Objawy odwodnienia u dziecka. Kiedy niemowlę lub starsze dziecko jest odwodnione?

Każdego dnia nasz maluszek narażony jest na niebezpieczne odwodnienie. Nadmierna utrata wody i elektrolitów może mieć bardzo różne przyczyny. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jakie są objawy odwodnienia u dziecka.
Objawy odwodnienia u dziecka

Jakie mogą być objawy odwodnienia u dziecka i jakie są przyczyny takiego stanu? Jedną z nich może być wysoka gorączka. Ale nie tylko. Inne to gwałtowne wymioty i biegunka. A także nadmierne pocenie w czasie upałów. Dopóki regularnie uzupełniamy poziom płynów w organizmie małego człowieka, to ich utrata nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Jest całkowicie naturalna. Poważne kłopoty zaczynają, gdy dziecko nie otrzymuje dostatecznie dużej ilości płynów w ciągu całego dnia. Odwodnienie u niemowląt i starszych dzieci może być bardzo niebezpieczne. Sprawdź, jak rozpoznać odwodnienie u dziecka i co robić w przypadku odwodnienia swojej pociechy.

Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka?

objawy odwodnienia u dziecka - jak rozpoznać

Niewielki niedobór wody w organizmie oraz elektrolitów takich, jak sód, potas i inne składniki mineralne o ładunku elektrycznym jest trudny do zauważenia. A to dlatego, że nasz maluch zachowuje się całkowicie normalnie. Jedyna widoczna oznaka odwodnienia u dziecka to zwyczajne pragnienie. Pojawia się ono, gdy stracimy 2% wody, która naturalnie znajduje się w ciele naszego dziecka. Jak poradzić sobie z lekkim odwodnieniem? Recepta jest bardzo prosta. Wystarczy, żeby nasz maluch pił regularnie. Najlepiej podawać dziecku czystą wodę.

Przyczyny odwodnienia u dzieci

Przyczynami odwodnienia u dzieci mogą być: zatrucie pokarmowe, przewlekłe wymioty lub gorączka. Do odwodnienia może doprowadzić także niedostateczne podawanie płynów podczas upałów.

Objawy umiarkowanego odwodnienia dziecka

Umiarkowane odwodnienie daje znacznie bardziej dotkliwe symptomy. Nasze dziecko staje się nadmiernie pobudzone i niespokojne. Uczucie pragnienia jest zdecydowanie bardziej nasilone. Niedobór wody i elektrolitów wywołuje suchość w jamie ustnej. Zmniejsza się też wydalanie moczu u dziecka, a gałki oczne stają się zapadnięte i matowe. Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, którą w tym czasie możemy zaobserwować objawia się znacznym spadkiem sprawności intelektualnej, a także problem z koordynacją ruchową. Możemy zaobserwować znaczne osłabienie naszego maluszka, który staje się apatyczny. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje odpowiedniego leczenia. W innym przypadku może dojść do głębokiego odwodnienia, które zagraża życiu i zdrowiu małego dziecka.

Jak skutecznie nawadniać organizm dziecka?

Na początek warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto regularnie podawać wodę dzieciom. Ważne, żeby dziecko piło w niewielkie ilości wody. Dokładnie obserwujmy zachowanie naszego dziecka. Zwiększmy podaż płynów w czasie największych upałów czy też w trakcie szczególnie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Dziecko powinno pić więcej płynów nawadniających także w czasie choroby i infekcji. Gdy walczy z bardzo wysoką gorączką czy boryka się z gwałtownymi wymiotami i biegunką.

Co robić, gdy dziecko jest odwodnione?

objawy odwodnienia u dziecka - co robić

Gdy nasze dziecko boryka się z objawami ostrego zatrucia pokarmowego, to regularne podawanie zwykłej wody czy gorzkiej herbaty najzwyczajniej w świecie nie wystarcza, żeby dziecko odzyskało prawidłową równowagę wodno-elektrolitową małego organizmu. Znacznie lepsze efekty uzyskamy, jeśli podamy dziecku odpowiedni doustny preparat z elektrolitami. Najlepiej wybrać taki, który został stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych z dawką dostosowaną do masy ciała dziecka. Takie produkty najczęściej mają przyjemny, owocowy smak. Dzięki temu dziecko zdecydowanie chętniej będzie go przyjmować.

Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu?

Rodzice najlepiej znają swoje dziecko. Dlatego zawsze starannie obserwujmy zachowanie naszego dziecka. Zadbajmy o to, żeby dziecko piło regularnie. Ograniczmy spożycie słodkich napojów, takich jak cola. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda, soki owocowe rozcieńczone wodą czy herbatki. One nawodnią ciało, jednocześnie nie zwierają zbędnych kalorii.

Wiesz już, jakie są objawy odwodnienia u dziecka. Pamiętaj, że brak odpowiedniego nawodnienia u niemowląt i małych dzieci może mieć poważne skutki zdrowotne. W skrajnych przypadkach zagrożone jest zdrowie i życie dziecka. Głębokie odwodnienie wymaga interwencji lekarskiej na oddziale szpitalnej. Jeśli stan twojej pociechy cię martwi, zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Najczęściej zadawane pytania

Do czego może doprowadzić odwodnienie?

Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak zmiany w rytmie serca, spadek ciśnienia, omdlenia. Mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem, bolesne zaparcia, zmęczenie i zaburzenia pracy nerek.

Po jakim czasie dziecko może się odwodnić?

W przypadku zatrucia pokarmowego i intensywnej biegunki i wymiotów może dojść do odwodnienia organizmu w ciągu kilku godzin.

Jak nawadniać organizm dziecka?

Do nawodnienia dziecka wykorzystaj takie napoje jak woda, niesłodzone herbatki, mleko, napoje mleczne czy jogurty. Nie podawaj mu słodkich i gazowanych napojów ani soków.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: