto hemoroidy wywołują świąd, pieczenie i ból w okolicy odbytu. Objawy nasilają się, zwłaszcza kiedy ciężarna (co zdarza się niezwykle często) cierpi na zaparcia. Hemoroidów, zwłaszcza w okresie ciąży nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jakie leki na hemoroidy w ciąży?

hemoroidy w ciąży - jakie leki

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku hemoroidów należy pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz regularnym wypróżnianiu. Hemoroidy w ciąży leczy się trudniej, gdyż lista dostępnych środków farmakologicznych jest znacząco ograniczona. Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie bezpiecznym sposobem leczenia hemoroidów są maści. Maść na hemoroidy w ciąży działa wyłącznie miejscowo. Obkurcza naczynia, chłodzi i poprawia florę bakteryjną. Działa kojąco i regenerująco. Bez wątpienia maść na hemoroidy w ciąży znacząco zmniejsza świąd, pieczenie czy częstotliwość krwawień w trakcie wypróżniania. Wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie: jaka maść na hemoroidy w ciąży będzie najlepsza? Kluczowe jest, aby nie stosować żadnej maści na własną rękę.

Maść na hemoroidy dla ciężarnych

Każdy lek, nawet działający miejscowo i pozornie niegroźny musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym, a cała kuracja musi odbywać się pod jego opieką. Na szczęście na rynku jest wiele maści, które są zalecane kobietom w ciąży i są dla nich bezpieczne (ich składniki aktywne nie trafiają do krwioobiegu). Jest jednak spora liczba produktów na rynku farmaceutycznym, które nie zostały sprawdzone pod kątem np. reakcji alergicznych u kobiet ciężarnych. Stosując maść na hemoroidy w ciąży lub w czasie karmienia piersią, trzeba bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej. Maść na hemoroidy w ciąży najczęściej zaleca się stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie należy maści stosować częściej.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

hemoroidy w ciąży - jak leczyć

Aby wspomóc leczenie hemoroidów w ciąży, należy zadbać o dietę bogatą w błonnik i spożywać minimum dwa litry płynów dziennie, co korzystnie wpłynie na perystaltykę jelit i tym samym na częstotliwość wypróżnień. Hemoroidy w ciąży są jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Są bolesne i wywołują szereg przykrych objawów: świąd, ból i pieczenie. Tych objawów nie wolno bagatelizować i zawsze trzeba zgłosić je lekarzowi prowadzącemu. Do podstawowych elementów leczenia należą: dieta bogata w błonnik, nasiadówki w gorącej wodzie, nasiadówki w wywarze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego, staranna higiena okolicy odbytu, unikanie pozycji siedzącej oraz silnego parcia na stolec. Kolejnym elementem leczenia są maści i czopki (od 4. miesiąca ciąży dozwolone są takie, które zawierają przeciwzapalne lidokainę i tribenozyd).

Środki farmakologiczne dla kobiet w ciąży są mocno ograniczone, ale na szczęście są dostępne skuteczne maści, które znacząco łagodzą przykre objawy i pozwalają na normalne, codzienne funkcjonowanie. Działają miejscowo, nie przenikając w żaden sposób do łożyska. Są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej jeszcze nienarodzonego maleństwa.

Maści na hemoroidy dla kobiet ciężarnych – podsumowanie

Wiesz już, jak działa maść na hemoroidy w ciąży. Maści na hemoroidy w ciąży są dostępne bez recepty, ale należy każdorazowo ich stosowanie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przede wszystkim nie należy wstydzić się zgłaszać tego problemu. Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu hemoroidów, ponieważ krępują się powiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi.

Najczęściej zadawane pytania

Jak się pozbyć hemoroidów w ciąży?

Leczenie hemoroidów warto rozpocząć od zmiany diety (na bogatą w błonnik), wdrożenia aktywności fizycznej i odpowiedniej higieny okolic intymnych (w tym odbytu). Elementami, które mogą pomóc doraźnie z problemem hemoroidów w ciąży, są: okłady i nasiadówki z wyciągiem z kory dębu lub oczaru wirginijskiego.

Czy hemoroidy w ciąży są niebezpieczne?

Hemoroidy są powszechnym problemem u kobiet ciężarnych. Nie stanowią niebezpieczeństwa ani dla płodu, ani dla przyszłej mamy.

Czy hemoroidy przeszkadzają w porodzie?

Hemoroidy w ciąży nie są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: