Pierwszy dzień w przedszkolu – jak rodzic powinien przygotować dziecko i siebie?

Zastanawiasz się, jak przygotować siebie i swoją pociechę przed rozpoczęciem etapu przedszkola? Przeczytaj i sprawdź, jak powinien wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu.
Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu wzbudza u rodziców niepokój. Trzylatek w domu to wulkan energii. I choć mama i tata są dla niego całym światem, dziecko musi się rozwijać. Miejscem, które mu to umożliwi, a zarazem zapewni zabawę, jest przedszkole. Aby zaoszczędzić sobie i dziecku niepotrzebnego stresu oraz by nie stracić głowy, warto się wcześniej przygotować.

Zacznij od siebie – adaptacja rodziców

Zbliża się pierwszy dzień w przedszkolu? Przygodę z przedszkolem zacznij od przygotowania siebie. Prawdopodobnie masz wątpliwości, czy trzy lata to odpowiedni wiek na rozstanie z mamą. Bijesz się z myślami i borykasz z wyrzutami sumienia. Zostaw to dla siebie lub porozmawiaj z bliską osobą, jednak nie pozwól, by dziecko było świadkiem złych emocji. Twoje nastawienie niestety przekłada się na nastawienie dziecka i od początku zasieje w nim wątpliwości.

Jak przygotować dziecko przed pójściem do przedszkola?

Rozmowę o przedszkolu rozpocznij z dzieckiem na spokojnie, dopiero gdy wiesz, że jest na liście przyjętych. Dobrze wiadomo, że cały ten proces wybierania właściwiej placówki to jedna wielka nerwówka. Do którego obiektu zapisać, bliżej domu czy bliżej pracy? Które przedszkole ma lepsze opinie, a co jeśli się nie dostanie? Miej przygotowany także plan działania. Wszak potrzebne będzie dodatkowe wsparcie – ktoś musi dziecko zawozić, odbierać i co nieuniknione, zaopiekować się nim w trakcie infekcji. Tak przygotowana mentalnie oraz zaopatrzona w dobry humor poinformuj dziecko o czekających go zmianach i o tym, że zbliża się pierwszy dzień w przedszkolu.

Jak rozmawiać o przedszkolu?

pierwszy dzień w przedszkolu - jak rozmawiać

To kluczowa sprawa, a więc – na spokojnie, z pozytywnym nastawieniem. Powiedz mu, czym jest to całe przedszkole. Niech wie, że idzie to miejsca, gdzie jest wspaniale, wesoło, jest dużo zabawek i ciekawych rzeczy do robienia. Wyjaśnij, że rodzice muszą chodzić do pracy, a posyłanie dziecka do przedszkola w tym czasie pomaga, by maluch się nie nudził.

Dobrym pomysłem jest przytoczenie własnych historii z dzieciństwa, pokazanie zdjęć, kiedy to ty byłaś przedszkolakiem.

Im więcej szczegółów przekażesz tym lepiej. Twoje dziecko powinno dowiedzieć się o leżakowaniu, samodzielnym chodzeniu do toalety, wspólnych posiłkach, samodzielności, której będzie się od niego oczekiwało. To ułatwi mi przestawienie się na inny tryb dnia i spokojne zostawanie w przedszkolu.

Jak przygotować dziecko przed pierwszym dniem w przedszkolu?

Już kilka miesięcy wcześniej zadbaj o jego gotowość emocjonalną. Pozwól, by raz na jakiś czas dzieckiem zaopiekowała się babcia lub ciocia. W ten sposób nauczysz dziecko, że rodziców czasem nie ma, i jest to normalne. Najważniejsze, że zawsze wracają. Rozpocznij oswajanie malucha z innymi rówieśnikami. Najprościej będzie na placu zabaw.

Zadbaj o samodzielność. Nauka korzystania z toalety to podstawa, dziecko powinno jednak także samo myć ręce, ubierać się oraz jeść posiłek. Bez obaw, jeśli trzylatek nie ma wszystkiego opanowanego do perfekcji – ciocia przedszkolna pomaga dzieciom. Warto jednak zadbać o te aspekty, ponieważ im dziecko jest lepiej przygotowane, tym łatwiej odnajdzie się w nowym środowisku, gdzie panują ustalone zasady.

Zasady

To kolejne ważne słowo. Musisz oswoić dziecko z tym pojęciem i z rutyną. Stałe pory posiłków i snu – od tego zacznij. Wprowadź czas na zabawę i sprzątanie po niej. Życie w przedszkolu opiera się o ustalony schemat dnia, dobrze, więc jeśli twoje dziecko będzie przygotowane do tego.

adaptacja w przeszkolu

Dni adaptacyjne w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu to świetna inicjatywa, z którą wychodzą placówki dla dzieci. Korzystaj z nich koniecznie, jeśli istnieje taka możliwość. To okazja, by przyjść do przedszkola i zapoznać się z jego budynkiem, zobaczyć kolorowe sale i poznać nowych kolegów. Zwykle podczas takiego dnia prowadzone są animacje dla dzieci, mające na celu ośmielić je i zintegrować. Po takim radosnym dniu mały człowiek z radością będzie oczekiwał września.

Czasem zamiast dni adaptacyjnych, placówka pozwala na to, by rodzic pozostał z dzieckiem przez kilka pierwszych godzin. Nie musisz się wtedy bawić, dziecku wystarczy sama obecność mamy lub taty, poczucie bezpieczeństwa. Aby jednak miało to sens, każdego dnia skracaj swój czas pobytu w przedszkolu.

Przygotowania z dzieckiem

Jeśli to możliwe, zaangażuj swą pociechę w przygotowania. Możecie wspólnie kompletować wyprawkę. Niech dziecko samo wybierze kapcie i worek na nie. Pozwól mu rozpakować i obejrzeć kredki, piórnik i inne akcesoria, niech oswoi się z nimi. Dzień wcześniej zastanów się, w co ubrać dziecko do przedszkola i wybierzcie razem strój, niech będzie to ulubiona kreacja albo wręcz coś nowego, byle dziecko czuło się dobrze.

Pierwszy dzień w przedszkolu – idziemy do przedszkola

pierwszy dzień w przedszkolu - pierwszy dzień – idziemy do przedszkola
  • w pierwszy dzień przedszkola pozwól dziecku zabrać ze sobą ulubioną przytulankę – niech nosi ją tak długo, jak czuje taką potrzebę i pozwalają na to nauczycielki;
  • rano nie spiesz się, wstań odpowiednio wcześnie i przygotuj delikatne śniadanie. Jeśli to możliwe, weź na ten dzień urlop, żeby nie wisiała nad wami presja czasu i śpieszenie się do wyjścia;
  • pierwszego dnia postaraj się skrócić czas pobytu w przedszkolu, na przykład odbierz dziecko po obiedzie. Każdego kolejnego dnia stopniowo wydłużaj ten czas;
  • wytłumacz dziecku, kiedy je odbierzesz. Powiedz, że np. będziesz tuż po podwieczorku – łatwej będzie mu obliczać czas do spotkana, niż gdybyś podała konkretną godzinę;
  • bądź słowna, jeśli obiecałaś być po obiedzie, to dotrzymaj słowa. Punktualność w tym przypadku jest bardzo ważna!
  • rozstanie dzieckiem – swoje łzy zostaw na później. Pożegnanie w szatni skróć do minimum, przytul, pożegnaj się koniecznie z uśmiechem. Jeśli dziecko płacze, przekaż je w ramiona przedszkolanki, która doskonale wie, co zrobić z tym fantem;
  • odbierając dziecko, wprowadź miły akcent – nagrodę w postaci słodkości lub pójdźcie razem na lody.

Adaptacja – co jeszcze trzeba wiedzieć?

pierwszy dzień w przedszkolu - adaptacja

W praktyce często okazuje się, że to nie pierwszy dzień w przedszkolu jest tym najtrudniejszym. O ile dziecko pierwszego dnia idzie do przedszkola chętnie, żądne nowych przygód, to trzeciego dnia może pojawić się kryzys. W oczach zobaczysz łzy lub nawet gorzej, dziecko zamanifestuje swoją niechęć bardziej dosadnie i rzuci się na podłogę. Nie zrażaj się tym, to sytuacja przejściowa. Nie ma reguły, może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Niemniej jednak nie można się poddawać, uśmiech na twarz i spokojne tłumaczenie oraz codzienna rutyna doprowadzą do sukcesu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skompletować wyprawkę dla przedszkolaka lub jakie zakupić wyposażenie do przedszkola, przeczytaj inne artykuły w naszym serwisie!

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa okres adaptacji w przedszkolu?

Przyzwyczajenie się dziecka do przedszkola może trwać zaledwie kilka dni, ale może też przedłużyć się do około miesiąca. Wszystko zależy od maluszka i jego gotowości emocjonalnej i wcześniejszego przygotowania do nowej sytuacji.

Co w wyprawce dla przedszkolaka?

Na pierwszy dzień w przedszkolu dziecku potrzebne będą kapcie i worek na nie. Dziecko może mieć ze sobą ulubioną maskotkę, Niezbędne będzie również spakowanie ubranka na zmianę.

Jak ubrać dziecko pierwszy raz do przedszkola?

Pamiętaj, żeby nie ubierać malucha za grubo, za ciasno, w ubrania z nieprzyjemnych materiałów. Najlepiej, żeby nie zawierały elementów, które utrudniają samodzielne zdjęcie lub założenie odzieży (suwaków, guzików).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: