Jak usunąć odcisk na stopie u dziecka? Sprawdź, jak pobyć się nagniotków i modzeli

Modzele lub odcisk na stopie u dziecka są wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością, która może odebrać całą radość z zabawy. Jak rozpoznać odciski i nie pozwalać im powstawać? Przeczytaj i poznaj skuteczne sposoby na bolesne nagniotki.
Odcisk na stopie u dziecka

Małe dzieci mają bardzo wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę stóp. Dlatego odcisk na stopie u dziecka nie jest czymś szczególnie dziwnym i pojawia się znacznie częściej niż u dorosłego człowieka. Dowiedz się, dlaczego odciski powstają na stopach i jaką profilaktykę należy stosować, aby ich unikać.

Odciski u dzieci – jak je rozpoznać?

odcisk na stopie u dziecka - odciski u dzieci – jak je rozpoznać?

Stosunkowo łatwo, bo to po prostu zgrubiony naskórek na stopie dziecka. Cechuje się on tym, że po delikatnym mechanicznym ucisku zaczyna boleć. Następnie zaczyna się w nim zbierać płyn i widać wokół jego struktury delikatne zaczerwienienie. Odcisk na stopie u dziecka jest szczególnie dokuczliwy, bo zabiera mu całą przyjemność z zabawy na świeżym powietrzu i sprawia, że w żadnym obuwiu nie czuje się komfortowo ani dobrze. Takie aktywności jak skakanie, bieganie czy chodzenie są mocno utrudnione i zaczynają się dziecku kojarzyć głównie z bólem.

Jak powstają odciski u dzieci?

Odciski potocznie zwane nagniotkami tworzą się u dziecka pod wpływem nacisku na konkretne miejsce w stopie. Może ono być spowodowane na przykład niewłaściwie założoną skarpetką, która ociera się o skórę i w ten oto sposób powoduje jej zgrubienie i bolesność. Albo być wynikiem wad postawy takich jak płaskostopie, skolioza czy lordoza. Do powstawania odcisków na stopie dziecka może przyczynić się nadmierna potliwość stóp. Nie jest żadnym odkryciem, że mokra i spocona stopa ma większą skłonność do otarć, zaczerwienień i odcisków.

Czy odcisk na stopie u dziecka to powód do niepokoju?

odcisk na stopie u dziecka - czy odcisk na stopie u dziecka to powód do niepokoju?

To zależy, jeśli jest niewielki, stosunkowo miękki i łatwo go wycisnąć, to nie ma przesłanek do specjalnego niepokoju. Gorzej natomiast, jeśli z każdym dniem staje się twardszy, większy i powoduje coraz poważniejsze dolegliwości bólowe u dziecka, bo to czytelny znak, że w stopę malucha wdał się poważny stan zapalny. A jego jak wiadomo, nie tak łatwo zneutralizować. Dlatego też, gdy pojawią się odciski u dzieci -należy je bacznie obserwować i reagować błyskawicznie, gdy okaże się, że one, zamiast maleć, stają się coraz większym nie tylko estetycznym problemem.

A co gdy babcine sposoby zawiodą?

Wtedy też nie należy załamywać rąk, bo pozostają przecież jeszcze konwencjonalne sposoby. W medycynie na odcisk na stopie u dziecka przeważnie używa się specjalistycznych maści i kremów. Mają one przede wszystkim za zadanie zmiękczyć odciski i doprowadzić finalnie do tego, iż same zaczną się wykruszać i goić. Poza tym w aptece można natknąć się również na specjalnie przeznaczone do tego celu lecznicze plasterki. Ich aplikacja jest dziecinnie prosta, a co najważniejsze nie trzeba ich wielokrotnie zmieniać, gdyż one wytrzymają nawet kąpiel i wzmożoną aktywność psychofizyczną dziecka, które je nosi.

Czego nie wolno robić z odciskami u dzieci?

odcisk na stopie u dziecka - czego nie wolno robić z odciskami u dzieci?

Nie można ich samodzielnie rozcinać, przekuwać lub co gorsza- wycinać. Lepiej powierzyć tę sprawę doświadczonemu lekarzowi. Nie poleca się również tego, by je mechanicznie wyciskać, tak jak pryszcze, bo to może prowadzić do tego, że obecne w nich bakterie i drobnoustroje rozejdą się po całej skórze. Jeśli smarowanie maścią oraz kremami nie pomogło, oznacza to, że pozostała jedynie choremu dziecku interwencja chirurgiczna. Ona, jak nietrudno się zorientować, powinna zostać przeprowadzona w szpitalu pod czujnym okiem chirurga.

Czy odciskom u dzieci można zapobiegać?

Czy można Jak najbardziej. Co można zrobić, aby odcisk na stopie u dziecka już się nie pojawiał? Po pierwsze należy pilnować tego, by dziecko porządnie umyło przestrzenie między palcami, bo w nich najczęściej skrywają się bakterie. Po drugie należy nadzorować, czy kilkulatek dobrze założył skarpetki i czy jego obuwie nie jest na niego za ciasne. Po trzecie powinno się dbać o to, by buty były dopasowane do konkretnej pory roku. To zapobiegnie przemoczeniu i przegrzaniu stóp dziecka. Gdy w bucie dziecka sucho, wygodnie i dostateczna wentylacja powietrza, żaden odcisk nie ma prawa się pojawić.

Najczęściej zadawane pytania

Czym smarować odcisk u dziecka?

Na rynku jest wiele dostępnych środków na odciski – można wybierać wśród specjalnych plastrów, płynów i maści. W przypadku niewielkich odcisków można zastosować balsam lub krem z dodatkiem substancji silnie nawilżających i regenerujących – witaminy A, mocznika lub alantoiny.

Co na odciski u dziecka domowe sposoby?

Domowe sposoby na odcisk na stopie u dziecka polegają na regularnym moczeniu modzeli i odcisków w ciepłej wodzie z mydłem z dodatkiem sody oczyszczonej lub wyciągu z rumianku. Należy zawsze dokładnie osuszać stopy. Nie powinno się używać tarek do stóp ani pumeksów, ponieważ można uszkodzić skórę, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i wydłużenia czasu leczenia.

Czy powinno się przebijać odciski?

Nie powinno się przebijać odcisków, ponieważ płyn, który się w nich znajduje, ma za zadanie ułatwić gojenie powstałej zmiany i ma właściwości antybakteryjne.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: