Naczyniak u noworodka, to znamię znikające samoistnie. Skąd biorą się zmiany naczyniowe u dzieci

Znamiona w postaci naczyniaków pojawiają się u niemowląt bardzo często. Najczęściej nie zagrażają zdrowiu dziecka i zanikają samoistnie. Dowiedz się więcej o tych zmianach skórnych i kiedy naczyniak u noworodka wymaga leczenia.
naczyniak u noworodka

Jedną z najczęstszych wad wrodzonych są naczyniaki. Tworzą się one z drobnych naczyń krwionośnych nazywanych włośniczkami. Naczyniak u noworodka może mieć charakter łagodnych zmian nowotworowych lub guzów złośliwych. Powstają na skórze i w tkance podskórnej, rzadziej na narządach wewnętrznych. Naczyniaki pojawiają się już w okresie wczesnodziecięcym, ale są niegroźne i zazwyczaj znikają samoistnie. Niewielkie naczyniaki u dorosłych nie wymagają leczenia, chyba że zmiany na powierzchni skóry osiągają większe rozmiary. Mają one różne umiejscowienia, np. na skórze głowy, na twarzy, czy też tylnej części szyi.

Przyczyny powstawania naczyniaków

Rozwój naczyniaka ma dwie fazy. Pierwsza z nich to proliferacja – rozrost, a druga to inwolucja – zanik. Nie można przewidzieć jak będzie się rozwijał, tak samo jak nie ma jednej przyczyny powstawania zmian naczyniowych. Medycyna praktyczna wyróżnia między innymi takie podłoża:

  • choroby reumatoidalne;
  • zespół skórno-nerwowy;
  • przemieszczanie się śródbłonka łożyska;
  • mutacje somatyczne w genach;
  • przewlekłe choroby wątroby;
  • reakcja organizmu na zakażenie lub uraz;
  • zaburzenia podczas tworzenia się naczyń włosowatych;
  • nadczynność tarczycy;
  • zamknięcie komórkami z łożyska dopływu krwi do naczyń płodu.

Zmiany naczyniowe u dzieci

Większość naczyniaków u niemowląt to niegroźne zmiany, które samodzielnie się wycofują. Pojawiają się najczęściej po kilku pierwszych tygodniach życia i rosną do sześciu miesięcy. Po pierwszym roku życia zaczynają blednąć, a znikają maksymalnie po 7-8 latach. Nie mają one wpływu na rozwój dziecka, dlatego nie trzeba się martwić ich pojawieniem się na ciele malucha. Jeżeli naczyniak u noworodka zaczyna szybko rosnąć, boli, krwawi lub znajduje się w miejscu zagrażającym zdrowiu, wówczas potrzebna jest konsultacja z dermatologiem. W niektórych przypadkach może być wymagana operacja.

Czy naczyniaki u dzieci można usuwać?

Niektóre naczyniaki wczesnodziecięce muszą zostać usunięte, ze względu na inne dolegliwości. Mogą powodować między innymi gorączkę, ból, czy wymioty. Naczyniaki skórne usuwa się chirurgicznie lub laserowo. Są to całkowicie bezpieczne metody, które nie powodują żadnych skutków ubocznych. Rodzice dzieci nie powinni martwić się jeżeli zauważą guzy naczyniowe u swoich pociech lub jeśli będą one wymagać zabiegu usuwania. Znamiona często są niegroźne i najczęściej nie potrzebują interwencji lekarza. Takie zmiany naczyniowe powstają u około 4-10% niemowląt.

Rodzaje naczyniaków

Współczesna medycyna wyróżnia dwa typy naczyniaków: łagodne zmiany nowotworowe i guzy złośliwe. Nie można przewidzieć jak rozwinie się znamię na skórze, dlatego warto je obserwować i nie martwić się na zapas. Poniżej przedstawimy rodzaje naczyniaków z podziałem na te dwa typy. Naczyniak u noworodka może pojawić się różnego rodzaju.

Łagodne zmiany nowotworowe

  • Naczyniak jamisty – wypukła poszerzona przestrzeń naczyniowa wypełniona krwią. Bezobjawowy nie wymaga interwencji, wystarczy okresowa kontrola.
  • Naczyniak gwiaździsty – występuje głównie u dzieci i kobiet na tułowiu lub twarzy i ma postać czerwonej plamki.
  • Naczyniak płaski – widoczny już od urodzenia na twarzy lub karku, ma postać jasnoczerwonego znamienia.
  • Naczyniak limfatyczny – najczęściej pojawia się jako pęcherzyk lub guzek u dzieci, rzadziej u dorosłych.
  • Naczyniak włośniczkowy – żywoczerwona plamka występująca u noworodków. Rośnie, uwypukla się i zanika we wczesnym dzieciństwie.

Guzy złośliwe

  • Naczyniakomięsak krwionośny – jest to naczyniak narządów wewnętrznych, który najczęściej pojawia się na wątrobie, śledzionie lub tarczycy. Nowotwór złośliwy, który powoduje przerzuty na inne organy.
  • Mięsak Kaposiego – powstaje z komórek naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ma formę czerwonego lub fioletowego guzka na skórze lub plam na błonach śluzowych.
  • Obłoniak złośliwy – jest uważany za jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Pojawia się w okolicach czaszki lub na jej podstawie i wymaga usunięcia operacyjnego.

Leczenie naczyniaków

W niektórych przypadkach naczyniak rośnie szybko, powoduje ból i krwawienie. Wtedy należy skonsultować to z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. Można zastosować farmakologię, krioterapię albo usuwanie za pomocą lasera lub skalpela. Wszystko zależy od rodzaju naczyniaka, jego umiejscowienia, wielkości i współistniejących dolegliwości. Najbezpieczniejszą metodą usuwania naczyniaków u dzieci jest usuwanie laserowe. Promień lasera jest skierowany na znamię i zamyka naczynia krwionośne. Dzięki temu rozwiązaniu nie zostają ślady na skórze malucha.

Naczyniak u noworodka – konsultacja z lekarzem

Kiedy na skórze dziecka pojawia się naczyniak, to nie jest to powód do zmartwień. Wystarczy regularnie chodzić na kontrolę do lekarza i obserwować znamię. Jeżeli nie powiększa się on i nie powoduje innych objawów, to należy poczekać, aż nastąpi samoistna regresja. Jeśli lekarz stwierdzi szybki wzrost naczyniaka lub zagrożenie zdrowia, to sam zaleci leczenie. Może być to metoda farmakologiczna lub zabieg, wszystko zależy od umiejscowienia i rodzaju znamienia. Konsultacja z lekarzem jest zalecana w każdym przypadku naczyniaka, natomiast leczenie wdraża się tylko w problematycznych sytuacjach.

Naczyniaki u dzieci: kiedy potrzebna operacja?

U dzieci naczyniaki są najczęściej niegroźne i nie wymagają żadnej interwencji. Jeżeli jednak naczyniak u noworodka pojawił się na przykład na powiece i zaburza widzenie lub w okolicy pupy malucha, to zalecane jest usunięcie go. Naczyniaki wydzielające krew lub ropę również trzeba zniwelować operacyjnie. Zabiegi te nie są ryzykowne dla zdrowia i życia dziecka, dlatego nie trzeba się bać takiej decyzji lekarza. Dzisiejsza medycyna oferuje metody, które nie są inwazyjne i nie pozostawiają blizn. Ilość przypadków wymagających operacji u dzieci jest niewielka, najczęściej naczyniaki znikają samoistnie.

Naczyniak u niemowlaka to nie powód do obaw

Zmiany naczyniowe u niemowląt pojawiają się często, aczkolwiek do pierwszego roku życia dziecka znikają samoistnie. Większość przypadków to łagodne zmiany nowotworowe, które nie wymagają leczenia lub usuwania, wystarczy obserwacja i wizyty kontrolne u specjalisty. Z biegiem czasu naczyniak przestaje być widoczny i wycofuje się całkowicie. Jeżeli jednak powstanie on w miejscu, które zagraża zdrowiu lub życiu malucha, wówczas trzeba podjąć leczenie lub przeprowadzić zabieg. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, więc gdy pojawi się naczyniak u dziecka, to nie ma powodu do obaw.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: