X

Na którym boku spać w ciąży?

Na którym boku spać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej z kobiet. I choć na początku ciąży nie ma mowy o żadnych zaburzeniach snu, to problemu ze spaniem i z wygodnym ułożeniem do snu pojawiają się zazwyczaj w trzecim trymestrze. Między 6 a 9 miesiącem wielu paniom przeszkadza brzuszek a znalezienie wygodnej pozycji do spania jest czasami nie lada wyzwaniem. Jak spać w ciąży, by się wysypiać? Na którym boku spać w ciąży, by nie pojawiały się żadne dolegliwości? Jakie ułożenie jest najbezpieczniejsze dla naszego maluszka? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Początek ciąży a sen

Na początku ciąży zazwyczaj nie ma żadnych problemów ze spaniem przyszła młoda mama. Jest to czas, gdy organizm zaczyna przyzwyczajać się do nowej sytuacji, dlatego też panie podczas pierwszych miesięcy śpią nawet więcej niż nie będąc w ciąży. Dobry sen w nocy oraz kilka drzemek w ciągu dnia nie są regułą, jednak bardzo często takie sytuacje pojawiają się u wielu pań. Wiele pań chętnie z tego korzysta i oddaje się błogiemu odpoczynku, gdyż w tych miesiącach zazwyczaj nie pojawiają się żadne problemy ze snem. Jedynym odstępstwem są panie, które mają dość mocne mdłości. One wówczas potrafią nawet budzić się w nocy, gdyż mają zgagę lub mdli je.

Zobacz też:  Owoc kiwi w ciąży – dlaczego warto go jeść? Właściwości kiwi dla przyszłych mam

3 – 6 miesiąc

W tym czasie brzuszek rośnie, a w codzienności mamy pojawiają się pierwsze dotkliwe oznaki ciąży. Niektóre panie nadal śpią bardzo duże, gdyż zmęczenie dopada ich często. Inne, z kolei – wręcz przeciwnie – cierpią na bezsenność w ciąży. W tym czasie, partnerzy ciężarnych dostrzegają, iż panie stają się bardziej wrażliwe i w łóżku wiele rzeczy im przeszkadza. Niewygodna poduszka, za ciepła kołdra, zbyt ciężki koc drażnią i nie pozwalają swobodnie zasnąć.

Wielu paniom błogi sen zakłócają częste wędrówki do toalety, gdyż dzidziuś powoli zaczyna uciskać pęcherz, tym samym mama odczuwa duże mocniejsze parcie na pęcherz (niestety zdarza się to bardzo ciężko w nocy). Już w tym momencie, spanie na brzuchu jest niemożliwe. Wiele mam jednak swobodnie może jeszcze spać na plecach oraz na boku. Jednak pod koniec 6 miesiąca i na początku 7 miesiąca, mamy zauważają już dziwny ucisk, gdy próbują dłużej poleżeć na prawym boku.

7- 9 miesiąc

W tym czasie wiele mam słyszy, iż powinny spać tylko i wyłącznie na lewym boku. Same jednak zauważają, iż gdy mają poleżeć dłużej na plecach czują się bardziej zmęczone, trudniej im się oddycha i po chwili większość z nich zaczyna nawet źle się czuć. Większość mam w tym czasie w pozycjach bocznych znajduje rozwiązanie na lepszy i komfortowy sen. Wiele mam, szuka nawet w tej kwestii porad u specjalistów. Wielu sławnych lekarzy ginekologów oficjalne mówi, iż nie ma zaleceń, na którym boku spać w ciąży. Wielu lekarzy komentuje w ten sposób teorie pań, które w internecie zamieszczają obszerne wpisy, iż śpiąc np. na prawym boku można uszkodzić swojego malucha. Nie jest to oczywiście prawdą.

Zobacz też:  Żywność ekologiczna w diecie dziecka - czy warto?

Przyszła mama powinna bowiem wybrać taką pozycję, która pozwoli jej spokojnie zasnąć i się zregenerować podczas snu. Na plecach i brzuchu jest to praktycznie niemożliwe, gdyż pod brzuszek osiąga już spore rozmiary, a dziecko jest większe i uciska na wiele narządów, tym samym mama odczuwa dyskomfort. Wybierając bok lewy, śpimy tak jak doradza nam anatomia. Leżąc na prawym boku, często u mam pojawiają się mdłości, osłabienie i znaczne pogorszenie samopoczucia. Dzieje się tak choćby dlatego, iż po prawej stronie znajduje się żyła główna, która odpowiada za krążenie krwi z dolnej części ciała do serca.

Końcówka ciąży

W tym okresie mamom bardzo ciężko się śpi. Brzuszek jest już tak duży, iż ułożenie jakiekolwiek ciała sprawia dyskomfort. Większość mam korzysta z rad większości specjalistów i kładzie się na lewym boku wykorzystując jeszcze do tego specjalne poduszki, które kładzie się pod brzuch i między nogi, dzięki czemu odciąża się trochę ciało podczas spania. Takie poduszki sprawiają, że obracanie się z boku na bok oraz nawet odpoczywanie w pozycji leżącej jest znacznie przyjemniejsze.

Zobacz też:  Odparzenie pieluszkowe u niemowląt, jakie maści i kremy?

Podsumowując, na którym boku spać w ciąży? Jak wynika z powyższego nie ma badań ani specjalnych zaleceń ze strony specjalistów, która pozycja do spania będzie najodpowiedniejsza. Przyszłym mamom raczej radzi się, by spały tak jak im jest wygodnie. Jeżeli jest to prawy bok – czemu nie. Pod koniec ciąży ciężko już o znalezienie wygodnej pozycji, dlatego niektóre mamy nawet ukojenie znajdują w pozycji siedzącej, gdyż brzuch jest na tyle duży, iż nie pozwala im spokojnie zasnąć.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: