Okulary korekcyjne dla każdego – jak wybrać idealny model?

Potrzeby każdego użytkownika są zupełnie różne. Przed zakupem okularów warto zastanowić się, na jakich cechach produktu najbardziej Ci zależy. Ważny jest nie tylko materiał, z jakiego wykonane są szkła, ale również odpowiednio dobrane oprawki. Powinny być one wygodne i praktyczne, ale również dobrze się prezentować. Dlatego w tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego modelu dla Ciebie.

Materiał promocyjny.

Wybór szkieł okularowych

Soczewki okularowe to podstawowy element, dzięki któremu możemy korygować wady wzroku – te wrodzone i nabyte, jak dalekowzroczność (https://www.wokularach.pl/dalekowzrocznosc-co-to-jest), krótkowzroczność, astygmatyzm i te, powstające z przyczyn naturalnych, jak prezbiopia.

Na rynku dostępne są soczewki:

  • mineralne, czyli wykonane ze szkła,
  • organiczne, powszechnie znane jako plastikowe,
  • poliwęglanowe.

Które z nich najlepiej wybrać? Zaletą soczewek mineralnych jest to, że mogą być one znacznie cieńsze niż szkła organiczne, dzięki czemu dobrze prezentują się na oczach. Są jednak znacznie cięższe i mniej odporne na stłuczenia niż szkła wykonane z plastiku. Materiałem, który łączy zalety obu rozwiązań, jest poliwęglan. Pozwala on na uzyskanie cienkich soczewek, które jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Niestety, odbywa się to kosztem ich ceny.

Powłoki uszlachetniające

Chociaż powłoki uszlachetniające nieco podnoszą cenę okularów, to nie warto z nich rezygnować. Pozwalają one jeszcze lepiej chronić narząd wzroku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także mogą zwiększać komfort użytkowania oraz zapewniać lepsze widzenie.

Standardem jest już powłoka antyrefleksyjna ograniczająca występowanie odblasków i poprawiająca komfort widzenia. Bardzo wskazany jest filtr UV, który pozwala ograniczać szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na oczy. Dla osób pracujących przed monitorami – chociaż nie tylko dla nich – poleca się filtr światła niebieskiego, który pochłania część promieniowania emitowanego przez ekrany. Ciekawą opcją jest także powłoka fotochromowa, która „przyciemnia” szkła okularowe, w zależności od intensywności światła w otoczeniu. Na rynku są także powłoki, które mogą zwiększać wytrzymałość soczewki lub ograniczają możliwość gromadzenia się na nich zabrudzeń. Również warto wziąć je pod uwagę.

Dopasowanie oprawek

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na okulary Versace, czy oprawki bardziej przystępne cenowo, zwróć uwagę na to, aby były one odpowiednio dopasowane do kształtu Twojej twarzy. Oczywiście najlepszą metodą, aby to sprawdzić, są przymiarki. Jednak istnieje pewna prosta zasada, która pozwoli Ci zawęzić zakres Twoich poszukiwań. Osoby z okrągłymi twarzami i łagodnymi rysami zwykle lepiej prezentują się w oprawkach kwadratowych, większych i wyraźniej zaznaczonych. Natomiast posiadacze kwadratowej twarzy oraz wyrazistych rysów powinni postawić na owalne oraz okrągłe oprawki.

Okulary korekcyjne dla dzieci

Zakup właściwego modelu dla najmłodszych bywa szczególnie problematyczny. Dziecko często nie potrafi określić czy okulary są odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, dlatego tutaj niezbędne jest zaangażowanie rodzica.

Dobrym wyborem dla dzieci będą szkła organiczne, czyli wykonane z plastiku. Są lekkie, więc nie powinny powodować dyskomfortu nawet po długich godzinach noszenia. Poza tym są odporne na uszkodzenia, a ryzyko ich stłuczenia jest znacznie mniejsze niż w przypadku soczewek szklanych.

Tak jak w przypadku dorosłych użytkowników warto zastanowić się również nad szkłami wyposażonymi w powłoki uszlachetniające, szczególnie UV i Blue Control.

Natomiast oprawki do okularów dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne i odpowiednio dopasowane. Nie powinny one się zsuwać podczas codziennych czynności, takich jak czytanie czy odrabianie lekcji. Nie mogą być również zbyt ciasne i nadmiernie uciskać skroni. Ważna jest też kwestia wielkości oprawek. Zbyt małe szkła mogą spowodować, że dziecko będzie często kierowało wzrok ponad okularami, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do pogorszenia wady wzroku. Nie warto także decydować się na zbyt obszerne oprawki, gdyż ich ciężar może dawać się we znaki po całym dniu noszenia. Materiał, z jakiego wykonane są oprawki, powinien być przede wszystkim wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niezbyt ciężki. Oczywiście wybór koloru warto zostawić małemu użytkownikowi, tak aby chętnie zakładał okulary każdego dnia.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: