Pielęgnacja noworodka – co musisz wiedzieć w pierwszych dniach życia dziecka

Kiedy na świat przychodzi dziecko, cała masa rzeczy jest nowością. Jak powinna być odpowiednia pielęgnacja noworodka? Jak dbać o skórę dziecka? Jakich używać kosmetyków? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł!
pielęgnacja noworodka

O czym każda mama powinna pamiętać? Odpowiednia higiena niemowlęcia w pierwszych dniach życia jest bardzo istotna. Kąpiele dziecka mogą być dla rodziców stresujące, szczególnie na samym początku. Jak się za nie zabrać? Jakich używać kosmetyków? W jaki sposób dbać o kikut pępowinowy? Jak radzić sobie z odparzeniami pieluszkowymi? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć przy pielęgnacji noworodka.

Skóra noworodka

Skóra dziecka zaraz po porodzie jest niezwykle wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Pamiętaj, by kosmetyki, które stosujesz, były bardzo delikatne i dostosowane do wieku maluszka. Ważne jest, by posiadały atest – wtedy masz pewność, że są bezpieczne.

Pielęgnacja skóry noworodka

Skóra małego dziecka nie wymaga stosowania dużej ilości środków pielęgnacyjnych. Jest bardzo delikatna i często nie potrzebuje wiele więcej niż wody. Oczywiście, jeśli zauważysz przesuszenie, zwróć uwagę na to, czy maluch nie jest zbyt często kąpany. W razie potrzeby zastosuj emolient lub balsam nawilżający przeznaczony dla niemowląt, najlepiej od pierwszego dnia życia.

Kąpiel niemowlęcia

Przede wszystkim – noworodka nie musisz kąpać codziennie! Pediatrzy zalecają kąpiele 2-3 razy w tygodniu, ponieważ codzienne mycie może zniszczyć barierę ochronną bardzo delikatnej skóry maluszka. O czym należy pamiętać podczas kąpieli?

  • temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 25 stopni Celsjusza;
  • optymalna temperatura wody to około 37 stopni Celsjusza – można sprawdzić ją, mocząc w wanience dziecka swój nadgarstek – temperatura wody powinna być dla nas komfortowa;
  • pierwsze kąpiele nie powinny być długie – około 3-5 minut;
  • przed odpadnięciem kikuta pępowinowego niemowlę należy kąpać w czystej wodzie, bez środków myjących

Pamiętaj – pierwsza kąpiel dziecka powinna się odbyć tuż po powrocie ze szpitala.

Jakich kosmetyków używać w pierwszych dniach życia niemowlaka?

O tym najlepiej pomyśleć już przed porodem. Wtedy masz pod ręką wszystko, co potrzebne, gdy przywieziesz malucha do domu. O czym nie możesz zapomnieć?

Krem ochronny do pupy

To niezbędny produkt w kosmetyczce każdej młodej mamy! Należy stosować go profilaktycznie, nawet jeśli dziecko nie ma odparzonej pupy. Jego stosowanie zapobiega powstawaniu podrażnień na niezwykle wrażliwej skórze małego dziecka. Mogą one pojawić się bez względu na rodzaj używanych pieluch. Nawet te bardzo cienkie, przewiewne i delikatne, tamują dostęp powietrza.

Kosmetyk myjący

W pierwszych dniach życia dziecka kąp je w czystej wodzie, bez dodatków kosmetyków. Gdy kikut pępowiny odpadnie, możesz do pielęgnacji wprowadzić bardzo delikatne środki myjące, jak kostki dermatologiczne. Dobrze sprawdzą się też emolienty, które tworzą dodatkową warstwę ochronną na skórze noworodka, chroniąc ją przed wysuszeniem. Dzięki nim ciało jest czyste i lekko nawilżone.

Balsam nawilżający 

Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, nie musisz używać kosmetyków nawilżających, szczególnie gdy do kąpieli dodajesz emolientu. Warto jednak mieć go w kosmetyczce dziecka, ponieważ może przydać się, gdy zauważysz, że niemowlak ma suchą skórę. Wtedy po wyjęciu dziecka z wanienki i dokładnym osuszeniu ciała ręcznikiem, nanieś cienką warstwę balsamu na skórę malucha.

Co jeszcze warto włożyć do dziecięcej kosmetyczki?

Kosmetyki w domu, w którym mieszka maluch to nie wszystko. Nie może zabraknąć także innych przydatnych w pierwszych tygodniach życia rzeczy. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sól fizjologiczna

Przydaje się przede wszystkim do przemywania oczu noworodka. Zwykła woda może w pierwszych tygodniach wywoływać podrażnienia tych okolic. Sól fizjologiczna jest znacznie delikatniejsza. Można ją kupić w aptece. Kolejnym krokiem jest przemywanie oczu dziecka wodą przegotowaną, a dopiero w następnym etapie zwykłą wodą z kranu.

Jałowe gaziki

Podobnie jak sól fizjologiczna, są do kupienia w aptece. Przydają się do przemywania oczu, ale także kikuta pępowinowego. Za pomocą gazików możesz go także osuszać. Pamiętać jednak, by po pielęgnacji jednej okolicy ciała dziecka zmienić gazik na czysty.

Płatki kosmetyczne

Będą potrzebne, gdy do przemywania oczu zaczniesz używać wody. Każde oko należy przetrzeć nowym, nawilżonym w przegotowanej wodzie płatkiem. Są również wygodne, gdy przy zmianie pieluchy chcesz wytrzeć pupę niemowlaka.

Chusteczki nawilżane

Są przeznaczone przede wszystkim do pielęgnacji dziecka poza domem, czy w nocy, kiedy trzeba sprawnie przemyć pupę przy zakładaniu świeżej pieluszki. Przydają się też w późniejszym czasie, gdy chcesz przetrzeć rączki i buzię dziecka po zjedzeniu przekąski podczas spaceru. Nie wszystkie dzieci je tolerują. Często maluchy lepiej reagują na jeden rodzaj chusteczek, dlatego nie należy ich zbyt często zmieniać. W domu, w ciągu dnia, kiedy możesz poświęcić więcej czasu na pielęgnację dziecka, użyj nawilżonego wodą płatka kosmetycznego.

Pielęgnacja pępka noworodka

Często podczas kąpieli rodzice martwią się, by nie zamoczyć kikuta pępowinowego. Bez obaw, pępek można przemywać czystą wodą podczas pielęgnacji noworodka. Pamiętaj jednak, by potem wytrzeć go do sucha i zadbać, by pieluszka o niego nie zahaczała. Nie zaleca się przemywania go spirytusem. Można użyć środka odkażającego, któremu trzeba pozwolić wyschnąć przed założeniem ubranka.

Jak dbać o pupę maluszka?

Pielęgnacja pupy małego dziecka jest niezwykle istotna, lecz wystarczy zapamiętać kilka kluczowych rzeczy, by dobrze o nią dbać. Przede wszystkim pamiętaj o częstym sprawdzaniu pieluchy dziecka i zmianie, kiedy robi się mokra. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego mokra pieluszka może powodować jej podrażnienia. Kluczowe jest także stosowanie kremu ochronnego, nawet jeśli odparzenia nie występują. Pomoże on w ich zapobieganiu, tworząc na powierzchni skóry warstwę ochronną. Niezwykle ważne jest również wietrzenie pupy – pozostawianie jej każdego dnia na kilka chwil bez pieluszki, by mogła „pooddychać”.

Pierwsze dni dziecka są bez wątpienia wyzwaniem dla rodziców. Nowe obowiązki, uczenie się siebie nawzajem przynoszą dużo radości, ale również obaw i niepewności. Warto więc mieć takie wskazówki pod ręką, by w każdej chwili moc po nie sięgnąć i ułatwić sobie tę nową wspólną drogę.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: