Nastolatek chce pracować – pozwolić czy zabraniać? Rynek pracy a nieletni

Coraz więcej nastolatków chce podjąć pracę zarobkową, nie tylko po to, by zarobić na swoje potrzeby, ale także po to, by zdobyć doświadczenie zawodowe i nauczyć się samodzielności. Aby legalnie pracować w Polsce, trzeba spełnić pewne wymagania. Nastolatek chce pracować – co robić w takiej sytuacji?
nastolatek chce pracować
Co robić, gdy nastolatek chce pracować? Jeżeli Twoje dziecko właśnie oznajmiło, że chciałoby podjąć pracę na wakacje i dorobić do kieszonkowego, zapewne masz wiele obaw. Zastanawiasz się, czy pozwolić nastolatkowi iść do pracy i czy jest sposób na to, by podjął on legalne zatrudnienie? Sprawdź, jak możesz pomóc dorastającej pociesze i jakich wskazówek jej udzielić, aby wakacyjna praca przyniosła korzyści, a nie stała się powodem kłótni lub problemów.

Czy osoba niepełnoletnia może zostać zatrudniona?

nastolatek chce pracować - czy osoba niepełnoletnia może zostać zatrudniona Na początek powinnaś poszukać informacji o szczegółowych warunkach zatrudnienia nieletnich, a w szczególności dowiedzieć się od ilu lat można pracować, aby po wakacjach nie okazało się, że działanie to było nielegalne. Poznanie praw i obowiązków nieletniego jest podstawą, jeśli zastanawiasz się nad wyrażeniem zgody na podjęcie pracy przez syna lub córkę. Nastolatek, który zamierza rozpocząć pracę zarobkową, a nie ukończył jeszcze 18 lat, może to zrobić, jednak musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powinien skończyć co najmniej 8-letnią szkołę podstawową oraz mieć co najmniej 15 lat, by móc podjąć pracę dla nieletnich na umowie o pracę. Młodsi pracownicy mogą zostać zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło – ale tylko w określonych obszarach i na określonych warunkach, zawsze za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Czy pozwolić młodocianemu iść do pracy?

Nic dziwnego, że zastanawiasz się, czy pozwolić nastolatkowi iść do pracy. Moment, w którym dowiadujesz się, że Twoje dziecko zamierza wykonać tak duży krok ku samodzielności, z pewnością jest trudny. Na początku możesz oczywiście zaproponować, by twoje dziecko pomagało tylko sąsiadom np. w wynoszeniu śmieci czy wyprowadzaniu psa, w zamian za drobne pieniądze. Co jednak, jeśli ten czas nadszedł teraz i twoja pociecha zamierza podjąć poważne zatrudnienie jako pracownik młodociany i zacząć zarabiać samodzielnie? Jeśli nastolatek chce pracować, najlepiej będzie, jeśli zaakceptujesz jego decyzję. Pamiętaj o tym, że twoje wsparcie jest dla dorastającej pociechy niezwykle ważne, a dzięki swojemu doświadczeniu możesz udzielić mu cennych wskazówek. Z pewnością doceni, że chcesz zaangażować się w kolejny etap w jego życiu.

Czas pracy młodych pracowników

Nastolatki w wieku 16-18 lat mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie oraz 40 godzin w tygodniu. Praca nie może zaczynać się przed godziną 6:00 rano oraz nie może trwać dłużej niż do godziny 22:00.

Nastolatek chce pracować. Jak mu pomóc?

nastolatek chce pracować - jak mu pomóc
Jeśli nastolatek chce pracować, zachowaj zdrowy rozsądek. Twoje dziecko nie ma jeszcze świadomości tego, jak wygląda rynek pracy, bezpieczeństwo w pracy czy choćby samo poszukiwanie zatrudnienia. Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest spokojne wytłumaczenie dziecku, w jaki sposób powinno szukać pracy, na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać. Twoje wsparcie zbliży Was do siebie i doda nastolatkowi pewności siebie. Wspólnie uzgodnijcie, ile czasu dziecko powinno poświęcać na pracę, zadbajcie również o to, by nie przeszkadzała mu w wykonywaniu obowiązków szkolnych i domowych. Podkreśl, że nastolatek powinien pamiętać o zorganizowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu wolnego na odpoczynek i sen, nie przemęczać się. Spróbuj dobrze spełniać swoją rolę: nie bądź nadopiekuńczym rodzicem, ale służ swojemu dziecku radą. Jeżeli będzie tego chciało – wspólnie przeanalizujcie oferty pracy, umowy, wszystkie za i przeciw. Bądź wyczulona na wszelkie alarmujące sygnały, dzięki czemu w porę ostrzeżesz nastolatka, gdy coś będzie nie tak.

Praca dla nieletnich – zobacz, jakie mają możliwości

nastolatek chce pracować - praca dla nieletnich Jeżeli Twoje dziecko podjęło już decyzję, że zamierza zacząć szukać pracy dla nieletnich, możesz podpowiedzieć mu, w jakich zawodach znajdzie bezpieczne i legalne zatrudnienie. Nie jesteś pewna, jakie są możliwości dla ucznia, który nie ma jeszcze doświadczenia? Jeśli nastolatek chce pracować, może wykonywać różne zajęcia. Pamiętaj, że dziecko powinno wykonywać lekkie obowiązki. Może między innymi pracować dorywczo:
    • w sklepie – jako sprzedawca lub przy inwentaryzacji;
    • w instytucjach kulturalnych;
    • w gastronomii – jako kelner, pomoc kuchenna, na zmywaku,
    • przy zbiorach owoców oraz warzyw,
    • przy wyprowadzaniu psów,
    • przy rozdawaniu ulotek.
Wiesz już, co robić, gdy nastolatek chce pracować. Czy twoja pociecha ma ciekawą pasję, np. kocha robić zdjęcia lub w wolnym czasie zajmuje się montażem filmów czy grafiką komputerową? Pomóż jej w przekształceniu amatorskiego zajęcia w źródło zarobku – na pewno z czasem będzie ci wdzięczna!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze prace dla nastolatków?

Najczęstsze prace dla nastolatków to prace w sklepach, kawiarniach, restauracjach, kinach, parkach rozrywki oraz prace sezonowe, takie jak zbieranie owoców, prace ogrodnicze czy sprzątanie.

Jakie są wymagania dla nastolatka, który chce pracować?

Nastolatek musi mieć ukończone 16. rok życia i musi posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie pracy. W przypadku niepełnoletnich pracowników pracodawca musi przestrzegać dodatkowych przepisów dotyczących pracy młodocianych.

Jakie są konsekwencje dla pracodawcy, jeśli zatrudni nieletniego bez zezwolenia lub zgodą rodziców?

Pracodawca, który zatrudni nieletniego bez wymaganych zezwoleń i zgód, narusza przepisy prawa pracy i może ponieść konsekwencje w postaci kar finansowych lub innych sankcji.

Jakie dokumenty potrzebne są do podjęcia pracy przez nastolatka?

Nastolatek potrzebuje zezwolenia na pracę od Państwowej Inspekcji Pracy oraz pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Dodatkowo, może być wymagane dostarczenie innych dokumentów, takich jak zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia czy świadectwo szkolne.
Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: