Melisa w ciąży – czy można ją stosować bez obaw?

Czy popularne liście melisy stosowane jako naturalny środek na uspokojenie są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Sprawdź, jakie właściwości ma to zioło i czy melisa w ciąży może zaszkodzić.

Melisa to jedno z popularnych ziół używanych w celach uspokajających. Dodatkowo redukuje dolegliwości przewodu pokarmowego, ma działanie rozkurczowe i normalizuje ciśnienie krwi. Czy melisa w ciąży jest dozwolona?

Czy można stosować melisę w ciąży?

melisa w ciąży - czy można stosować

Zioła mogą być bardzo pomocne w niwelowaniu dolegliwości i mogą z powodzeniem zastępować apteczne leki. Jednak przygotowywane z nich napary nie zawsze są dozwolone w ciąży. Niektóre gatunki ziół mogą wywoływać wtedy niepożądane skutki uboczne.

Melisa zalicza się do ziół, które mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży (podobnie jak pokrzywa w ciąży), dlatego też przyszła mama może ją pić, lecz pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie powinno się używać jej zbyt dużo, a także należy unikać jej w ostatnim, trzecim trymestrze ciąży, ponieważ może powodować zahamowanie rozpoczętej akcji porodowej ze względu na działanie rozkurczające mięśnie.

Czym jest melisa lekarska?

melisa w ciąży - czym jest melisa lekarska?

Melisa lekarska (Melissa officinalis L.), która nazywana jest także matecznikiem, rojownikiem, cytrynowym zielem lub pszczelnikiem, to roślina dziko rosnąca głównie na terenach Afryki Północnej, Południowej Europy i w Azji. Dzisiaj uprawiana jest na całym świecie, w tym także w Polsce.

Roślina ta dorasta do 60 cm, posiada zaokrąglone liście z karbowanymi lub ząbkowanymi blaszkami i rozproszonymi włoskami. Kwitnie wiosną i latem, dając małe kwiatki w jasnożółtym kolorze.

Skład melisy

Melisa lekarska od wieków używana jest jako surowiec lekarski. Jej liść (Melissae folium) zawiera flawonoidy, kwas rozmarynowy, a także inne cenne witaminy, minerały i substancje czynne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wielu układów organizmu człowieka – również u kobiet spodziewających się dziecka.

Melisa lekarska – działanie

Dobroczynne działanie melisy lekarskie wynika ze znajdujących się w niej składników aktywnych.

Zalety stosowania melisy:

 • ma właściwości uspokajające;
 • redukuje nerwice, stany lękowe;
 • ułatwia zasypianie i zmniejsza bezsenność;
 • odpręża układ nerwowy;
 • poprawia samopoczucie;
 • redukuje bóle głowy;
 • pomaga przy problemach trawiennych;
 • zmniejsza napięcie jelitowe, wzdęcia i gazy;
 • redukuje napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, co nieznacznie zmniejsza ciśnienie krwi;
 • wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne;
 • ma silne działanie antyoksydacyjne;
 • redukuje stany zapalne.

Kobiety spodziewające się dziecka najczęściej piją melisę w pierwszym trymestrze ciąży – to właśnie wtedy może ona zredukować nieprzyjemne dolegliwości związane z układem pokarmowym – nudności, wymioty, trudności z trawieniem.

Również może być ona skuteczna m.in. na bóle głowy, problemy z zasypianiem, w nerwowych okresach, gdy zastosowanie innych leków nie jest wskazane.

Melisa w ciąży – jak ją stosować?

melisa w ciąży - jak ją stosować

Aby przygotować napar, należy wsypać 1 łyżkę suszonej melisy do zaparzacza i zalać wrzącą wodą. Zioła powinny być zaparzane przez 15 minut pod przykryciem.

Dodatkowo melisa w ciąży może być również z powodzeniem łączona z innymi ziołami, na przykład z pokrzywą, miętą czy z rumiankiem.

Herbata z melisy w ciąży powinna być pita oszczędnie. Najlepiej, aby była to maksymalnie jedna szklanka dziennie, czyli warto stosować ją wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.

Należy pamiętać o tym, aby melisa w ciąży była stosowana jedynie w pierwszym i w drugim trymestrze. Odradza się picie jej w trzecim trymestrze ze względu na działanie rozkurczające, zwłaszcza przy spodziewanej niedługo akcji porodowej.

Zioła w ciąży – podsumowanie

Melisa lekarska jest wszechstronnym ziołem, które niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości. Zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, ułatwia zasypianie, łagodzi problemy trawienne. Można stosować ją również w okresie ciąży, jednak tylko w pierwszym i drugim trymestrze oraz w ograniczonych ilościach.

Najczęściej zadawane pytania

Ile w ciąży można pić melisy?

Przyjmuje się, że napar z melisy można pić w ciąży raz w ciągu dnia. Taki napój można przygotować z 3 łyżeczek suszonych ziół, które zalewamy gorącą wodą. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować picie ziół w ciąży z ginekologiem.

Czy melia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Liscie melisy mają pozytywny wpływ na organizm przyszłej mamy i dziecka. Należy jednak spożywać ją z umiarem i zrezygnować z niej trzecim trymestrze ciąży, ponieważ ze względu na działanie rozkurczające mięśnie może powodować zahamowanie rozpoczętej akcji porodowej.

Jak pić melisę w ciąży?

Najlepszą formą picia melisy w ciąży są napary przygotowane z zalanych gorącą wodą suszonych liści.

Co można brać na uspokojenie w ciąży?

Melisa może być stosowana przez kobiety w ciąży jako naturalny środek uspokajający. Aby łagodzić stany nerwowe, można stosować również preparaty z waleriany.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: