X

Płytki ceramiczne do kuchni – co brać pod uwagę, dopasowując je do mebli?

Płytki ceramiczne do kuchni

O płytkach ceramicznych w pierwszej kolejności myślimy, aranżując łazienkę i kuchnię. Wynika to przede wszystkim z ich funkcjonalności – płytki ceramiczne łatwo się czyści, są odporne na działanie wody i są trwalsze niż inne materiały wykończeniowe. Jak powinniśmy podejść do ich wyboru, jeśli chcemy, by płytki w kuchni pasowały do mebli i całej aranżacji?

Ponieważ mamy do wyboru mnóstwo różnych wzorów płytek, często bardzo oryginalnych, możemy z ich udziałem stworzyć wyjątkowo atrakcyjne wnętrze. W jaki sposób podejść do zakupu płytek, by wybrać idealnie?

Gdzie możemy ułożyć płytki w kuchni?

Płytki ceramiczne do kuchni to bardzo wdzięczne materiały wykończeniowe i dają nam ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy je ułożyć co najmniej w kilku różnych miejscach, a być może nasza wyobraźnia podpowie jeszcze jakieś rozwiązanie? Przede wszystkim mogą być na podłodze. Są znacznie odporniejsze na wilgoć i odbarwienia aniżeli panele i deski.

Drugim miejscem jest przestrzeń nad blatem. Ponieważ jest to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, musimy postarać się o to, by przestrzeń tą można było łatwo czyścić, a to również płytki zapewnią. Poza tym płytki ceramiczne są bardzo dekoracyjne i można nimi różne miejsca ozdobić. Dobrze będą wyglądać we wnęce, na wyspie kuchennej lub nad stołem.

Zobacz też:  Jakie funkcje i akcesoria powinien posiadać dobry blender ręczny?

Dobieramy kolory

Podczas wyboru płytek możemy zastosować jedno z dwóch podejść. Pierwsze z nich mówi, że kolorystyka płytek będzie mieć taką samą bazę jak blaty i fronty. Jeżeli mamy szare szafki, to możemy do nich dobrać niebieskie płytki, a jeśli meble są czarne lub białe, to dobrze będą wyglądać płytki szare.

Drugie podejście zachęca do tego, by stawiać na kontrasty. Jeżeli szukamy czegoś oryginalnego, to jest to coś dla nas. Postawmy na płytki w żywych kolorach albo na mozaikę. Mając meble z jasnymi blatami i jasne ściany możemy pokusić się na przykład o płytki w intensywnie czerwonym kolorze.

Kształt płytek

Musimy się zastanowić nad kształtem płytek. Płytki ceramiczne możemy znaleźć w standardowym kształcie, ale warto pokusić się o coś ciekawszego. Uniwersalne będą płytki cegiełki, które świetnie skomponują się z każdą aranżacją zarówno tą w stylu retro, jak i nowoczesną i industrialną. Ciekawą propozycją są płytki heksagonalne,  które urozmaicą kuchnię nowoczesną, skandynawską, glamour. A jeśli marzymy o kuchni marokańskiej, weźmy pod uwagę płytki w kształcie arabesek.

Co z wielkością płytek ceramicznych?

Równie ważna jest wielkość płytek. Dawniej twierdzono, że im większe pomieszczenie, tym większe powinny być w nim płytki. Teraz się od tego nieco odchodzić, dzięki czemu da się uzyskać nietuzinkowy efekt. Prawdą jest, że wielkość płytek ma wpływ na to, czy kuchnia wyda się optycznie większa lub mniejsza. Warto eksperymentować zwłaszcza przy większym metrażu. W małych pomieszczeniach zrezygnujmy z dużych modeli – raz nie będą wyglądać szczególnie efektownie, a dwa wiele z nich będzie trzeba docinać, co nie jest szczególnie ekonomiczne.

Zobacz też:  Apple komputer: przyszłość twojego dziecka

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: