Od kiedy Danonki można podać dziecku?

Wielu rodziców zastanawia się dzisiaj, od kiedy Danonki można podać dziecku. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo produktów dla najmłodszych, jednak mogą się one znacząco różnić składem. Co zatem wybrać przy urozmaicaniu diety dziecka?
Od kiedy Danonki można podać dziecku

Danonki – jaki mają skład?

W skład Danonków wchodzą głównie: twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, truskawki (6,15% – puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z czarnej marchwi, marchwi i dyni, aromat naturalny, witamina D. 

Możemy zauważyć, że cukier jest już na 3. miejscu w składzie serka, a owoców jest w nim bardzo niewiele. W jednym kubeczku Danonka znajduje się około 5,1 gramów cukru, co daje nam w przybliżeniu jedną łyżeczkę. Natomiast zgodnie z zaleceniami, dziecko w swojej diecie powinno spożywać dziennie maksymalnie 3-6 łyżeczek cukru. Należy samemu ocenić, czy jest to dużo, ponieważ każde dziecko ma inne potrzeby oraz nawyki żywieniowe. Pojawia się jednak pytanie, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby podanie, przykładowo, jogurtu naturalnego ze świeżymi owocami. Owoce również mają słodki smak i mogą stanowić naturalny deser.

Obecne zalecenia mówią o tym, że przetwory mleczne można podawać dziecku już po skończonym 6 miesiącu życia. Danonki to serek homogenizowany, więc teoretycznie można je podawać już 7 miesięcznym dzieciom. Jest to jednak bardzo słodki deser, dlatego wstrzymałabym się z tą decyzja chociaż do ukończenia przez dziecka pierwszego roku życia.

– mówi Monika, dietetyk.

Od kiedy Danonki można podać dziecku? Rozszerzanie diety

U dziecka można rozszerzać dietę już od okresu niemowlęctwa. Jest to czas, w którym wielu rodziców decyduje się na wprowadzenie słodkich serków. Są one dostępne niemal we wszystkich sklepach spożywczych, a ich podanie jest niezwykle proste i szybkie. Dietetycy jednak odradzają podawanie dosładzanych produktów na tak wczesnym etapie. Jest to kluczowy moment w rozwoju preferencji żywieniowych, dlatego lepszym wyborem może okazać się zwykły jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców. Istotne jest, aby dziecko poznało jak najwięcej smaków, ponieważ to, czego spróbuje jako niemowlę, może mieć wpływ na jego wybory żywieniowe w dorosłym życiu. Im mniej słodkich i przetworzonych produktów na początku żywienia, tym lepiej dla zdrowia dziecka. 

Danonki – najważniejszy jest umiar

Nie ma jednoznacznej opinii co do tego, od kiedy Danonki można podać dziecku i czy w ogóle warto. Zdania są bardzo podzielone i każdy rodzic decyduje się na inne rozwiązanie. Prawdą jest jednak, że najważniejszy jest umiar. Codzienne spożywanie słodkich serków byłoby niezdrowe nawet dla osoby dorosłej, a dzieciom należy zapewnić szeroką gamę najróżniejszych smaków już od najmłodszych lat.

Danonki zyskały wśród rodziców ogromną popularność i jest to idealny sposób na chwilowe zabicie głodu u dzieci. Jednak z powodu dosyć wysokiej zawartości cukru w jednym kubeczku dobrze jest podawać Danonki raz na jakiś czas, najlepiej dzieciom już nieco starszym. Danonki nie zaszkodzą dziecku, jeśli rodzice podają go sporadycznie.

Co podać dziecku zamiast Danonka?

Decyzja o tym, od kiedy Danonki można podać dziecku należy ostatecznie do rodziców. Jeśli jednak zdecydują się nie wprowadzać go do diety swojego dziecka, wciąż mogą wybrać spośród wielu innych mlecznych produktów. Wszelkiego rodzaju jogurty naturalne, maślanki czy kefiry idealnie łączą się ze świeżymi owocami i orzechami. Ogólnodostępne są także owocowe musy. 

Taki jogurt naturalny można podać z pokrojonymi owocami, na przykład truskawkami lub borówkami, które z pewnością posmakują najmłodszym. Maślanka czy kefir może służyć jako deser sam w sobie, a odpowiednio dużym dzieciom, które lubią orzechy, można je pokroić i podać w misce do jedzenia jak chipsy. Z owoców da się również zrobić domowej roboty mus owocowy – do miksera wystarczy włożyć ulubione owoce, dodać trochę jogurtu naturalnego i gotowe. Takich prostych przepisów na deser dla dziecka bez dodatku cukru jest mnóstwo i z pewnością któryś z nich posmakuje również twojemu. 

Podsumowanie

Jest mnóstwo różnych opinii na temat tego, od kiedy Danonki można podać dziecku. Jedni rodzice decydują się na wprowadzenie ich do diety swojego dziecka już w okresie niemowlęctwa, inni natomiast postanawiają zastąpić go produktami naturalnymi, bez dodatku cukru. Nie ma nic złego w podawaniu dzieciom Danonków, jeśli nie są one spożywane codziennie i stanowią dodatek do produktów bogatszych w wartości odżywcze. W okresie niemowlęctwa lepiej jest postawić na jogurty naturalne i świeże owoce, dzięki czemu dziecko uczy się mniej przetworzonych smaków.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: