Pralka automatyczna – jaką wybrać?

Pralka automatyczna to zdaniem wielu najważniejsze urządzenie AGD, jakie znajduje się w naszym mieszkaniu czy domu.
pralka automatyczna - jaką wybrać?

Pralka automatyczna to zdaniem wielu najważniejsze urządzenie AGD, jakie znajduje się w naszym mieszkaniu czy domu. Zaraz po przeprowadzce do nowego miejsca pierwszym urządzeniem, na jakie zwracamy uwagę, to właśnie pralka. Bez telewizora możemy się obejść, wiele dań możemy przyrządzić w kuchence mikrofalowej czy zamówić w restauracji. Pralka jednak pozwala nam chodzić w czystych ubraniach, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie. Jednak wraz z rozwojem technologii, producenci oferują nam coraz to szerszą ofertę pralek automatycznych, co może skutecznie zniechęcić nas do dokonania wyboru. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pralkę automatyczną?

Rodzaj pralki automatycznej

Jak wcześniej wspomniano, wybór pralek automatycznych jest w obecnych czasach naprawdę szeroki. Dlatego też z powodzeniem możemy wybrać pralkę pod kątem miejsca ładowania ubrań. Najpopularniejsza jest oczywiście pralka ładowana od przodu, ale do ciasnych pomieszczeń świetnie sprawdzi się pralka ładowana od góry. Dla osób niezdecydowanych przewidziano również modele pralek, które mogą zostać załadowane zarówno od góry, jak i z przodu. W zależności od pomieszczenia docelowego, w którym znajdować będzie się pralka, możemy zaplanować schludne zakrycie frontu urządzenia płytą meblową w kolorze naszej kuchni. W tym celu najlepiej wybrać pralkę do zabudowy. Najczęściej jednak wybór pada na tradycyjne pralki wolnostojące. 

Głębokość i pojemność pralki

Mieszkamy sami? A może w naszym domu mieszka kilkoro dzieci? W zależności od liczebności naszej rodziny pralka może przybrać różną pojemność. Standardowo pralki posiadają ładowność około 6 kilogramów. Oczywiście na rynku znajdziemy pralki o mniejszej ładowności, które nadrabiają swoją swoimi rozmiarami – są to pralki slim, które doskonale wpasują się w pomieszczenie, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Dla dużych rodzin przewidziano pralki o ładowności nawet 8 czy 9 kilogramów.

Prędkość wirowania

Prędkość wirowania to bardzo ważny czynnik, który wpływa na nasze decyzje zakupowe pralki automatycznej. W standardowym, codziennym praniu, prędkość wirowania na poziomie 800 obrotów na minutę w zupełności wystarcza. Oczywiście, im wyższa liczba obrotów, tym bardziej wywirowane ubrania wyciągniemy z pralki, a co za tym idzie, krócej będą się suszyć. Jednak przy wyborze pralki z imponującą liczbą obrotów na minutę powinniśmy skupić się na tym, by w bardzo precyzyjny sposób wypoziomować nóżki pralki – przy szybkim trybie wirowania nasza pralka może poczynić wiele szkód. 

Programy prania

Szukając idealnej pralki, warto zwrócić uwagę na dostępne programy prania. Nowoczesne urządzenia mogą pochwalić się nawet kilkunastoma dedykowanymi programami, które pozwolą nam w bezpieczny dla ubrań sposób wyczyścić je i odświeżyć. Warto jednak pamiętać, że z większości trybów w praktyce nigdy nie skorzystamy. Skupmy się na tym, by nasza pralka wyposażona była w funkcje pranie wstępnego, prania codziennego, prania intensywnego, pranie jedwabiu, wełny oraz prania błyskawicznego. 

Dodatkowe funkcjonalności

By zachęcić klientów, najpopularniejsi producenci sprzętu AGD, a w szczególności pralek wymyślają coraz to nowe funkcjonalności, które z perspektywy zwykłego użytkownika pralki wydają się bardzo atrakcyjne. Zarządzanie pralką za pomocą aplikacji mobilnej, możliwość dołożenia prania w czasie uruchomienia programu, technologia bąbelkowa czy pranie parowe to tylko nieliczne z funkcji, które oferują nam nowoczesne pralki. Aby wybrać odpowiednią pralkę, sprawdź ranking pralek.


Sprawdź także:
Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: