Jak rozwija się noworodek? Do kiedy nowo narodzone dziecko jest noworodkiem?

Pierwsze tygodnie życia dziecka to ważny czas w życiu całej rodziny. Wasze życie wygląda inaczej, odkąd w domu pojawił się noworodek. Do kiedy potrwa ten etap? Jak długo maluszek będzie tak mało kontaktowy? Przeczytaj krótki poradnik dla młodych rodziców.
noworodek do kiedy

Pierwszy okres po narodzeniu dziecka jest trudny zarówno dla niego, jak i dla świeżo upieczonych rodziców. Maluszek niedawno opuścił bezpieczny azyl w łonie mamy. Naturalne światło, pokarm i hałas otoczenia to dla niego silne bodźce. Sam poród to także szok dla organizmu noworodka. Do kiedy jego ciało będzie takie wiotkie i delikatne? Dlaczego nie wygląda tak jak różowe i pulchne bobasy z reklam? I kiedy wreszcie malec zacznie rozpoznawać twarze bliskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak długo trwa okres noworodkowy?

Według terminologii medycznej ten etap w życiu nowo narodzonego dziecka trwa przez pierwsze 28 dni, a według niektórych źródeł kończy się wraz z upływem pierwszego miesiąca życia. Wtedy też zaczyna się okres niemowlęcy, który trwa do ukończenia 1. roku życia. Skąd takie rozdzielenie etapów? Te pierwsze tygodnie to czas adaptacji malucha do nowego otoczenia. Dziecko zaczyna zaraz po urodzeniu ssać maminą pierś lub butelkę. Zwykle w 2. lub w 3. dobie wydala swój pierwszy stolec, zwany smółką, który uformował się jeszcze w życiu płodowym. Mimo to większość czasu przesypia i budzi się tylko na karmienie.

Rozwój noworodka. Do kiedy dziecko nie rozpoznaje otoczenia?

Czy wiesz, że noworodek widzi niewyraźnie i tylko z bliskiej odległości? Za to lepiej rozpoznaje głos i zapach mamy. Poza tym lubi mieć ciepło i ciasno, bo takie warunki miał w brzuchu mamy. Najlepiej opatul go ciepłym kocem, a obok niego połóż na przykład swoją używaną paszkę albo bluzkę. Zwykle pod koniec pierwszego miesiąca noworodek zaczyna wodzić wzrokiem za najbliższymi. Ciągle jednak nie potrafi trzymać sztywno główki. Dlatego opieka nad takim maleństwem wydaje się zadaniem bardzo trudnym, bo jak tę kruchą istotę wziąć na ręce, przebrać czy wykąpać?

Najważniejsze zasady opieki nad noworodkiem

Zajmując się noworodkiem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • stosuj się do zaleceń neonatologa i pielęgniarki środowiskowej, która odwiedzi Was w domu;
  • odpowiednio pielęgnuj kikut pępowiny;
  • do kąpieli i pielęgnacji skóry stosuj kosmetyki przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia;
  • karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia pomaga dziecku uodpornić się na drobnoustroje w otoczeniu;
  • podnosząc malucha na ręce, przytrzymuj mu dłonią główkę, a drugą rękę przełóż między nóżkami i trzymaj za plecki.

Jak rozwija się noworodek?

Tuż po urodzeniu noworodek jest ważony, a położne oceniają stan jego zdrowia według skali Apgar. Zwykle w pierwszych dobach obserwuje się spadek masy ciała, spowodowany wydaleniem smółki i zmianą otoczenia. Jednak już w pierwszym tygodniu zdrowy i prawidłowo karmiony noworodek zaczyna przybierać na wadze. Poza tym tak małe dziecko zwykle śpi nawet przez 21 godzin na dobę i nie odróżnia dnia od nocy. Normalne jest także to, że wydala kał i mocz kilka razy na dobę. Zwykle w drugim tygodniu odpada maluszkowi kikut pępowiny. Najintensywniejszy czas rozwoju dziecka przypada na okres niemowlęcy.

Noworodek a niemowlę. Poznaj różnice

Niemowlę intensywnie rośnie i przybiera na wadze. Stopniowo reguluje się też rytm wypróżniania. Pomaga w tym karmienie na żądanie. Niemowlak coraz mniej śpi, za to domaga się uwagi i przytulania. Intensywnie rozwija się zmysł wzroku, choć rozwój wzroku potrwa jeszcze kilka lat. Pod koniec drugiego miesiąca życia niemowlę zaczyna głużyć i próbuje trzymać główkę. Aby stymulować jego rozwój, często do niego mów. Przydadzą się też zabawki dostosowane do jego wieku, takie jak grzechotki czy zawieszana karuzela ze spokojną melodią. Najbliżsi cieszą się już z pierwszych uśmiechów malucha, z jego gaworzenia i prób raczkowania.

Rozwój dziecka w okresie niemowlęcym

Półroczne dziecko potrafi już często raczkować i siedzieć z podparciem. To też czas, gdy pojawiają się pierwsze zęby, a rodzice urozmaicają jego dietę w zupki warzywne i mus z jabłek. Warto wtedy obserwować, czy nowe pokarmy nie powodują uczulenia i bolesnych kolek. Takie dziecko często przesypia noc, ale w dzień kilka razy zapada w drzemkę. Pod koniec okresu niemowlęcego dziecko często umie już wstać i próbuje stawiać swoje pierwsze kroki.

Noworodek w domu to często mała rewolucja w życiu rodziny, ale też wielka radość. Domownicy i osoby postronne obserwują, co niemowlę potrafi już robić, a czego jeszcze nie umie. Rodzice czasami martwią się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Warto wtedy pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie trzeba na siłę przyspieszać poszczególnych etapów rozwoju.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: