X

Nastolatek chce pracować. Co robić? Czy to legalne?

nastolatek chce pracować

Jeżeli Twoje dziecko właśnie oznajmiło, że chciałoby podjąć pracę na wakacje i dorobić do kieszonkowego, zapewne masz wiele obaw. Zastanawiasz się, czy pozwolić nastolatkowi iść do pracy i czy jest sposób na to, by podjął on legalne zatrudnienie? Sprawdź, jak możesz pomóc dorastającej pociesze i jakich wskazówek jej udzielić, aby wakacyjna praca przyniosła korzyści, a nie stała się powodem kłótni lub problemów.

Czy osoba niepełnoletnia może zostać zatrudniona?

Na początek powinnaś poszukać informacji o szczegółowych warunkach zatrudnienia nieletnich, a w szczególności dowiedzieć się od ilu lat można pracować, aby po wakacjach nie okazało się, że działanie to było nielegalne. Poznanie praw i obowiązków nieletniego jest podstawą, jeśli zastanawiasz się nad wyrażeniem zgody na podjęcie pracy przez syna lub córkę.

Nastolatek, który zamierza rozpocząć pracę zarobkową, a nie ukończył jeszcze 18 lat, może to zrobić, jednak musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powinien skończyć co najmniej 8-letnią szkołę podstawową oraz mieć co najmniej 15 lat, by móc podjąć pracę dla nieletnich na umowie o pracę. Młodsi pracownicy mogą zostać zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło – ale tylko w określonych obszarach i na określonych warunkach, zawsze za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Zobacz też:  Lęk separacyjny u niemowląt

Czy pozwolić dziecku iść do pracy?

Nic dziwnego, że zastanawiasz się, czy pozwolić nastolatkowi iść do pracy. Moment, w którym dowiadujesz się, że Twoje dziecko zamierza wykonać tak duży krok ku samodzielności, z pewnością jest trudny. Na początku możesz oczywiście zaproponować, by Twoje dziecko pomagało tylko sąsiadom np. w wynoszeniu śmieci czy wyprowadzaniu psa, w zamian za drobne pieniądze. Co jednak, jeśli ten czas nadszedł teraz i Twoja pociecha zamierza podjąć poważne zatrudnienie jako pracownik młodociany? Najlepiej będzie, jeśli zaakceptujesz jego decyzję. Pamiętaj o tym, że Twoje wsparcie jest dla dorastającej pociechy niezwykle ważne, a dzięki swojemu doświadczeniu możesz udzielić mu cennych wskazówek. Z pewnością doceni, że chcesz zaangażować się w kolejny etap w jego życiu.

Nastolatek chce pracować. Jak mu pomóc?

Zachowaj zdrowy rozsądek, gdy dziecko oznajmi Ci, że chce pracować. Nastolatek nie ma jeszcze świadomości tego, jak wygląda rynek pracy, bezpieczeństwo w pracy czy choćby samo poszukiwanie zatrudnienia. 

Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest spokojne wytłumaczenie dziecku, w jaki sposób powinno szukać pracy, na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać. Twoje wsparcie zbliży Was do siebie i doda nastolatkowi pewności siebie. 

Zobacz też:  Co zrobić z bólem gardła u dziecka?

Wspólnie uzgodnijcie, ile czasu dziecko powinno poświęcać na pracę, zadbajcie również o to, by nie przeszkadzała mu w wykonywaniu obowiązków szkolnych i domowych. Podkreśl, że nastolatek powinien pamiętać o zorganizowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu wolnego na odpoczynek i sen, nie przemęczać się. 

Spróbuj dobrze spełniać swoją rolę: nie bądź nadopiekuńczym rodzicem, ale służ swojemu dziecku radą. Jeżeli będzie tego chciało – wspólnie przeanalizujcie oferty pracy, umowy, wszystkie za i przeciw. Bądź wyczulona na wszelkie alarmujące sygnały, dzięki czemu w porę ostrzeżesz nastolatka, gdy coś będzie nie tak.

Praca dla nieletnich: możliwości

Jeżeli Twoje dziecko podjęło już decyzję, że zamierza zacząć szukać pracy dla nieletnich, możesz podpowiedzieć mu, w jakich zawodach znajdzie bezpieczne i legalne zatrudnienie. Nie jesteś pewna, jakie są możliwości dla ucznia, który nie ma jeszcze doświadczenia? 

Pamiętaj, że dziecko powinno wykonywać lekkie obowiązki. Może między innymi pracować: 

  • w sklepie – jako sprzedawca lub przy inwentaryzacji, 
  • w gastronomii – jako kelner, pomoc kuchenna, na zmywaku, 
  • przy zbiorach owoców oraz warzyw, 
  • przy wyprowadzaniu psów, 
  • przy rozdawaniu ulotek.
Zobacz też:  Mata edukacyjna dla dzieci - naturalne wsparcie prawidłowego rozwoju

Co, jeżeli Twój nastolatek ma ciekawą pasję, np. kocha robić zdjęcia lub w wolnym czasie zajmuje się montażem filmów czy grafiką komputerową? Pomóż mu w przekształceniu amatorskiego zajęcia w źródło zarobku – na pewno z czasem będzie Ci wdzięczny!


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: