Perfumy a ciąża i czas po porodzie. Używać czy odstawić?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie funkcjonowania bez perfum. Często to obowiązkowy kosmetyk stosowany na co dzień. Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią nadal może sięgać po ulubione zapachy? Co mówią lekarze? Przeczytaj!
Używanie perfum w czasie ciąży i po porodzie

Ciąża jest wyjątkowym czasem i o tym nie trzeba przekonywać nikogo. Zmienia się niemal wszystko – samopoczucie, upodobania kulinarne, a nawet stopień wrażliwości na zapachy! Ulubione perfumy mogą nagle drażnić, a te omijane dotąd, przyciągać. W grupie ciężarnych spotkamy te, które rezygnują z pachnideł i takie, których gust zmienia się zupełnie. Co mówią lekarze o używaniu perfum w ciąży i podczas laktacji? Czy mogą one szkodzić, czy raczej jedynie służyć kobiecie? Sprawdzamy, co warto wiedzieć na ten temat.

Ciąża i nadwrażliwość na zapachy

Przyszłe mamy często skarżą się, że po zajściu w ciążę musiały odstawić swoje ulubione perfumy na bok. I wcale nie dlatego, że bały się negatywnego wpływu na dziecko, ale dlatego, że ich zapach zaczął je po prostu drażnić. Uspokajamy – to zjawisko zupełnie naturalne, tzw. nadwrażliwość węchowa, która może być szczególnie dotkliwa w pierwszym trymestrze ciąży. Wyostrzenie zmysłu powonienia wywołane jest przez zachodzące zmiany hormonalne, dlatego taka przypadłość nie powinna niepokoić. Co ciekawe, wiele pań właśnie w tym okresie odkrywa nowe, piękne zapachy, o których istnieniu dotąd nie miały pojęcia. Warto jednak zaznaczyć, że taka nadwrażliwość nie musi dotyczyć każdej ciężarnej.

Czy używanie perfum w ciąży jest bezpieczne?

Temat używania kosmetyków w ciąży jest kontrowersyjny i wciąż dyskutowany. Wiadomo, że przyszłe mamy muszą zwrócić szczególną uwagę na skład – niektóre substancje chemiczne mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Informacje o użytych składnikach muszą znajdować się na etykiecie. Jak przyznają lekarze, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że perfumy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dodają, że ciężarne muszą same zdecydować, czy używać zapachów. Sygnałem ostrzegawczym ma być opisana nadwrażliwość na konkretne zapachy.

Rozwiązaniem może być np. sięgnięcie po delikatniejsze nuty, zmiana marki – bogaty wybór zapachów gwarantują ci francuskie perfumy Lancome. Pamiętaj, że najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście do tematu – oryginalne kosmetyki i perfumy są testowane i nie powinny zawierać substancji szkodliwych. Zawsze jednak zwracaj uwagę na to, co kupujesz, a zapachy, do których nie jesteś przekonana, odstaw na później.

Perfumy a karmienie piersią

A co z okresem karmienia piersią? Czy musisz odstawić swój ulubiony zapach i nie możesz próbować nowych perfum, takich jak np. Poeme? Zdania w tej kwestii są podzielone. Można się spotkać z opiniami, że intensywny zapach może zniechęcać dziecko do ssania piersi. Zdarza się również, że nieco perfum może trafić w okolice brodawki, co również wywoła problem z karmieniem. Wiele mam rezygnuje na czas karmienia ze stosowania perfum. Nie martw się jednak, że ich używanie wpłynie negatywnie na jakość pokarmu. Niewielkie ilości takiego kosmetyku nie powinny zaszkodzić. Jeśli jesteś wyjątkowo niespokojną duszą i obawiasz się o zdrowie maluszka, możesz na czas ciąży i karmienia piersią sięgnąć po preparaty naturalne i przygotowane specjalnie z myślą o mamach.

Bycie mamą to bardzo odpowiedzialne zadanie – zapewne doskonale o tym już wiesz. Czas ciąży i karmienia piersią to miesiące ogromnych wyzwań dla kobiety. Choć przede wszystkim myślisz o dziecku, pamiętaj, aby dbać o siebie. Nie tylko o zdrowie, ale także o dobre samopoczucie. Nie rezygnuj ze wszystkiego, co sprawia ci przyjemność, korzystaj z kosmetyków i perfum. Rób to z głową, zwracając uwagę przede wszystkim na jakość wybieranych produktów.


Sprawdź także:
Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: