Na czym polega badanie EEG?
Badanie EEG to bardzo przydatne narzędzie diagnostyczne służące do oceny czynności bioelektrycznej mózgu, a także do wykrywania patologii i zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Układ nerwowy generuje różne zakresy fal elektromagnetycznych – do ich rejestrowania i badania służy elektroencefalograf. Jest to specjalistyczne urządzenie składające się z elektrod, które muszą być odpowiednio rozmieszczone na powierzchni głowy – dzięki temu stają się najbardziej miarodajne, rejestrując zmiany potencjału elektrycznego skóry, a także aktywność komórek nerwowych, które budują korę mózgu.
Swym wyglądem urządzenie to może przypominać czepek lub siatkę. Ważne jest to, by elektrody maksymalnie dokładnie przylegały do skóry. Zarejestrowany sygnał generują impulsy, które przekazywane są pomiędzy neuronami. Wykryte niewielkie zmiany potencjału elektrycznego przekazywane są na komputer, gdzie ulegają wzmocnieniu i stają się częścią elektroencefalografu. Przedstawiane są one w postaci charakterystycznych linii zwanych elektroencefalogramem. Widoczna na nim czynność bioelektryczna mózgu musi zostać zinterpretowana przez specjalistę.
Czas trwania samego badania to około 20-30 minut, a pacjent zaraz po jego zakończeniu może powrócić do swojej normalnej aktywności fizycznej. Jaka jest cena badania elektroencefalograficznego? Badanie EEG w Warszawie kosztuje ok. 250 zł.
Wśród wskazań do przeprowadzenia badania EEG wymienia się:
- padaczkę, epilepsję,
- problemy ze snem i jego zaburzenia,
- zaburzenia świadomości,
- powtarzające się bóle głowy,
- choroby neurodegeneracyjne,
- częste, powtarzające się omdlenia,
- podejrzenie obumarcia mózgu, a także zatrucie neurotoksynami.
Jak wygląda badanie EEG u dzieci?
Często praktykuje się wykonywanie badania EEG u dzieci podczas snu. Jest to oczywiście podyktowane wygodą tego rozwiązania – śpiące dziecko nie stawia oporu podczas zakładania elektrod. Mowa tu jednak o śnie dziennym, nie nocnym, a o ten znacznie ciężej. Rodzice stosują więc wobec dziecka tzw. deprywację snu, która polega na zmuszeniu malca do niespania – wiąże się to z dużą niedogodnością, dlatego lepiej, by rodzic mądrze wspierał niespokojne dziecko podczas badania.
Badanie EEG u dzieci przebiega tak samo, jak u dorosłych. Na głowie umieszczane są elektrody pokryte żelem przewodzącym, które połączone są kablami z aparaturą. Niepokój u dziecka może budzić już samo ich zakładanie, dlatego należy je odpowiednio uprzedzić i zachować spokój – ten z pewnością udzieli się dziecku.
Podczas badania często stosowane są techniki aktywacji zapisu, jak np. hiperwentylacja, fotostymulacja. To nic innego, jak odpowiednie oddychanie dziecka, a także wykonywanie prostych poleceń, typu zamknij/otwórz oczy. Jest ono wskazane, jeśli dziecko zachowuje się agresywnie, jest opóźnione w rozwoju, a także pojawiają się systematyczne problemy z utrzymaniem równowagi i koncentracją. Badanie to wykorzystywane jest do diagnozy wielu chorób, m.in. ADHD, autyzmu czy zespołu Aspergera.
Materiał promocyjny
Sprawdź także:
- Czego się spodziewać na półmetku ciąży? 18. tydzień ciąży – co czuje przyszła mama?
- 28. tydzień ciąży – waga dziecka, rozwój malucha, zmiany w organizmie mamy w III trymestrze
- Badanie na boreliozę – kiedy warto je wykonać?
- Badanie przesiewowe noworodka w kierunku SMA – wczesne wykrycie SMA daje szanse na normalne życie
- Ważne badania ginekologiczne – wizyta u ginekologa? Okresowe badania profilaktyczne
- 34. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy i badania w III trymestrze
- Detektor tętna płodu – najlepszy prezent dla przyszłych rodziców?