Czy można stosować paracetamol w ciąży? Jaka dawka tego leku jest bezpieczna?

Przez wiele kobiet w ciąży stosowany jest taki lek jak paracetamol. Czy ten lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy jest bezpieczny? Sprawdź, można zażywać paracetamol w ciąży.
Paracetamol w ciąży

Czy można zażywać paracetamol w ciąży? Lek ten cieszy się bardzo dużą popularnością wśród ciężarnych, ponieważ powszechnie jest uznawany za w pełni bezpieczny, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że każdorazowe przyjmowanie leków w trakcie ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Warto poznać informacje na temat możliwego dawkowania tego leku, a także jego potencjalne działania niepożądane

Czy paracetamol w ciąży jest bezpieczny?

paracetamol w ciąży - czy jest bezpieczny

Bez wątpienia można stwierdzić, że ciąża to stan bardzo wyjątkowy w życiu każdej kobiety. Podczas niego warto uważać na przyjmowane leki, ponieważ ich stosowanie w dużej mierze jest ryzykowne. Może powodować zarówno negatywne konsekwencje dla dziecka, jak i dla matki. Dlatego warto ich unikać, jeśli tylko to jest możliwe. W szczególności dotyczy to leków przeciwbólowych, wśród których można wymienić paracetamol.

Przede wszystkim jego każdorazowe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, ponieważ nie jest w dokładny sposób potwierdzone, że nie wywołuje on żadnych negatywnych skutków w organizmie kobiety lub dziecka. Powinno się go stosować jedynie wtedy, gdy korzyści w znaczący sposób przewyższają zagrożenie. Jednak warto unikać spożywania paracetamolu przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, gdy u dziecka kształtują się wszystkie organy wewnętrzne.

Wskazania do stosowania paracetamolu przez kobiety w ciąży

paracetamol w ciąży - wskazania

Paracetamol w ciąży może być stosowany na wiele bardzo zróżnicowanych schorzeń i problemów zdrowotnych, które nękają kobietę. Wśród nich można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Paracetamol najczęściej jest stosowany w następujących przypadkach:

  • bardzo silne i nawracające bóle głowy, które mogą występować również w formie migren;
  • bóle zębów w obrębie szczęki;
  • wszelkiego rodzaju bóle związane z narządem ruchu, wśród których można wymienić między innymi dolegliwości kręgosłupa czy też spojenia łonowego;
  • bóle mięśniowe;
  • bóle kolkowe, które najczęściej pojawiają się w przypadku takiego schorzenia jak kamica nerkowa;
  • wszelkiego rodzaju stany zapalne;
  • bóle brzucha w ciąży o podłożu gastrologicznym, wśród których można wymienić przede wszystkim dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także problemy zdrowotne trzustki i wątroby;
  • skurcze macicy oraz rozszerzanie się więzadeł, które się przy niej znajdują;
  • bóle pooperacyjne związane z wszelkiego rodzaju urazami czy też kontuzjami.

Dawkowanie paracetamolu w ciąży

Dawkowanie leku takiego jak paracetamol przede wszystkim powinno być skonsultowane z własnym lekarzem prowadzącym. Ginekolog prowadzący ciąże zna jej historię, dlatego będzie mógł ustalić kobiecie odpowiednią dawkę leku, która nie powinna stanowić dla niej i dziecka żadnego zagrożenia. Standardowe dawki paracetamolu wynoszą 1-4 g dziennie. Natomiast jedna tabletka ma zazwyczaj pięćset miligramów tego leku. Sprawia to, że na dobę nie powinno się przyjąć więcej niż osiem tabletek łącznie, a także więcej niż dwie tabletki jednorazowo. Podczas stosowania tego leku warto pamiętać o tym, aby w jego składzie nie znajdowały się żadne dodatkowe substancje.

Paracetamol a ciąża – możliwe działania niepożądane leku

Paracetamol a ciąża – możliwe działania niepożądane leku

Paracetamol, jak również każdy inny lek w ciąży, może powodować pewne działania niepożądane. Uznawany jest on za produkt bezpieczny podczas stosowania dla kobiet w ciąży, jednak jego zbyt długie i zbyt częste stosowanie z całą pewnością jest niekorzystne i może narażać na poronienia. Wielu lekarzy twierdzi, że nadużywanie paracetamolu w ciąży może powodować wady wrodzone u dzieci, zwłaszcza jeśli lek stosowany jest podczas pierwszego trymestru. Inna teoria twierdzi, że stosowanie dużych dawek paracetamolu może powodować u dziecka astmę lub ADHD.

Wiesz już, czy paracetamol w ciąży jest dobrym rozwiązaniem i jakie mogą być skutki uboczne. Dlatego lek tego rodzaju należy używać z rozwagą, a przed jego zastosowaniem przeczytać ulotkę oraz wszystkie informacje, które są o nim zawarte. Wśród nich można przede wszystkim wymienić możliwe działania niepożądane. Oprócz tego przed zastosowaniem leku warto zapytać o zdanie swojego lekarza prowadzącego ciążę i nim się kierować.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka dawka paracetamolu w ciąży?

Tabletki z paracetamolem zazwyczaj zawierają ok. 500 mg tego leku. Na dobę maksymalnie można przyjąć osiem tabletek przeciwbólowych, jednak kobiety ciężarne powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jaka dawka będzie dla nich najbezpieczniejsza.

Czy paracetamol przenika przez łożysko?

Tak, paracetamol stosowany w ciąży przenika przez łożysko i przedostaje się do organizmu płodu.

Czy paracetamol jest bezpieczny w czasie ciąży?

Uważa się, że paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem w czasie ciąży, jeśli chodzi o leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w czasie przeziębienia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: