X

Porady dotyczące układania dziecka do snu

To, co robisz dla dziecka, ma duży wpływ na jego wzorce snu i zachowanie. Oto wskazówki dotyczące usypiania dziecka. Możesz również spróbować karmić dziecko, aby zasnęło bez ssania, kłaść dziecko do snu na plecach i używać metody samouspokajania. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, spróbuj poniższych, a będziesz na dobrej drodze do lepszego snu.

Układanie dziecka do snu sennego, ale obudzonego

Spokojne dziecko zasypia nieco dłużej niż w pełni obudzone, więc poczekaj, aż się uspokoi i będzie miało ciężkie powieki, zanim je utulisz. Starsze dzieci można zostawić, aby same się załatwiły w nocy, ale młodsze będą potrzebowały trochę pomocy, aby się załatwić. Poniższe wskazówki pomogą Ci uśpić dziecko, gdy jest obudzone, ale senne.

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że senność jest subiektywnym terminem. Może oznaczać ziewanie, gotowość do spania lub półsenność. Senność, ale przebudzenie może również oznaczać, że dziecko jest obudzone przez pięć minut, ale nie ziewa ani nie płacze. Obserwowanie ruchów dziecka zapobiegnie jego przewróceniu się na drugi bok. Kładzenie dziecka do łóżka, gdy jest senne, ale obudzone, pomoże mu czuć się bezpiecznie i pewnie.

Kładzenie dziecka do łóżka, gdy jest senne, jest kolejnym ważnym krokiem do osiedlenia dziecka. Po pierwsze, upewnij się, że łóżeczko jest wolne od miękkich przedmiotów i daj dziecku czas, aby się uspokoiło. Możesz również powiedzieć dziecku kilka pocieszających słów, aby upewnić się, że jest spokojne. Kładzenie dziecka do łóżka, gdy jest senne, ale obudzone, pomoże ci trochę odpocząć.

Po drugie, upewnij się, że zapewniasz dużo komfortu przed snem. Jako rodzic możesz odpowiedzieć na potrzeby dziecka związane z zasiedlaniem, poklepując, kołysząc lub mówiąc do niego delikatnie. Starsze dzieci często są w stanie same się uspokoić, ponieważ potrafią odróżnić dzień od nocy. W końcu ważne jest, aby zachować spokój, więc zabawa zostanie pozostawiona na dzień.

Układanie dziecka do łóżka, kiedy jest senne, ale obudzone, pomoże dziecku ćwiczyć zasypianie bez Ciebie. Podczas gdy Twoje dziecko może marudzić i płakać, zdobędzie więcej praktyki w usypianiu siebie. W rezultacie poprawi się również jakość snu. Istnieje wiele korzyści z tej metody treningu snu. Jeśli zastosujesz ją prawidłowo, Twoje dziecko dorośnie do tego, by móc samodzielnie usypiać.

Zobacz też:  Jak sprawić, aby dziecko spało przez całą noc

Karmienie dziecka, by zasypiało bez ssania

Jeśli Twoje dziecko trzyma się Twojej piersi, możesz się zastanawiać, jak karmić noworodka, by zasypiał bez ssania. Ta metoda nie jest tak trudna, jak się wydaje. Kluczem jest zrozumienie, jak dzieci uczą się zasypiać i przełamanie skojarzenia między ssaniem a snem. Jeśli zwolnisz sutek, usta automatycznie się zamkną i uniemożliwią dziecku ssanie. Sztuką jest uczynić to przejście tak łagodnym, jak to tylko możliwe, ponieważ będzie to duże dostosowanie dla twojego dziecka.

Wielu rodziców jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że dzieci nie są w stanie zasnąć bez karmienia. Podczas gdy pielęgnacja dziecka może wydawać się naturalnym procesem, to zachowanie nie jest zdrowe dla Twojego dziecka. Ciągła potrzeba karmienia spowoduje płacz dziecka, które będzie chciało karmić ponownie. Z kolei pozwolenie dziecku na zasypianie bez karmienia jest świetnym krokiem w kierunku nauczenia go samouspokajania. W końcu dziecko będzie wymagało twojej pomocy tylko wtedy, gdy będzie odczuwało dyskomfort lub nie będzie w stanie karmić się samodzielnie.

Podczas gdy karmienie dziecka w nocy wpłynie na harmonogram karmienia niemowlęcia, ważne jest również, aby zrozumieć, kiedy i jak często dziecko będzie się karmić. Dziecko może karmić w nocy tylko wtedy, gdy jest senne, a karmienie, gdy jest senne lub śpi, może utrudnić dziecku obudzenie się i normalny cykl snu. Może być nawet konieczne obudzenie dziecka przez delikatne głaskanie go do karmienia.

Karmienie dziecka przed snem może również pomóc Ci nawiązać więź z dzieckiem i przygotować je do snu. Zrywa też skojarzenie między ssaniem a snem. Zdrowe dziecko będzie spać lepiej, gdy mleko matki jest dostępne i pomoże przełamać skojarzenie ssania ze snem. Po pierwszej nocy dziecko będzie bardziej czujne i marudne, ale jest to normalna faza. Większość dzieci może nauczyć się spać bez ssania do dziewiątego lub dziesiątego miesiąca, jeśli im się na to pozwoli.

Zobacz też:  Czego się spodziewać, gdy dziecko gaworzy

Układanie dziecka do snu na plecach

Układanie dziecka do snu na boku lub na brzuchu stwarza ryzyko uduszenia i zespołu nagłej śmierci niemowląt. Układanie dziecka do snu na plecach jest łatwiejsze niż przewracanie go z boku na brzuch, ponieważ grawitacja działa na korzyść dziecka. SIDS jest główną przyczyną śmierci niemowląt między jednym rokiem życia, powodując około 3500 zgonów każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Aby zapobiec SIDS, rodzice muszą nauczyć dziecko spać na plecach.

Najskuteczniejszą techniką usypiania dziecka na plecach jest konsekwencja i wytrwałość. Swaddling twój noworodek pomaga mu czuć się bezpiecznie, co jest jednym z głównych powodów, dlaczego dzieci przewracają się w nocy. Kiedy dziecko potrafi już przewrócić się na plecy bez pomocy, możesz usunąć kocyk. Inną alternatywą jest zakup śpiwora, który jest przeznaczony dla niemowląt i ma za zadanie zapobiegać przewracaniu się.

Układanie dziecka do snu na brzuchu również nie jest zalecane, ponieważ spanie na brzuchu dziecka utrudni Twojemu ciału uwalnianie nadmiaru ciepła. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia SIDS. Nawet jeśli Twoje dziecko uwielbia spać na plecach, ważne jest, aby unikać spania na brzuchu. Kładzenie dziecka do snu na plecach zmniejsza ryzyko uduszenia i przegrzania, z których oba są czynnikami SUDI.

Choć ryzyko SIDS jest najwyższe w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, ważne jest, aby przestrzegać wytycznych i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. National Institutes of Health mówi, że spanie na plecach wiąże się z mniejszym ryzykiem zadławienia, ponieważ niemowlęta są w stanie lepiej oczyścić swoje drogi oddechowe, gdy śpią na plecach. Ponadto, mają bardziej wydajny odruch oczyszczania ich dróg oddechowych.

Although a flat head is not a serious problem, some babies may develop a flat head syndrome called plagiocephaly if they sleep on their side or their backs. Chociaż stan ten jest kosmetyczny, jest mało prawdopodobne, aby wpłynąć na rozwój mózgu. Jeśli problem się utrzymuje, lekarze mogą przepisać formowany kask, który pomoże dziecku spać na plecach. A rodzice nigdy nie powinni zostawiać dziecka samego podczas snu.

Używanie metody samouspokajania

Jako rodzic możesz szukać sposobów, aby pomóc dziecku zasnąć samodzielnie. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się usypiać bez płaczu i ciągłej opieki. To zachowanie rozwinie się naturalnie, gdy dziecko będzie rosło, ale opiekunowie powinni je pielęgnować, aby stało się nawykiem. Poniżej wymieniono kilka metod, których możesz użyć, aby pomóc dziecku nauczyć się kłaść spać.

Zobacz też:  Co z wrzodami u dziecka?

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że niemowlęta, które śpią same, mają przewagę nad niemowlętami, które są trzymane blisko rodziców. Niemowlęta, które są trzymane w pobliżu rodziców, mogą źle spać i stracą okazję do samouspokojenia. Rodzic może również trzymać słabego śpiocha w pobliżu, aby zapewnić mu komfort w nocy. Ale to może faktycznie spowodować problemy w dłuższej perspektywie.

Innym ważnym krokiem do podjęcia w pomaganiu dziecku w zasypianiu jest wprowadzenie łóżeczka. Łóżeczko pomaga dziecku kojarzyć sen z przebywaniem w łóżku. Jest to ważne, ponieważ dzieci w wieku od trzech do sześciu miesięcy są nadal skłonne do bycia zdenerwowanymi, jeśli budzą się w innym łóżku. Używanie łóżeczka do usypiania dziecka pomaga im nauczyć się samouspokajania i ponownego zasypiania.

Inne badanie badało wpływ wieku na zdolność dziecka do samouspokajania. Dzieci, które spędzają więcej czasu w swoich łóżeczkach były bardziej skłonne do stosowania technik samouspokajania. Dzieje się tak, ponieważ środowisko snu dziecka było mniej podatne na stres, co wiązało się z wyższym wskaźnikiem samouspokojenia. Tak więc, zamiast uciekać się do smoczka, spróbuj użyć metody samouspokojenia, aby uśpić dziecko.

Inne badanie wykazało, że starsze niemowlęta mają tendencję do bycia bardziej responsywnymi na techniki samouspokojenia i mają dłuższe czasy reakcji. Nie jest to jednak dowód na to, że temperament dziecka ma cokolwiek wspólnego z tym, jak samo się uspokaja. Istnieje wiele innych czynników zaangażowanych w ten proces, ale ważne jest, aby zrozumieć, że mogą one nie być powiązane. Przed zastosowaniem techniki samouspokojenia u dziecka należy skonsultować się z pediatrą.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: