Nospa w ciąży. Czy lek no-spa jest bezpieczny dla przyszłych mam?

W trakcie ciąży najważniejsze jest, aby rozwijające się w ciele matki dziecko, było zdrowe i bezpieczne. Przyjmowanie leków zawsze łączy się z jakimś ryzykiem. Może nie nieść to za sobą konsekwencji, niestety skutki uboczne występują. Jak przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak no-spa w ciąży? Czy ich stosowanie jest zalecane, a może całkowicie zabronione? Okazuje się, że stosownie leku No-spa w ciąży, jest relatywnie bezpieczne, pod warunkiem dobrania odpowiedniej dawki, a korzyści płynące z jej zastosowania, przewyższają ryzyko wystąpienia powikłań.
nospa w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży

No-spa to lek, który jest często stosowany w leczeniu bólu brzucha i skurczów menstruacyjnych. Stosuje się go również w leczeniu skurczów mięśni gładkich, takich jak skurcze oskrzeli, skurcze macicy i skurcze dróg moczowych. No-spa może być stosowana w ciąży, ale tylko na zalecenie lekarza lub położnej i pod nadzorem medycznym. Lek ten może mieć niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed jego przyjęciem. Wykwalifikowane osoby będą w stanie ocenić, czy No-spa jest bezpieczna w przypadku ciąży i czy jest konieczne jej przyjmowanie.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powinieneś poinformować swojego lekarza lub położną o wszystkich lekach, które przyjmujesz. No-spa jest lekiem, który może być stosowany w ciąży, ginekolodzy twierdzą jednak, że tylko w momencie, kiedy jest to niezbędne, a przynoszące zażycie leku korzyści, przewyższają możliwe komplikacje i ryzyko. No-spa powinna być w ciąży także dawkowana w odpowiedni i skonsultowany z lekarzem prowadzącym sposób. Podsumowując jednak wszystkie aspekty stosowania nospy w ciąży, jest ona lekiem dosyć bezpiecznym zarówno dla matek, jak i rozwijających się dzieci.

Przyjmowanie leków, a ciąża

Będąc w ciąży, która trwa 9 miesięcy, z pewnością mogą zdarzyć się momenty, w których niezbędne będzie przyjęcie leków. Najważniejszym wówczas krokiem będzie skonsultowanie się z lekarzem lub położną. Wiele leków może być szkodliwych dla rozwijającego się dziecka, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty przed przyjęciem jakichkolwiek leków, nawet jeśli chodzi o tak popularne tabletki, jak no-spa. Lekarz lub położna, dzięki swoim kwalifikacjom, będą w stanie ocenić, czy dany lek jest bezpieczny w przypadku ciąży i czy jest konieczne jego przyjmowanie. Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszystkich lekach, jakie przyjmujemy, ponieważ często łączenie ich ze sobą, może stać się niebezpieczne dla rozwijającego się w brzuchu matki maleństwa. Dawkowanie wszelkich leków w ciąży powinno zaczynać się od jak najmniejszych ilości zażywanych substancji. Powinno się także przyjmować je przez możliwe najkrótszy czas. Ważny do zaznaczenia jest również fakt, że substancje zawarte w tym leku przenikają przez łożysko. Nospę traktuje się w niektórych przypadkach również jako lek podtrzymujący ciążę, następuje to jednak tylko w sytuacji jej zagrożenia. 

Efekty uboczne przyjmowania leku nospa w ciąży

Efekty uboczne, które mogą pojawić się po przyjęciu tych tabletek, to zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci, zaburzenia koordynacji ruchów, nudności, wymioty, biegunka, suchość w ustach oraz reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, pokrzywka, wysypka, obrzęk twarzy, języka i krtani. W przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli chodzi o kobiety w ciąży. Bezpieczeństwo dziecka zawsze powinno być na pierwszym miejscu, a w razie jakichkolwiek powikłań po przyjętych lekach, niezwłoczna wizyta u doktora i jego szybka reakcja, mogą uratować jego zdrowie. Momentem, gdy stosowanie leku No-spa w ciąży jest zabronione, jest poród. Podczas wydawania dziecka na świat, będąc pod wpływem działania tego leku, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku poporodowego.

Podsumowując, no-spa to niezwykle popularny lek rozkurczowy kojarzony głównie z łagodzeniem dolegliwości miesiączkowych. Równie często stosuje się ją u kobiet w ciąży jako lekarstwo na zbyt napięty brzuch, delikatne skurcze czy nawet bóle brzucha. No-spa podawana jest również kobietom przebywającym na oddziale patologii ciąży dlatego nie ma obaw o bezpieczeństwo stosowania tego leku w stanie błogosławionym.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: