X

Objawy odwodnienia u dziecka

Objawy odwodnienia u dziecka

Każdego dnia nasz maluszek narażony jest na niebezpieczne odwodnienie. Nadmierna utrata wody i elektrolitów może mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich może być wysoka gorączka. Ale nie tylko. Inne to gwałtowne wymioty i biegunka. A także nadmierne pocenie w czasie upałów. Dopóki regularnie uzupełniamy poziom płynów w organizmie małego człowieka, to ich utrata nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Jest całkowicie naturalna. Poważne kłopoty zaczynają, gdy dziecko nie otrzymuje dostatecznie dużej ilości płynów w ciągu całego dnia.

Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka?

Niewielki niedobór wody oraz elektrolitów takich, jak sodu, potasu i innych składników mineralnych o ładunku elektrycznym jest trudny do zauważenia. A to dlatego, że nasz maluch zachowuje się całkowicie normalnie. Jedyna widoczna oznaka odwodnienia u dziecka to zwyczajne pragnienie. Pojawia się ono, gdy stracimy 2% wody, która naturalnie znajduje się w ciele naszego dziecka. Jak poradzić sobie z lekkim odwodnieniem? Recepta jest bardzo prosta. Wystarczy, żeby nasz maluch pił regularnie. Najlepiej czystą wodę.

Zobacz też:  Kawa w ciąży

Objawy odwodnienia umiarkowanego u dziecka

Umiarkowane odwodnienie daje znacznie bardziej dotkliwe symptomy. Nasze dziecko staje się nadmiernie pobudzone i niespokojne. Uczucie pragnienia jest zdecydowanie bardziej nasilone. Niedobór wody i elektrolitów wywołuje suchość w jamie ustnej. Zmniejsza się też wydalanie moczu u dziecka, a gałki oczne stają się zapadnięte i matowe. Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, którą w tym czasie możemy zaobserwować objawia się znacznym spadkiem sprawności intelektualnej, a także problem z koordynacją ruchową. Możemy zaobserwować znaczne osłabienie naszego maluszka. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje odpowiedniego leczenia. W innym przypadku może dojść do głębokiego odwodnienia, które zagraża życiu i zdrowiu małego dziecka.

Jak skutecznie nawadniać organizm dziecka?

Na początek warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto regularnie podawać wodę dzieciom. Ważne, żeby dziecko piło w niewielkie ilości wody. Dokładnie obserwujmy zachowanie naszego dziecka. Zwiększmy podaż płynów w czasie największych upałów czy też w trakcie szczególnie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Dziecko powinno pić więcej także w czasie choroby. Gdy walczy z bardzo wysoką gorączką czy boryka się z gwałtownymi wymiotami i biegunką.

Gdy nasze dziecko boryka się z objawami ostrego zatrucia pokarmowego, to regularne podawanie zwykłej wody czy gorzkiej herbaty najzwyczajniej w świecie nie wystarcza żeby dziecko odzyskało prawidłową równowagę wodno-elektrolitową małego organizmu. Znacznie lepsze efekty uzyskamy jeśli podamy maluszkowi odpowiedni preparat z elektrolitami. Najlepiej wybrać taki, który został stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych. Takie produkty najczęściej mają przyjemny, owocowy smak. Dzięki temu dziecko zdecydowanie chętniej będzie go przyjmować.

Zobacz też:  Powrót do sprawności - dlaczego rehabilitacja osób starszych jest ważna?

Brak odpowiedniego nawodnienia małego organizmu może mieć poważne skutki zdrowotne. W skrajnych przypadkach zagrożone jest zdrowie i życie dziecka. Głębokie odwodnienie wymaga interwencji lekarskiej na oddziale szpitalnej.

Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu?

Rodzice najlepiej znają swoje dziecko. Dlatego zawsze starannie obserwujmy zachowanie naszego dziecka. Zadbajmy o to żeby dziecko piło regularnie. Ograniczmy spożycie słodkich napojów, takich jak cola. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda, soki owocowe rozcieńczone wodą czy herbatki. One nawodnią ciało, jednocześnie nie zwierają zbędnych kalorii.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: