Kiedy pozwolić dziecku na pierwszy makijaż? Pomóż dorastającej córce odkryć swoją kobiecość

Dojrzewanie to trudny czas dla kobiet i ich córek. Młody człowiek staje się coraz bardziej niezależny i stawia swoje granice. W jakim wieku makijaż będzie czymś, na co warto pozwolić?
pierwszy makijaż

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Nowoczesność świata może być przytłaczająca. Młodzi ludzie chcą korzystać z niego pełną piersią. Dojrzewanie jest wymagającym okresem. To lekcja nauki i pokory dla matek oraz ich córek. Stawianie granic jest konieczne i nie ma co do tego wątpliwości. Jednym ze spornych tematów jest makijaż. Na co i kiedy pozwolić swojej dorastającej córce? Pomożemy ci podjąć właściwą decyzję. 

Dojrzewanie, czyli lawina zmian

Okres dojrzewania to długi i złożony proces. Niesie ze sobą zmiany w wyglądzie oraz rozwoju psychicznym młodej kobiety. To od ciebie zależy, jak twoja córka będzie patrzeć na swoje ciało, jak postrzegać innych. To ty dajesz jej fundamenty, na których buduje własne zdanie. 

Jedną z pierwszych oznak dojrzewania jest pojawienie się miesiączki. Może się rozpocząć już od 11. roku życia. Kolejne zmiany w budowie to pojawienie się biustu, owłosienia oraz bardziej krągłych kształtów. Najmniej lubianym oznak dorastania jest niestety trądzik. To właśnie on często zmusza do używania makijażu.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do spożywania bardziej odżywczych pokarmów

Podkreślenie kobiecości w nastoletnim wieku – tak czy nie?

Pewnych kwestii nie unikniesz, naturalnie wynikają z procesów dorastania. Dziewczynki przeistaczają się w kobiety i chcą to pokazać całemu światu. Możesz nakierować swoją córkę, w jaki sposób to zrobić. Za przykład możemy wziąć perfumy. Pierwszy prawdziwy flakonik ulubionego zapachu podarowany na 15. urodziny – to brzmi wspaniale! Przy wyborze zwróć uwagę na delikatne nuty kwiatowo-owocowe. Rewelacyjnie sprawdzi się Lancome La Vie est Belle En Rose.

Trądzik w wieku młodzieńczym – co musisz o nim wiedzieć?

Obecnie trądzik nie dotyczy tylko i wyłącznie okresu dojrzewania, jednak tutaj skupimy się tylko na nim. Na jego pojawienie się mają w dużej mierze skłonności genetyczne i oczywiście hormony. Produkcja testosteronu osiąga wyższy poziom, gruczoły łojowe pracują coraz aktywniej. Do tego dochodzi nadmierna keratynizacja naskórka – tak powstaje idealne środowisko dla beztlenowych bakterii powodujących zmiany ropne. Czy to powód do pozwolenia córce na makijaż? I tak, i nie. 

Młodzieńczy trądzik – jak pomóc córce w dorastaniu?

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jeśli zauważysz trądzik u nastoletniej córki, jest wizyta u dermatologa. Nie musisz mieć wiedzy na temat pielęgnacji tak wymagającej skóry. Specjalista wszystko wam wyjaśni, zaleci odpowiednie kosmetyki oraz w razie konieczności – leczenie. To ważne, aby córka wiedziała, że ma w tobie oparcie. 

Zobacz też:  Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka?

Drugą kwestią jest czas buntu. Rodzice często nie są tak dobrymi autorytetami, jak obca osoba, w tym przypadku dermatolog. 

Makijaż dla cery trądzikowej – tak czy nie?

Celowo nie odpowiadamy konkretnie na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od stanu skóry twojej córki. To dlatego wizyta u specjalisty jest tak ważna. Mimo wszystko uważamy, że drobny kamuflaż jest jak najbardziej w porządku i może zdziałać cuda. Zróbcie sobie babski dzień! Zabierz córkę do drogerii i wybierz z nią kosmetyki, które będą dla niej odpowiednie. Tym sposobem zyskasz w jej oczach, a wasza relacja wejdzie na wyższy poziom – co z nastolatką wcale nie jest takie proste. 

Pierwszy makijaż a wiek

Co rozumiesz przez pojęcie makijażu? Czy użycie matującego pudru i tuszu do rzęs może być krzywdzące dla nastolatki? Jesteśmy zdania, że każdy wiek ma swoje prawa. Wyzywający makijaż w wieku 11 lat to coś, co zdecydowanie powinnaś przemyśleć. Jednak użycie korektora, aby zakamuflować drobnego pryszcza będzie jak najbardziej w porządku. 

Większe zainteresowanie makijażem rozpoczyna się w średniej szkole, bliżej matury. Być może nie jest to czas na eksperymenty, jednak minimum, które dodaje pewności siebie, na pewno nie wyrządzi twojej córce krzywdy. Do tego ulubione perfumy np. Idole Lancome Intense i twoja córka poczuje się jak prawdziwa młoda kobieta, przed którą stoi cały świat.

Zobacz też:  Pisuar dla dzieci - kiedy chłopiec uczy się siusiać

Co pozwalać, na co nie pozwalać – to główne kwestie, które pojawiają się w głowie matek dorastających córek. Delikatny makijaż, szczególnie ten kamuflujący niedoskonałości, na pewno nie wyrządzi krzywdy twojej latorośli. Masz na to nasze słowo.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: