X

Odparzenie pieluszkowe u niemowląt, jakie maści i kremy?

Odparzenia u niemowlaka/dziecka to dość powszechny problem. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, a więc nietrudno o podrażnienia. Na szczęście istnieją produkty, dzięki którym można nie tylko ulżyć dziecku, ale także zapobiegać bolesnym odparzeniom. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach tego artykułu poświęconego odparzeniom.
Odparzenie pieluszkowe u niemowląt

Odparzenie pieluszkowe – dlaczego powstaje?

Z pewnością można powiedzieć, że odparzenia pieluszkowe u niemowląt zdarzają się bardzo często. Borykają się z nim zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni rodzice. Odparzenia u dziecka powstają wówczas, gdy woda nie może wyparować przez pory skórne. Dzieje się tak dlatego, iż ten proces jest bardzo utrudniony przez kilkugodzinną styczność pieluszki ze skórą dziecka. Woda wsiąka w materiał, co tworzy wilgotne środowisko. Dziecko jest narażone nie tylko na bolesne odparzenie pieluszkowe i podrażnienia. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza w przypadku wysokich temperatur. Do rozwoju odparzenia u niemowląt przyczynia się także amoniak, który powstaje w wyniku rozpadu kału oraz moczu. Warto zareagować jak najszybciej, aby ulżyć swojemu dziecku. Trzeba również pamiętać, że nieleczona zmiana może zamienić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Jak zareagować prawidłowo w przypadku odparzeń u niemowląt? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad dla każdej mamy/taty.

Maści i kremy na odparzenie pieluszkowe

Czasami, mimo dołożenia wszelkich trosk, rodzice muszą stawić czoło odparzeniom u niemowląt. W związku z ich pojawieniem rodzice kupują produkty, które mają za zadanie załagodzić powstałe dolegliwości i przywracać dobrą kondycję skóry. Na rynku leków znajdziemy ich naprawdę bardzo wiele. Należą do nich między innymi kremy oraz maści na odparzenia. Zastosowanie ich w odpowiednim momencie zmniejszy ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry dziecka.

Zobacz też:  Truskawki w ciąży - czy można jeść?

Dobrej jakości kosmetyki na odparzenia u niemowląt to najlepsze, na co można się zdecydować w celu rozwiązania problemu. Bardzo ważny jest skład produktu, w którym warto szukać składników takich jak:

  • Tlenek tytanu oraz tlenek cynku – są to bardzo ważne składniki aktywne, które powinny znaleźć się w składzie preparatów na odparzenie pieluszkowe. Dzięki nim skóra dziecka jest sucha, gdyż sprawnie pochłaniają one ciecz.
  • Witaminy – ich zadaniem jest regeneracja skóry, wpływają również korzystnie na jej barierę ochronną. Szczególnie ważna jest witamina A, E oraz F.
  • Lanolina – dzięki niej możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu natłuszczenia.
  • Pantenol – wykazuje działanie przeciwzapalne, wpływa korzystnie na regenerację.

Dobry skład to bezpieczny skład. Postaw na dobrej jakości maści i kremy na odparzenia u dzieci i niemowląt, a na pewno się nie zawiedziesz. Gdzie kupić dobrej jakości środki? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Oferta apteki – wszystko to, czego potrzebujesz

W zaufanej aptece znajdziesz dobrej jakości kosmetyki, które przyniosą ulgę dziecku i sprawnie poradzą sobie z odparzeniami. Dostępne są także specjalne natłuszczające kostki myjące i mydła, dzięki którym można zapobiegać odparzeniom. Zarówno w przypadku środków gemini.pl/kategoria/dziecko/kosmetyki-dla-dzieci/odparzenia na odparzenia, jak i zapobiegawczych, bardzo ważne jest stosowanie się do instrukcji użytkowania, a także regularna pielęgnacja. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu wybranego produktu.

Zobacz też:  No-spa a karmienie piersią – czy ten lek jest dozwolony?

Aby skutecznie zapobiegać odparzeniom, trzeba stosować nie tylko odpowiednie środki takie jak natłuszczające kosmetyki. Bardzo ważne jest także regularne zmienianie pieluchy. Przed nałożeniem czystej pieluszki warto przetrzeć okolice intymne dziecka wacikiem nasączonym wodą. Po takim zabiegu pamiętaj, aby dokładnie osuszyć te miejsca i posmarować dobrej jakości kremem ochronnym. Jeśli będziesz stosować te porady, pojawienie się bolesnych odparzeń będzie bardzo mało prawdopodobne. Jeśli, mimo prawidłowej pielęgnacji pupy niemowlęcia/dziecka, stan zapalny nie będzie ustępować w przeciągu trzech-czterech dni – należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu, pediatry.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: