Melisa to jedno z popularnych ziół używanych w celach uspokajających. Dodatkowo redukuje dolegliwości przewodu pokarmowego, ma działanie rozkurczowe i normalizuje ciśnienie krwi. Czy melisa w ciąży jest dozwolona?
Czy można stosować melisę w ciąży?
Zioła mogą być bardzo pomocne w niwelowaniu dolegliwości i mogą z powodzeniem zastępować apteczne leki. Jednak przygotowywane z nich napary nie zawsze są dozwolone w ciąży. Niektóre gatunki ziół mogą wywoływać wtedy niepożądane skutki uboczne.
Melisa zalicza się do ziół, które mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży (podobnie jak pokrzywa w ciąży), dlatego też przyszła mama może ją pić, lecz pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie powinno się używać jej zbyt dużo, a także należy unikać jej w ostatnim, trzecim trymestrze ciąży, ponieważ może powodować zahamowanie rozpoczętej akcji porodowej ze względu na działanie rozkurczające mięśnie.
Czym jest melisa lekarska?
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.), która nazywana jest także matecznikiem, rojownikiem, cytrynowym zielem lub pszczelnikiem, to roślina dziko rosnąca głównie na terenach Afryki Północnej, Południowej Europy i w Azji. Dzisiaj uprawiana jest na całym świecie, w tym także w Polsce.
Roślina ta dorasta do 60 cm, posiada zaokrąglone liście z karbowanymi lub ząbkowanymi blaszkami i rozproszonymi włoskami. Kwitnie wiosną i latem, dając małe kwiatki w jasnożółtym kolorze.
Skład melisy
Melisa lekarska od wieków używana jest jako surowiec lekarski. Jej liść (Melissae folium) zawiera flawonoidy, kwas rozmarynowy, a także inne cenne witaminy, minerały i substancje czynne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wielu układów organizmu człowieka – również u kobiet spodziewających się dziecka.
Melisa lekarska – działanie
Dobroczynne działanie melisy lekarskie wynika ze znajdujących się w niej składników aktywnych.
Zalety stosowania melisy:
- ma właściwości uspokajające;
- redukuje nerwice, stany lękowe;
- ułatwia zasypianie i zmniejsza bezsenność;
- odpręża układ nerwowy;
- poprawia samopoczucie;
- redukuje bóle głowy;
- pomaga przy problemach trawiennych;
- zmniejsza napięcie jelitowe, wzdęcia i gazy;
- redukuje napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, co nieznacznie zmniejsza ciśnienie krwi;
- wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne;
- ma silne działanie antyoksydacyjne;
- redukuje stany zapalne.
Kobiety spodziewające się dziecka najczęściej piją melisę w pierwszym trymestrze ciąży – to właśnie wtedy może ona zredukować nieprzyjemne dolegliwości związane z układem pokarmowym – nudności, wymioty, trudności z trawieniem.
Również może być ona skuteczna m.in. na bóle głowy, problemy z zasypianiem, w nerwowych okresach, gdy zastosowanie innych leków nie jest wskazane.
Melisa w ciąży – jak ją stosować?
Aby przygotować napar, należy wsypać 1 łyżkę suszonej melisy do zaparzacza i zalać wrzącą wodą. Zioła powinny być zaparzane przez 15 minut pod przykryciem.
Dodatkowo melisa w ciąży może być również z powodzeniem łączona z innymi ziołami, na przykład z pokrzywą, miętą czy z rumiankiem.
Herbata z melisy w ciąży powinna być pita oszczędnie. Najlepiej, aby była to maksymalnie jedna szklanka dziennie, czyli warto stosować ją wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.
Należy pamiętać o tym, aby melisa w ciąży była stosowana jedynie w pierwszym i w drugim trymestrze. Odradza się picie jej w trzecim trymestrze ze względu na działanie rozkurczające, zwłaszcza przy spodziewanej niedługo akcji porodowej.
Zioła w ciąży – podsumowanie
Melisa lekarska jest wszechstronnym ziołem, które niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości. Zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, ułatwia zasypianie, łagodzi problemy trawienne. Można stosować ją również w okresie ciąży, jednak tylko w pierwszym i drugim trymestrze oraz w ograniczonych ilościach.
Najczęściej zadawane pytania
Ile w ciąży można pić melisy?
Przyjmuje się, że napar z melisy można pić w ciąży raz w ciągu dnia. Taki napój można przygotować z 3 łyżeczek suszonych ziół, które zalewamy gorącą wodą. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować picie ziół w ciąży z ginekologiem.
Czy melia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
Liscie melisy mają pozytywny wpływ na organizm przyszłej mamy i dziecka. Należy jednak spożywać ją z umiarem i zrezygnować z niej trzecim trymestrze ciąży, ponieważ ze względu na działanie rozkurczające mięśnie może powodować zahamowanie rozpoczętej akcji porodowej.
Jak pić melisę w ciąży?
Najlepszą formą picia melisy w ciąży są napary przygotowane z zalanych gorącą wodą suszonych liści.
Co można brać na uspokojenie w ciąży?
Melisa może być stosowana przez kobiety w ciąży jako naturalny środek uspokajający. Aby łagodzić stany nerwowe, można stosować również preparaty z waleriany.
Sprawdź także:
- Melisa a karmienie piersią. Czy picie melisy w okresie laktacji jest wskazane?
- Pyralgina w ciąży – co warto wiedzieć o stosowaniu leku przeciwbólowego?
- Koper włoski w ciąży – czy herbatka z tego zioła jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- No-spa a karmienie piersią – czy ten lek jest dozwolony?
- Czy można spożywać czosnek w ciąży na przeziębienie? Sprawdź przeciwwskazania
- Czy można jeść miód w ciąży podczas przeziębienia i dolegliwości ciążowych?
- Imbir w ciąży na przeziębienie i mdłości – czy można go bezpiecznie spożywać?