Pierwszy makijaż dla nastolatki. Kiedy zrobić makijaż i jak powinien wyglądać?

Okres dojrzewania to długi i złożony proces. Niesie ze sobą zmiany w wyglądzie oraz rozwoju psychicznym młodej kobiety. Kiedy pozwolić córce na pierwszy makijaż? Sprawdź!
pierwszy makijaż

W jakim wieku pozwolić dziecku na pierwszy makijaż? Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Nowoczesność świata może być przytłaczająca. Młodzi ludzie chcą korzystać z niego pełną piersią. Dojrzewanie jest wymagającym okresem. To lekcja nauki i pokory dla matek oraz ich córek. Stawianie granic jest konieczne i nie ma co do tego wątpliwości. Jednym ze spornych tematów jest makijaż. Na co i kiedy pozwolić swojej dorastającej córce? Pomożemy ci podjąć właściwą decyzję. 

Dojrzewanie, czyli lawina zmian

pierwszy makijaż - dojrzewanie

To od ciebie zależy, jak twoja córka będzie patrzeć na swoje ciało, jak postrzegać innych. To ty dajesz jej fundamenty, na których buduje własne zdanie. 

Jedną z pierwszych oznak dojrzewania jest pojawienie się miesiączki. Może się rozpocząć już od 11. roku życia. Kolejne zmiany w budowie to pojawienie się biustu, owłosienia oraz bardziej krągłych kształtów. Najmniej lubianym oznak dorastania jest niestety trądzik. To właśnie on często zmusza do używania makijażu. Być może już niedługo twoja córka będzie chciała zrobić pierwszy makijaż, nakładać podkład, róż i szminkę.

Podkreślenie kobiecości w nastoletnim wieku – tak czy nie?

Pewnych kwestii nie unikniesz, naturalnie wynikają z procesów dorastania. Dziewczynki przeistaczają się w kobiety i chcą to pokazać całemu światu. Możesz nakierować swoją córkę, w jaki sposób to zrobić. Za przykład możemy wziąć perfumy. Pierwszy prawdziwy flakonik ulubionego zapachu podarowany na 15. urodziny – to brzmi wspaniale! Przy wyborze zwróć uwagę na delikatne nuty kwiatowo-owocowe. Rewelacyjnie sprawdzi się Lancome La Vie est Belle En Rose.

Trądzik w wieku młodzieńczym – co musisz o nim wiedzieć?

pierwszy makijaż - trądzik

Obecnie trądzik nie dotyczy tylko i wyłącznie okresu dojrzewania, jednak tutaj skupimy się tylko na nim. Na jego pojawienie się mają w dużej mierze skłonności genetyczne i oczywiście hormony. Produkcja testosteronu osiąga wyższy poziom, gruczoły łojowe pracują coraz aktywniej. Do tego dochodzi nadmierna keratynizacja naskórka – tak powstaje idealne środowisko dla beztlenowych bakterii powodujących zmiany ropne. Czy to powód do pozwolenia córce na pierwszy makijaż? I tak, i nie. 

Młodzieńczy trądzik – jak pomóc córce w dorastaniu?

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jeśli zauważysz trądzik u nastoletniej córki, jest wizyta u dermatologa. Nie musisz mieć wiedzy na temat pielęgnacji tak wymagającej skóry. Specjalista wszystko wam wyjaśni, zaleci odpowiednie kosmetyki oraz w razie konieczności – leczenie. To ważne, aby córka wiedziała, że ma w tobie oparcie. 

Drugą kwestią jest czas buntu. Rodzice często nie są tak dobrymi autorytetami, jak obca osoba, w tym przypadku dermatolog. 

Makijaż dla cery trądzikowej – tak czy nie?

Celowo nie odpowiadamy konkretnie na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od stanu skóry twojej córki. To dlatego wizyta u specjalisty jest tak ważna. Mimo wszystko uważamy, że drobny kamuflaż jest jak najbardziej w porządku i może zdziałać cuda. Zróbcie sobie babski dzień! Zabierz córkę do drogerii i dobierz z nią kosmetyki, które będą dla niej odpowiednie. Tym sposobem zyskasz w jej oczach, a wasza relacja wejdzie na wyższy poziom – co z nastolatką wcale nie jest takie proste. 

Pierwszy makijaż a wiek

Kiedy pozwolić na pierwsze kroki w makijażu oczu i reszty twarzy? Co rozumiesz przez pojęcie makijażu? Czy użycie matującego pudru i tuszu do rzęs może być krzywdzące dla nastolatki? Jesteśmy zdania, że każdy wiek ma swoje prawa. Wyzywający makijaż z kreską i cieniami na powiekach w wieku 11 lat to coś, co zdecydowanie powinnaś przemyśleć. Jednak nałożenie korektora w odcieniu skóry, aby zakamuflować drobnego pryszcza będzie jak najbardziej w porządku. 

Większe zainteresowanie makijażem rozpoczyna się w średniej szkole, bliżej matury. Nastolatki uczą się wtedy, jak wykonać pierwszy makijaż krok po kroku i często szybko stają się w tym mistrzyniami. Być może nie jest to czas na eksperymenty, jednak z zasady minimum, które dodaje pewności siebie, na pewno nie wyrządzi twojej córce krzywdy. Do tego ulubione perfumy np. Idole Lancome Intense i twoja córka poczuje się jak prawdziwa młoda kobieta, przed którą stoi cały świat.

Wiesz już, jak może wyglądać pierwszy makijaż dorastającej młodej kobiety. Co pozwalać, na co nie pozwalać – to główne kwestie, które pojawiają się w głowie matek dorastających córek. Delikatny, dzienny makijaż, szczególnie ten kamuflujący niedoskonałości i niezakrywający naturalnej urody, na pewno nie wyrządzi krzywdy twojej latorośli.

Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku pozwolić córce na makijaż?

Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli bierze się pod uwagę kondycję cery, to przyjmuje się, że dziewczynki nie powinny malować się przed ukończeniem co najmniej 12. roku życia.

Jak zatuszować trądzik?

Aby zakryć problemy skórne, młodym dziewczynom wystarczy stosowanie kremów BB czy pudru ryżowego. Są to kosmetyki odpowiednie do młodej cery nastolatek.

Czy nastolatka może malować się do szkoły?

Jeśli twoja córka upiera się, że chce nosić makijaż do szkoły, ponieważ czuje presję rówieśniczek lub chce zatuszować niedoskonałości twarzy, pozwól jej na to. Ważne jest jednak aby makijaż był lekki i wykonany produktami odpowiednimi dla młodej skóry. Należy też zwrócić uwagę, czy statut szkoły nie reguluje kwestii malowania się przez uczennice.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: