Jak rozwija się niemowlę? Poznaj etapy rozwoju niemowlaka

Kiedy noworodek staje się niemowlęciem? Jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju dziecka w okresie pierwszego roku życia? Sprawdź, w jaki sposób pomóc maluszkowi w rozwoju.
niemowlę

Niemowlę zwykle zmienia życie całej rodziny. Głośnym płaczem domaga się jedzenia i przytulania, a każdy postęp w jego rozwoju to powód do radości dla wszystkich domowników. Niekiedy młodzi rodzice martwią się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo? Dlaczego płacze i czy to normalne, że tak często budzi się w nocy? Jakie zachowania maluszka mogą świadczyć o zaburzeniach w rozwoju? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jak rozwija się zdrowe niemowlę.

Jak wygląda pierwszy miesiąc życia dziecka?

Pierwsze miesiąc po porodzie nazywany jest okresem noworodkowym. Maluszek w tym czasie głównie je i śpi. Niektóre noworodki często płaczą, a inne przesypiają większość doby. Noworodek ma wiotkie ciało i nóżki przykurczone niczym żabka. Dlatego trzeba go ostrożnie podnosić, przytrzymując ręką główkę. Słabo widzi i nie rozpoznaje twarzy, a jedynie głos i zapach mamy. Opieka nad noworodkiem to przede wszystkim karmienie, zmienianie brudnych pieluszek, a także przytulanie i noszenie na rękach. Tak małe dziecko czuje się najbezpieczniej w ramionach rodziców.

Jak wyglądają kolejne etapy w rozwoju dziecka?

Okres niemowlęcy to czas intensywnego rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego. Można go podzielić na kilka etapów:

  • w 2 miesiącu niemowlę uśmiecha się i próbuje trzymać sztywno główkę;
  • w 4 miesiącu dziecko gaworzy, wodzi wzrokiem, chwyta zabawki, przekręca się z brzuszka na plecy;
  • w 6 miesiącu niemowlę zaczyna siadać i pełzać w kierunku zabawek;
  • w 8 miesiącu dziecko próbuje raczkować, wymawia pierwsze sylaby;
  • w 10 miesiącu wstaje, przytrzymując się oparć;
  • w 12 miesiącu zaczyna chodzić.

Czym są skoki rozwojowe u niemowląt?

Są takie dni i tygodnie w pierwszym roku życia dziecka, gdy intensywnie się ono rozwija i nabywa nowych umiejętności. Ten czas pediatrzy nazywają krokami milowymi rozwoju lub właśnie skokami rozwojowymi. Etapy te cieszą zawsze całą rodzinę, ale dla dziecka bywają męczące. Jest ono drażliwe i jakby wystraszone, ale też zaciekawione. Niekiedy trudno je wyciszyć przed snem. Tak reaguje jego niedojrzały układ nerwowy na nowe bodźce, takie jak rozpoznawanie twarzy, głośne dźwięki czy chwytanie zabawek.

Dlaczego małe dziecko często płacze?

Maluch za pomocą płaczu komunikuje się z otoczeniem. Najczęstszym przyczyną płaczu jest głód, brudna pieluszka lub potrzeba przytulenia się do bliskiej osoby. Niemowlęta płaczą, gdy boli je brzuch lub dziąsła z powodu ząbkowania. Domagają się zabawy i uwagi, ale jest im za gorąco lub za chłodno. Powodem może być też niewygodne ubranko, a nawet uwierająca metka pajacyka. Poza tym niektóre dzieci są spokojne i pogodne, a inne marudne i płaczliwe. Jest to zupełnie normalne.

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Twoje dziecko płacze, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc? Jeśli płacze w czasie jedzenia, to być może nie umie prawidłowo ssać piersi i nie najada się. Powodem może być też przepełniony żołądek. Podnieś je do pozycji pionowej i poklep delikatnie po plecach, aby pokarm się odbił. Jeśli karmisz piersią, to unikaj jedzenia wzdymających i pikantnych potraw. Pij herbatki z kopru włoskiego. Łatwiej wtedy zapobiec atakom kolki u niemowlęcia. Dzieciom cierpiącym z powodu kolki, pomaga kołysanie na rękach i delikatny masaż brzuszka. Podczas ząbkowania podaj dziecku gryzak, a dziąsła posmaruj mu maścią znieczulającą z apteki.

Jak często karmić piersią niemowlę?

Najzdrowsze dla dziecka jest mleko matki, podawane jako pokarm wyłączny do 6 miesiąca życia. Zawiera ono wszystkie składniki niezbędne do rozwoju, a także przeciwciała odpornościowe. Warunkiem jest oczywiście zdrowy tryb życia matki karmiącej i odpowiednia dieta. Pierś podaje się maluszkowi na życzenie, czyli tak często, jak się tego domaga, nawet kilkanaście razy na dobę. Pamiętaj, że niemowlak ma mały żołądek, a mleko mamy jest lekkostrawne.

Mleko modyfikowane dla niemowlaka. O czym warto wiedzieć?

Sztuczne mieszanki dostępne są w kilku rodzajach, w zależności o wieku niemowlaka i jego diety. Są też mleka dla dzieci uczulonych na laktozę i cierpiących na refluks. Pamiętaj, że mleko modyfikowane jest bardziej treściwe, niż naturalne. Dlatego maluch łatwiej się najada i z reguły rzadziej budzi się w nocy. Szybciej też przybiera na wadze. Trzeba mu jednak podawać dodatkowo picie. Może to być przegotowana woda lub ziołowa herbatka z rumianku albo kopru włoskiego. Pediatrzy odradzają pojenie niemowląt słodzonymi kompotami i sokami cytrusowymi.

Jak wspomagać rozwój dziecka?

W pierwszych tygodniach malcowi wystarcza bliskość mamy, regularne karmienie i spokojny sen. Potem warto pokazywać mu czarno-białe obrazki i włączać spokojną muzykę. Kolejne tygodnie to czas na kolorowe grzechotki do zawieszania nad wózkiem i chwytania w rączkę. Sprawdzają się też maty edukacyjne, a także codzienne spacery. Dziecko wtedy dotlenia się i z ciekawością obserwuje otoczenie. Wspólne zabawy z bliskimi w powtarzanie sylab to pierwsze lekcje mowy. Z kolei zabawy typu „koci koci łapci” czy „a kuku” uczą kojarzenia, a czytanie bajek wycisza przed snem.

Od czego zależy prawidłowy rozwój dziecka?

Oczywiście od stanu jego zdrowia, prawidłowego porodu, ale też od kontaktu z bliskimi i innych czynników. Najlepiej rozwijają się dzieci zdrowe, otoczone troską i miłością najbliższych. Niekiedy ten rozwój może być zakłócony przez takie nieszczęśliwe wydarzenia, jak upadek malca z łóżka na podłogę, a także oparzenia, zadławienia czy groźne, przewlekłe infekcje. Dlatego obowiązkiem młodych rodziców jest zapewnić dziecku odpowiednią opiekę, a w razie potrzeby szybko kontaktować się z lekarzem.

Zaburzenia, o których trzeba powiedzieć pediatrze

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że Twoje kilkumiesięczne dziecko nie reaguje na dźwięki, zagadywanie czy kolorowe zabawki. Może to być sygnał zakłóceń w rozwoju wzroku czy słuchu. Obserwuj też, czy prawidłowo zjada i przybiera na wadze. Zauważyłaś, że bobas ma często sztywne kończyny i dziwnie pręży się i wygina? Powiedz o tym pediatrze. Być może dziecko cierpi na nadmierne napięcie mięśni. Czasami jest to objaw choroby, ale zwykle wystarczy rehabilitacja i masaże. Nieprawidłowością jest też wiotkie ciało i nie trzymanie głowy przez kilkumiesięczne niemowlę.

Obserwacja rozwoju niemowlaka to fascynujący czas dla rodziców. Niekiedy także powód do niepokoju i zmartwienia. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w swoim tempie. Jedne zaczynają wcześnie chodzić. Inne w tym czasie dopiero raczkują, za to chętnie naśladują głosy zwierząt i reagują na polecenia bliskich. Dlatego nie warto porównywać malca do rówieśników. Lepiej skupić się na zapewnieniu mu prawidłowych warunków, otoczyć opieką i miłością.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: