Co zrobić gdy niemowlę lub noworodek nie chce spać?

To oczywiste, że noworodek jak i niemowlę powinno przesypiać większość doby. Czasami jednak zdarza się, że niemowlę nie śpi cały dzień a co gorsza nie chce spać w nocy. Wówczas zastanawiamy się co z zasadą mówiącą o tym, że dziecko powinno przesypiać 16 godzin na dobę? Jak zorganizować niemowlęciu sprzyjający zasypianiu rytm dnia? I co najważniejsze - jakie mogą być przyczyny problemów ze snem?
noworodek nie chce spać

Problemy ze snem u noworodków i małych dzieci są powszechne. Według szacunków dotyczą one nawet 30 proc. noworodków, niemowląt oraz dzieci do lat trzech. W wielu przypadkach przyczyn ich występowania dopatruje się w organizacji rytmu dnia, inne będą mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Dziecko, które ma kłopoty ze snem jest płaczliwe, rozdrażnione i nie potrafi się samoistnie uspokoić. Dlatego tak ważne jest aktywne eliminowanie przeszkód, które będą zakłócać spokojny sen maleństwa.  

Niemowlę nie chce spać kiedy odczuwa głód

Najbardziej powszechną przyczyną braku snu u noworodka jest głód. Zważywszy na to, że żołądek malucha jest niewielkich rozmiarów, będzie on przyjmował niewielkie porcje pokarmu w krótkim przedziale czasowym. Ssanie piersi lub smoczka butelki, ulewanie, odbijanie i zbyt łapczywe ssanie pokarmu dodatkowo rozdrażnia maluszka i zakłóca jego spokojny sen.

Również emocjonalność podczas karmienia może być dodatkowym problemem. Z uwagi na to, że wiele mam odczuwa stres obawiając się niewłaściwego karmienia, te emocje udzielają się maluchowi. Wówczas dziecko nie najada się, jest drażliwe i ma problemy z zaśnięciem. Największą zmorą świeżo upieczonych rodziców jest kolka, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego na pokarm. Ona również będzie pogłębiać problemy ze snem. 

Niemowlę nie może zasnąć, kiedy odczuwa dyskomfort i gdy jest mu zbyt gorąco 

Bardzo często bywa tak, że noworodek nie śpi, gdyż jest zbyt grubo ubrany. Wielokrotnie okrywamy dziecko kilkoma warstwami kołderki, gdyż jego dłonie i nosek są zimne – jednakże z uwagi na brak termoregulacji, taki stan u noworodków jest normą. Nie należy przegrzewać maleństwa i aby jego sen nic nie zakłócało należy utrzymywać stałą temperaturę w pokoju, nie przekraczającą 20 st. C. 

Ponadto kiedy dziecko będzie miało mokrą pieluszkę, będzie próbowało nam to zakomunikować swoim rozdrażnieniem, co wpłynie na jego zasypianie. Dlatego jak najczęściej zmieniajmy ją by zapewnić maleństwu maksimum komfortu.  

Na niespokojny sen noworodka wpływają także odparzenia, alergie odpieluszkowe oraz stany zapalne skóry okolicy pośladkowej, które wywołując ból utrudniają niemowlęciu zasypianie. Wówczas aby ulżyć maleństwu warto zastosować zasypki i maści łagodzące stan zapalny. 

Katar i ząbkowanie zakłóca spokojny sen noworodka

Kłopoty ze snem noworodka może wywoływać także zatkany nos. Wówczas da się zauważyć, że dziecko sapie podczas oddychania. Kiedy dziecku towarzyszy katar i obrzęk błony śluzowej nosa niemowlę ma problemy z zaśnięciem, łatwo się wybudza i jest rozdrażnione. Aby poprawić jakość snu należy udrażniać nos dostępnymi preparatami nawilżającymi a zalegającą wydzielinę usuwać przy pomocy aspiratora. 

Ząbkowanie jest niezwykle istotnym powodem zaburzeń snu u niemowlaka. Wyżynające się ząbki, nie tylko wywołują gorączkę, powodują dyskomfort ale także kładą się cieniem na spokojny sen całej rodziny. 

Dziecko nie chce spać gdy ma zbyt wiele wrażeń w ciągu dnia

Nadmiar bodźców również może wpływać na spokojny sen dziecka, zwłaszcza jeśli w jego otoczeniu wiele się zmienia. Hałas i pojawianie się wiele nowych twarzy w ciągu dnia będzie niekorzystnie odbijać się na śnie maluszka. Po całym dniu pełnym wrażeń dziecko będzie miało problemy z zaśnięciem lub gdy już zaśnie będzie się szybko wybudzać. 

Dlatego w trosce o zdrowy i spokojny sen maluszka należy stronić od głośnych rozmów, krzyków i głośno ustawionych radioodbiorników i telewizorów. Dziecko aby zasnąć potrzebuje ciszy, którą może jedynie przerywać spokojny ton mamy nucącej ulubioną kołysankę.

Jak nauczyć dziecko przesypiać całe noce gdy niemowlę nie chce spać?

Usypianie dziecka wymagającego, czyli takiego, które przez cały czas wykazuje kłopoty ze spokojnym snem stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla świeżo upieczonych jak i pełnoetatowych rodziców. Z uwagi na to, że na jakość snu maluszka wpływają wydarzenia z całego dnia, tak ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób go spędzamy.

Jeśli chcemy aby nasza pociech przesypiała całe noce i nie unikała drzemki w dzień należy spędzać z nim jak najwięcej czasu i sprawić by czuło się jak najbardziej bezpieczne. Musimy pamiętać, że dziecko fatalnie reaguje na wszelkiego rodzaju awantury i konflikty, drażnią go podniesione głosy. Niemowlę w doskonały sposób potrafi odwzorować nastroje swojej mamy – gdy ona będzie zestresowana, maleństwo to wyczuje i również okaże ten rodzaj zdenerwowania na swój sposób.

Rutyna, stały rytm dnia, harmonia i uczucie bliskości to jest to, czego noworodki najbardziej potrzebują. Wieczorny sen powinien być poprzedzony rytuałami, które dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niemowlęta dzięki odpowiedniej sekwencji czynności są spokojniejsze i wówczas łatwiej nam będzie odłożyć dziecko do snu. Kąpiel, kolacja, przytulanie i kołysanie – to czynności, które wykonywane każdego dnia pozwolą nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania.

Jak wpłynąć na lepszy sen w nocy maluszka?

Wiele niemowląt, zwłaszcza urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia odczuwa potrzebę ciasnego owinięcia – czyli stanu w jakim znajdowały się w brzuchu mamy. Wówczas łatwiej jest im się wyciszyć i spokojniej zasnąć. Ponadto, aby przypomnieć dziecku uspokajające odgłosy wód płodowych, wiele mam do łóżeczek swoich maleństw wkłada szumiące zabawki, dzięki którym niemowlę czuje się tak jakby było wciąż w ciepłym wnętrzu swej mamy.

Zważywszy na to, że zarówno noworodki jak i niemowlęta w swych pierwszych miesiącach życia będą wykazywać silną potrzebę ssania, działającą uspokajająco i usypiająco, płaczliwemu dziecku można podać smoczek lub pierś. W kwestii podawania smoczka należy zachować ostrożność, gdyż jego ciągła obecność w buzi dziecka może powodować wady zgryzu.

Wiele rodziców wychowuje swoje dzieci na zasadach rodzicielstwa bliskości, śpiąc razem z nimi w trosce o budowanie bliskich relacji i okazywania emocji. Bliskość w nocy jest gwarantem bezpieczeństwa, buduje w dziecku przekonanie, że sen należy do przyjemnych czynności, nawet kiedy światło lampki jest zgaszone.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: