X

Melisa w ciąży – czy można ją stosować?

Melisa to jedno z popularnych ziół używanych w celach uspokajających. Dodatkowo, redukuje dolegliwości przewodu pokarmowego, ma działanie rozkurczowe i normalizuje ciśnienie krwi. Czy melisa w ciąży jest dozwolona?

Czy można stosować melisę w ciąży?

Zioła mogą być bardzo pomocne w niwelowaniu dolegliwości i mogą z powodzeniem zastępować apteczne leki. Jednak przygotowywane z nich napary nie zawsze są dozwolone w ciąży. Niektóre gatunki ziół mogą wywoływać wtedy niepożądane skutki uboczne.

Melisa zalicza się do ziół, które mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży, dlatego też przyszła mama może ją pić, lecz pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie powinno się używać jej zbyt dużo, a także należy unikać jej w ostatnim, trzecim trymestrze ciąży, ponieważ może powodować zahamowanie rozpoczętej akcji porodowej ze względu na działanie rozkurczające mięśnie.

Czym jest melisa lekarska?

Melisa lekarska (Melissa officinalis L.), która nazywana jest także matecznikiem, rojownikiem, cytrynowym zielem lub pszczelnikiem, to roślina dziko rosnąca głównie na terenach Afryki Północnej, Południowej Europy i w Azji. Dzisiaj uprawiana jest na całym świecie, w tym także w Polsce.

Zobacz też:  Opalanie w ciąży

Roślina ta dorasta do 60 cm, posiada zaokrąglone liście z karbowanymi lub ząbkowanymi blaszkami i rozproszonymi włoskami. Kwitnie wiosną i latem, dając małe kwiatki w jasnożółtym kolorze.

Melisa lekarska od wieków używana jest jako surowiec lekarski. Jej liść (Melissae folium) zawiera kwas rozmarynowy, a także inne cenne witaminy, minerały i substancje czynne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wielu układów organizmu człowieka – również u kobiet spodziewających się dziecka.

Melisa lekarska – działanie

Dobroczynne działanie melisy lekarskie wynika ze znajdujących się w niej składników aktywnych.

Zalety stosowania melisy:

 • ma właściwości uspokajające
 • redukuje nerwice, stany lękowe
 • ułatwia zasypianie i zmniejsza bezsenność
 • odpręża układ nerwowy
 • poprawia samopoczucie
 • redukuje bóle głowy
 • pomaga przy problemach trawiennych
 • zmniejsza napięcie jelitowe, wzdęcia i gazy
 • redukuje napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, co nieznacznie zmniejsza ciśnienie krwi
 • wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne
 • ma silne działanie antyoksydacyjne
 • redukuje stany zapalne

Kobiety spodziewające się dziecka najczęściej piją melisę w pierwszym trymestrze ciąży – to właśnie wtedy może ona zredukować nieprzyjemne dolegliwości związane z układem pokarmowym – nudności, wymioty, trudności z trawieniem.

Zobacz też:  Oscypek w ciąży - czy można jeść?

Również może być ona skuteczna na bóle głowy, problemy z zasypianiem, w nerwowych okresach, gdy zastosowanie innych leków nie jest wskazane.

Melisa w ciąży – jak ją stosować?

Aby przygotować napar, należy wsypać 1 łyżkę suszonej melisy do zaparzacza i zalać wrzącą wodą. Zioła powinny być zaparzane przez 15 minut pod przykryciem.

Dodatkowo, melisa w ciąży może być również z powodzeniem łączona z innymi ziołami, na przykład z pokrzywą czy z rumiankiem.

Herbata z melisy w ciąży powinna być pita oszczędnie. Najlepiej, aby była to maksymalnie jedna szklanka dziennie, czyli warto stosować ją wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.

Należy pamiętać o tym, aby melisa w ciąży była stosowana jedynie w pierwszym i w drugim trymestrze. Odradza się picie jej w trzecim trymestrze ze względu na działanie rozkurczające, zwłaszcza przy spodziewanej niedługo akcji porodowej.

Podsumowanie

Melisa lekarska jest wszechstronnym ziołem, które niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości. Zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, ułatwia zasypianie, łagodzi problemy trawienne. Można stosować ją również w okresie ciąży, jednak tylko w pierwszym i drugim trymestrze oraz w ograniczonych ilościach.

Zobacz też:  Żurawina w ciąży - zastosowanie

Materiał powstał przy współpracy z poradnikiem ogrodniczym gardeneo.pl.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: