X

Odcisk na stopie u dziecka

Odcisk na stopie u dziecka

Małe dzieci mają bardzo wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę stóp. W związku z czym odcisk na stopie u dziecka nie jest czymś szczególnie dziwnym i pojawia się znacznie częściej niż u dorosłego człowieka.

Odciski u dzieci – jak je rozpoznać?

Stosunkowo łatwo, bo to po prostu zgrubiony naskórek na stopie dziecka. Cechuje się on tym, że po delikatnym mechanicznym ucisku zaczyna boleć. Następnie zaczyna się w nim zbierać płyn i widać wokół jego struktury delikatne zaczerwienienie. Odcisk na stopie u dziecka jest szczególnie dokuczliwy, bo zabiera mu całą przyjemność z zabawy na świeżym powietrzu i sprawia, że w żadnym obuwiu nie czuje się komfortowo ani dobrze. Takie aktywności jak skakanie, bieganie czy chodzenie są mocno utrudnione i zaczynają się dziecku kojarzyć głównie z bólem.

Jak powstają odciski u dzieci?

Odciski potocznie zwane nagniotkami tworzą się u dziecka pod wpływem nacisku na konkretne miejsce w stopie. Może ono być spowodowane na przykład niewłaściwie założoną skarpetką, która ociera się o skórę i w ten oto sposób powoduje jej zgrubienie i bolesność. Albo być wynikiem wad postawy takich jak płaskostopie, skolioza czy lordoza. Do powstawania odcisków może przyczynić się nadmierna potliwość stóp u dziecka. Nie jest żadnym odkryciem, że mokra i spocona stopa ma większą skłonność do otarć, zaczerwienień i odcisków.

Zobacz też:  Bunt dwulatka - objawy, ile trwa? jak reagować?

Czy odcisk na stopie u dziecka to powód do niepokoju?

To zależy, jeśli jest niewielki, stosunkowo miękki i łatwo go wycisnąć, to nie ma przesłanek do specjalnego niepokoju. Gorzej natomiast, jeśli z każdym dniem staje się twardszy, większy i powoduje coraz poważniejsze dolegliwości bólowe u dziecka, bo to czytelny znak, że w stopę malucha wdał się poważny stan zapalny. A jego jak wiadomo, nie tak łatwo zneutralizować. Dlatego też, gdy pojawią się odciski u dzieci -należy je bacznie obserwować i reagować błyskawicznie, gdy okaże się, że one, zamiast maleć, stają się coraz większym nie tylko estetycznym problemem.

A co gdy babcine sposoby zawiodą?

Wtedy też nie należy załamywać rąk, bo pozostają przecież jeszcze konwencjonalne sposoby. W medycynie na odcisk na stopie u dziecka przeważnie używa się specjalistycznych maści i kremów. Mają one przede wszystkim za zadanie zmiękczyć odciski i doprowadzić finalnie do tego, iż same zaczną się wykruszać i goić. Poza tym w aptece można natknąć się również na specjalnie przeznaczone do tego celu lecznicze plasterki. Ich aplikacja jest dziecinnie prosta, a co najważniejsze nie trzeba ich wielokrotnie zmieniać, gdyż one wytrzymają nawet kąpiel i wzmożoną aktywność psychofizyczną dziecka, które je nosi.

Zobacz też:  Jak pomóc dziecku w nauce?

Czego absolutnie nie wolno robić z odciskami u dzieci?

Nie można ich samodzielnie rozcinać, przekuwać lub co gorsza- wycinać. Lepiej powierzyć tę sprawę doświadczonemu lekarzowi. Nie poleca się również tego, by je mechanicznie wyciskać, tak jak pryszcze, bo to może prowadzić do tego, że obecne w nich bakterie i drobnoustroje rozejdą się po całej skórze. Jeśli smarowanie maścią oraz kremami nie pomogło, oznacza to, że pozostała jedynie choremu dziecku interwencja chirurgiczna. Ona jak nie trudno się zorientować, powinna zostać przeprowadzona w szpitalu pod czujnym okiem chirurga.

Czy odciskom u dzieci można zapobiegać?

Jak najbardziej. Po pierwsze należy pilnować tego, by dziecko porządnie umyło przestrzenie między palcami, bo w nich najczęściej skrywają się bakterie. Po drugie należy nadzorować, czy kilkulatek dobrze założył skarpetki i czy jego obuwie nie jest na niego za ciasne. Po trzecie powinno się dbać o to, by buty były dopasowane do konkretnej pory roku. To zapobiegnie przemoczeniu i przegrzaniu stóp dziecka. Gdy w bucie dziecka sucho, wygodnie i dostateczna wentylacja powietrza, żaden odcisk nie ma prawa się pojawić.

Zobacz też:  Rodzicu, masz włosy o niskiej porowatości? Sprawdź, jak o nie zadbać po ciąży!

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: