Pierwszy laptop dla dziecka – jaki wybrać?

Wybór pierwszego laptopa dla dziecka to ważne zadanie przed którym staje prawie każdy rodzic.

Wybór pierwszego laptopa dla dziecka to ważne zadanie przed którym staje prawie każdy rodzic. W dzisiejszych czasach nasze pociechy już od najmłodszych lat uczą się korzystać z nowych technologii, dlatego niezwykle ważne jest, aby rozsądnie wprowadzać ją do ich codziennego życia. 

Wybierając laptopa warto zadbać. aby był nie tylko przyjazny i dostosowany do jego potrzeb, ale także bezpieczny i funkcjonalny. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać najlepszy laptop lub komputer dla dziecka, w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb.

W jakim wieku najlepiej kupić pierwszy komputer dla dziecka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma przeciwwskazań by z komputera korzystały dzieci w wieku przedszkolnym. Co raz częściej pierwszy kontakt z technologią dzieci mają dużo wcześniej. Wg badania Zero to Eight: Children’s Media Use in America 2013, 38% dzieci poniżej 2 roku życia korzystało z urządzenia mobilnego (a badanie ma 10 lat!).  Obecnie bardziej pożądanym przez najmłodszych sprzętem jest telefon i tablet. Z drugiej strony laptop lub komputer stacjonarny mogą być dla dziecka narzędziem do zdobywania nowych umiejętności.

Decyzja zawsze należy do rodziców, którzy muszą ocenić możliwości swojego dziecka. Decydując się na taki zakup, należy przede wszystkim zadbać o to, aby nie był on środkiem dla zabicia czasu i odciągnięcia uwagi. Bardzo ważnym zadaniem dla rodziców jest również kontrola treści z jakimi mają do czynienia najmłodsi.

Dlatego warto zainstalować specjalne oprogramowanie, które zabezpieczy dziecko przed nieodpowiednimi treściami, a także umożliwi kontrolowanie czasu spędzonego przed ekranem.

Jak wybrać komputer dla dziecka?

Najmłodsze dzieci potrzebują przede wszystkim prostego i łatwego w obsłudze sprzętu. Korzystanie z komputera najczęściej sprowadza się do gier edukacyjnych oraz oglądania bajek, co nie wymaga dużej mocy obliczeniowej. Praktycznie każdy model dostępny na rynku sprosta zadaniu. Warto zwrócić uwagę na ergonomię, np. dostosowanie klawiatury i monitora do wzrostu dziecka. 

Laptop dla dziecka w wieku szkolnym

Dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej komputer będzie służyć również do nauki, odrabiania lekcji oraz pierwszych bardziej zaawansowanych gier. Nadal sprawdzą się podstawowe konfiguracje, ale warto by miały przynajmniej 8gb pamięci ram oraz dysk SSD. Najtańsze modele zaczynają się od 1300 zł. Jeżeli na laptopie chcemy uruchomić nowsze gry prawdopodobnie, za nowy sprzęt zapłacimy ok 3 tysięcy złotych.

Ciekawym rozwiązaniem na pierwszy komputer jest zakup sprzętu z drugiej ręki. Z jednej strony pozwoli to nabyć model o wyższych parametrach za mniej pieniędzy, a z drugiej pozwoli zweryfikować nasze założenie podczas używania komputera przez dziecko. Kupując taki sprzęt należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia oraz gwarancję, warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą laptopów poleasingowych. W tym budżecie możemy liczyć na najpopularniejsze modele z serii Lenovo ThinkPad / IdeaPad czy HP ProBook.

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Waga: jeżeli laptop nie musi być mobilny, możesz pozwolić sobie na cięższy model. Jeżeli jednak dziecko zamierza zabierać komputer np do szkoły, warto postawić na lekki model o smukłej konstrukcji. Pamiętaj, że na wagę istotny wpływ ma wielkość matrycy – im większy laptop tym wyższa masa.

Ekran: jeżeli laptop ma służyć do gier i oglądania filmów warto rozejrzeć się za wyższą rozdzielczością np 4K. Do nauki oraz internetu rozdzielczość FullHD jest w zupełności wystarczająca. Ważna jest również technologia wykonania – IPS to dobry wybór.

Procesor: serce komputera, do podstawowych zadań wystarczy intel core i3 lub AMD Ryzen 3. Do gier polecamy przynajmniej procesor i5.

Dysk: wybieramy SSD lub NVME, laptop będzie działać szybciej i efektywniej

Pamięć RAM: wpływa na ilość aplikacji, które można uruchomić jednocześnie, a także na szybkość ich działania. 

Karta graficzna: jest istotna, gdy dziecko będzie korzystało z laptopa do gier czy programów graficznych

Podsumowując, wybór pierwszego laptopa dla dziecka to ważna decyzja, którą powinniśmy podjąć rozważnie, biorąc pod uwagę wiek i indywidualne potrzeby dziecka. Warto zwrócić uwagę na prostotę obsługi, bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz ergonomię sprzętu. Zakup nowego sprzętu może być kosztowny, ale istnieje również możliwość nabycia używanego laptopa w dobrym stanie i o lepszych parametrach za niższą cenę. Ostatecznie decyzja należy do rodziców, którzy powinni kontrolować czas spędzany przez dziecko przed ekranem oraz zapewnić mu bezpieczne i korzystne doświadczenia z nowych technologii.

Materiał promocyjny


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: