Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Warto pamiętać o tym, by nie korzystać ze słońca bez ograniczeń i odpowiednio chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Opalanie się to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu latem. Słońce w ciąży relaksuje i poprawia nastrój. Jednak coraz częściej można usłyszeć także o negatywnych skutkach wystawiania skóry na jego promieniowanie, które może nie tylko przyspieszać starzenie się skóry, ale również powodować uszkodzenie jej DNA, co może prowadzić nawet do nowotworów.
Czy w ciąży można się opalać?
Czy planowanie urlopu nad Bałtykiem albo w ciepłych krajach w trakcie ciąży jest dobrym wyborem? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które spodziewają się dziecka. Wiele przyszłych mam zastanawia się, też czy basen w ciąży lub jacuzzi w ciąży to bezpieczne aktywności. A co z kwestią opalania w ciąży?
U kobiet w okresie ciąży opalanie się nie jest zakazane. Przyszła mama powinna jednak pamiętać o tym, żeby korzystać z kąpieli słonecznych mądrze, ponieważ w przeciwnym przypadku może to wywoływać negatywne skutki. Wielogodzinne plażowanie i przebywanie na słońcu nie jest polecane zarówno w ciąży, jak i u każdej innej osoby. Nie oznacza to, że przebywanie na zewnątrz trzeba ograniczać. Co więcej, może mieć to pozytywne skutki – zwiększać poziom witaminy D. Jednak przy dłuższej ekspozycji na słońce najważniejsze są odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Negatywne skutki opalania
Docierające ze słońca promienie ultrafioletowe, czyli UV dzielą się na UVA, UVB oraz UVC.
Najgroźniejsze dla wyglądu skóry jest promieniowanie słoneczne UVA, które powoduje uszkodzenie jej struktur. Szczególnie narażone są włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej młody, jędrny wygląd. Promieniowanie UVB powoduje z kolei uszkadzanie łańcuchów DNA, co może prowadzić do mutacji komórek, a w konsekwencji do rozwoju nowotworów złośliwych skóry – czerniaka.
Ponadto opalanie się może przyczynić się do powstawania plam pigmentacyjnych i przebarwień na skórze (ostudy), pękania naczynek krwionośnych.
Opalanie w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży opalanie nie jest zalecane, ponieważ promieniowanie UV zaburza wchłanianie się kwasu foliowego, który jest niezwykle ważny dla rozwoju płodu. Szczególne zagrożenie stanowi nieograniczone opalanie w ciąży. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować podrażnienie skóry, która jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV ze względu na zachodzące wtedy zmiany hormonalne.
Dodatkowo gorąco rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do puchnięcia stóp, a nawet do powstawania groźnych krwawień z dróg rodnych. Właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny opalać się w trzecim trymestrze. Należy też unikać opalania brzucha w ciąży.
Bezpieczne opalanie w ciąży – najważniejsze zasady
Opalanie w ciąży jest dozwolone, ale kobieta powinna pamiętać o tym, aby przestrzegać wtedy odpowiednich zasad:
- zabezpieczaj skórę przed słońcem z wykorzystaniem kremów z wysokim filtrem SPF50 – najlepiej stosować wtedy filtry mineralne, które nie wnikają w skórę i tworzą na niej ochronną tarczę przed promieniowaniem UV;
- podczas opalania się w ciąży na głowę nakładaj kapelusz lub czapkę i stosuj okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości, które wyposażone są w filtr UV;
- korzystaj ze słońca głównie w porach porannych i popołudniowych – poza godzinami między 11 a 15, gdy słońce świeci najsilniej;
- ochładzaj swoje ciało – korzystaj z wody termalnej w sprayu, nakładaj na ciało i twarz zwilżoną wodą chusteczkę;
- pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu swojego organizmu – aby nie doszło do odwodnienia, systematycznie pij wodę, najlepiej co najmniej 2-3 litry dziennie.
Co z solarium, samoopalaczami i opalaniem natryskowym?
Opaleniznę można uzyskać nie tylko podczas kąpieli słonecznych, ale również na inne sposoby, na przykład w solarium, z użyciem samoopalaczy oraz opalania natryskowego.
Korzystanie z solarium, podobnie jak ze słońca, nie jest zakazane. Krótka sesja może pomóc w zaopatrzeniu organizmu w witaminę D3, zwłaszcza zimą. Kobieta w ciąży powinna jednak zrezygnować z kosmetyków samoopalających oraz opalania natryskowego. Zawarte w preparatach tego typu składniki mogą negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka.
Wobec tego opalanie w ciąży nie jest zabronione – przyszła mama powinna jednak korzystać ze słońca z umiarem i w rozsądny sposób.
Najczęściej zadawane pytania
Czy opalanie w ciąży szkodzi?
Opalanie w ciąży nie jest zakazane pod warunkiem, że stosuje się zasady bezpiecznego opalania. Należy stosować kremy z filtrem, nawadniać się, chronić głowę i brzuch przed przegrzaniem na pełnym słońcu. Opalanie nie jest wskazane jednak w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży.
Czy można poronić przez opalanie?
Zbyt długa i częsta ekspozycja na słońce może spowodować krwawienie z dróg rodnych (a nawet poronienie) wywołane rozszerzeniem naczyń krwionośnych.
Czy w ciąży można wystawiać brzuch na słońce?
W czasie ciąży nie jest wskazane wystawianie brzucha na słońce. Nie powinno się tego robić, ponieważ promienie UV mogą być szkodliwe.
Sprawdź także:
- Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania. Co mieć w kosmetyczce?
- 5 sposobów na opaleniznę jesienią!
- Zakazane owoce w ciąży – czego nie wolno jeść w ciąży?
- Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można współżyć we wszystkich trymestrach?
- Melisa w ciąży – czy można ją stosować bez obaw?
- Prawidłowa waga w ciąży – jaki powinien być przyrost masy ciała kobiety w ciąży?
- Majeranek w ciąży – czy przyprawy i zioła są bezpieczne w ciąży? Wyjaśniamy!