Płytki ceramiczne do kuchni – jakie kafelki kuchenne są dobrym wyborem?

Płytki ceramiczne to popularny i praktyczny wybór do wykończenia kuchni. Są trwałe, łatwe w utrzymaniu i występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji estetycznych. Sprawdź, jakie płytki ceramiczne do kuchni są dobrym wyborem.
Płytki ceramiczne do kuchni

O płytkach ceramicznych w pierwszej kolejności myślimy, aranżując łazienkę i kuchnię. Wynika to przede wszystkim z ich funkcjonalności – płytki ceramiczne do kuchni łatwo się czyści, są odporne na działanie wody i są trwalsze niż inne materiały wykończeniowe. Jak powinniśmy podejść do ich wyboru, jeśli chcemy, by płytki w kuchni pasowały do mebli i całej aranżacji? Ponieważ mamy do wyboru mnóstwo różnych wzorów płytek, często bardzo oryginalnych, możemy z ich udziałem stworzyć wyjątkowo atrakcyjny design. W jaki sposób podejść do zakupu płytek, by wybrać idealnie?

Gdzie ułożyć płytki ceramiczne do kuchni?

Płytki ceramiczne do kuchni to bardzo wdzięczne materiały wykończeniowe i dają nam ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy je ułożyć co najmniej w kilku różnych miejscach, a być może nasza wyobraźnia podpowie jeszcze jakieś rozwiązanie? Przede wszystkim mogą być na podłodze. Są znacznie odporniejsze na wilgoć i odbarwienia i mają mniejszą ścieralność aniżeli panele i deski.

Drugim miejscem jest przestrzeń nad blatem. Ponieważ jest to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, musimy postarać się o to, by przestrzeń tą można było łatwo czyścić, a to również płytki zapewnią. Poza tym płytki ceramiczne są bardzo dekoracyjne i można nimi różne miejsca ozdobić. Beżowe płytki dobrze będą wyglądać we wnęce, na wyspie kuchennej lub nad stołem.

Dobieramy kolory płytek kuchennych – ściennych i podłogowych

Podczas wyboru płytek możemy zastosować jedno z dwóch podejść. Pierwsze z nich mówi, że kolorystyka kafelków do kuchni będzie mieć taką samą bazę jak blaty i fronty. Jeżeli mamy szare szafki, to możemy do nich dobrać niebieskie płytki, a jeśli meble są czarne lub białe, to dobrze będą wyglądać płytki szare.

Drugie podejście zachęca do tego, by stawiać na kontrasty. Jeżeli szukamy czegoś oryginalnego, to jest to coś dla nas. Postawmy na płytki ceramiczne do kuchni w żywych kolorach albo na mozaikę. Mając meble z jasnymi blatami i jasne ściany możemy pokusić się na przykład o kafle kuchenne w intensywnie czerwonym kolorze.

Wybór płytek do kuchni – kształt

Musimy się zastanowić nad kształtem płytek. Płytki ceramiczne możemy znaleźć w standardowym kształcie, ale warto pokusić się o coś ciekawszego. Uniwersalne będą geometryczne płytki cegiełki, które świetnie skomponują się z każdym wnętrzem zarówno tym w stylu retro, jak i nowoczesnym i industrialnym. Ciekawą propozycją są płytki heksagonalne,  które urozmaicą kuchnię nowoczesną, skandynawską, glamour. A jeśli marzymy o kuchni marokańskiej, weźmy pod uwagę płytki ceramiczne do kuchni w kształcie arabesek.

Co z wielkością płytek ceramicznych w nowoczesnym stylu?

Równie ważna jest wielkość płytek. Dawniej twierdzono, że im większe pomieszczenie, tym większe powinny być w nim płytki. Teraz się od tego nieco odchodzić, dzięki czemu da się uzyskać nietuzinkowy efekt. Prawdą jest, że wielkość płytek ma wpływ na to, czy kuchnia wyda się optycznie większa lub mniejsza. Warto eksperymentować zwłaszcza przy większym metrażu. W małych pomieszczeniach zrezygnujmy z dużych modeli kafli – raz nie będą wyglądać szczególnie efektownie, a dwa wiele z nich będzie trzeba docinać, co nie jest szczególnie ekonomiczne.

Jakie kafelki kuchenne wybrać? Podsumowanie

Płytki ceramiczne to popularny wybór do wykończenia kuchni ze względu na ich trwałość i estetykę. W ofercie znajduje się kolekcja zarówno płytek podłogowych, jak i ściennych, a także terakota, gres czy glazura strukturalnie imitująca beton. Płytki ceramiczne do kuchni łatwo utrzymać w czystości, a dzięki temu, że są rektyfikowane, są gładkie i matowe. Choć są odporne na ścieranie, wymagają regularnego czyszczenia z zabrudzeń. Można je stosować zarówno na dużych powierzchniach, jak i na mniejszych elementach dekoracyjnych, takich jak minimalistyczna mozaika w jodełkę.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: