Pochówek dziecka nienarodzonego – formalności i koszty

Śmierć dziecka to ogromny cios dla rodziców. Niejednokrotnie dochodzi do tzw. śmierci dziecka nienarodzonego spotykanej podczas poronienia lub urodzenia dziecka martwego. Część rodziców w takim przypadku decyduje się na samodzielny pochówek oraz zakup nagrobka.
pomnik dzieci nienarodzonych

Śmierć dziecka nienarodzonego – czym jest i jak wyglądają formalności 

Utrata dziecka jest traumatycznym przeżyciem niezależnie od tego czy mówimy o dziecku kilkunastoletnim czy kilkuletnim, a także dziecku, które zakończyło swoje życie na etapie płodowym. O ile w przypadku dziecka narodzonego, formalności pogrzebowe nie różnią się niczym od pochówku osoby dorosłej, o tyle pogrzeb dziecka nienarodzonego wymaga dopełnienia nieco innych procedur.

W środowisku medycznym o dzieciach nienarodzonych mówimy w dwóch przypadkach: W przypadku poronienia oraz tzw. martwego urodzenia. Elementem rozróżniającym oba przypadki jest wiek ciąży, w którym doszło do utraty dziecka. Jeżeli strata nastąpiła przed 22 tygodniem ciąży mówimy o poronieniu, natomiast urodzenie martwe następuje po 22 tygodniu.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku prawo zapewnia możliwość godnego pochówku dziecka.  Jeżeli rodzice zdecydują się na odebranie ciała dziecka i pochówek na własną rękę, szpital ma obowiązek wystawić zgłoszenie urodzenia martwego dziecka oraz kartę zgonu, bez której pogrzeb jest  niemożliwy do zorganizowania. Z odebranymi dokumentami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka USC, w którym otrzymują skrócony akt urodzenia z adnotacją, że było to urodzenie martwe.

W zależności od poglądów rodziców, pochówek może mieć charakter świecki lub religijny. Pochówek świecki odprawiany jest przez tzw. mistrza ceremonii i pozbawiony jest obrzędów oraz symboli religijnych, a za jego organizację odpowiada zakład pogrzebowy. W drugim przypadku, poza kontaktem z zakładem pogrzebowym, niezbędna jest wizyta w kancelarii parafialnej. Warto podkreślić, że nie ma znaczenia iż dziecko nie zdążyło przyjąć chrztu, gdyż według tradycji katolickiej chęć pochówku dziecka nienarodzonego jest traktowane jak pragnienie chrztu dla ich dziecka. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, w wyznaczonym terminie odbywa się liturgia pogrzebowa z elementami charakterystycznymi dla pochówku dzieci nieochrzczonych( specjalne teksty, szata liturgiczna księdza ma kolor biały), a następnie pochówek na cmentarzu.

Koszty pogrzebu i postawienia nagrobka

Koszty pogrzebu nie różnią się od pogrzebu zwykłego, wszystko zatem zależy od parafii do której należymy. Dodatkowy koszt ponosimy jedynie w momencie, gdy dochodzi do poronienia i chcemy określić płeć dziecka. Koszt badań genetycznych oscyluje w granicy 500 zł. 

Po ceremonii pogrzebowej wielu rodziców decyduje się na postawienie nagrobka. Cena takiej usługi uzależnione są od kilku czynników, a najbardziej istotnych należą:

  • rozmiar nagrobka
  • materiał z którego został wykonany
  • kształt nagrobka
  • płyta główna
  • tablica napisowa

Nietypowy kształt nagrobka, dodatkowe rzeźby, czy metoda wykonywania napisów z pewnością będą miały wpływ na jego wyższą cenę. Jednak aktualnie rynek kamieniarski prezentuje bogatą ofertę płyt nagrobnych z czego największą popularnością zyskują nagrobki granitowe. Dzięki niezwykłej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne, nie wymagają one  częstej renowacji a ich cena rozciąga się  w granicach od 1500 zł do 4000 zł.

Jednocześnie należy pamiętać, że poza wyżej wymienionymi czynnikami wpływ na cenę nagrobka może mieć również renoma zakładu kamieniarskiego oraz jego lokalizacja. Ceny w większych miastach są często dwukrotnie wyższe niż ceny w małych miejscowościach. Wiele zakładów kamieniarskich wychodzi jednak na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferuję spłatę w wygodnym systemie ratalnym, dzięki czemu nawet wyższa cena postawienia nagrobka jest wydatkiem, na który decyduje się większość rodziców dzieci nienarodzonych.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: