Probiotyki w ciąży – wskazania. Jak przyjmować probiotyki dla kobiet ciężarnych?

Spożywanie probiotyków często kojarzy się wyłącznie z antybiotykami. Mają jednak znacznie większe zastosowanie. Przeczytaj, jakie korzyści przynoszą probiotyki w ciąży i dlaczego warto je suplementować.
Probiotyki w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy probiotyki i probiotyki dopochwowe w ciąży są dozwolone. Na początku, warto sobie zadać sobie pytanie, czym one tak naprawdę są. Probiotyki to inaczej tak zwane żywe kultury bakterii. Korzystnie wpływają one na ludzkie zdrowie. Są to drobnoustroje, które wspomagają pracę organizmu – także kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. Sprawdź, jak probiotyki w ciąży wpływają na organizm matki i noworodka.

Czym są probiotyki? Czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

probiotyki w ciąży - czym są

Probiotyki znaleźć można w różnego rodzaju preparatach, lekach czy suplementach diety. Co ciekawe, znajdują się one także w niektórych produktach spożywczych. Dlatego do diety kobiety ciężarnej warto włączyć kiszonki i produkty podlegające fermentacji. Nie od dziś wiadomo, że szczepy bakterii takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium wspomagają pracę układu trawiennego i korzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu – nie bez znaczenia jest także ich pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

Przeczytaj też, co robić, gdy pojawia się krew z nosa w ciąży.

Przyjmowanie probiotyków zgodnie z przeznaczeniem

Przyjmowanie probiotyków w ciąży warto, a nawet powinno się, skonsultować z lekarzem. Poszczególne preparaty różnią się od siebie składem i sposobem przyjmowania. Występują w nich także inne kultury bakterii. Tak więc specyfik należy dobrać zgodnie z jego przeznaczeniem, w zależności od tego, czy ma być on na przykład wsparciem przy antybiotykoterapii, czy też po prostu ma być zażywany profilaktycznie. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny przed ich zażyciem zasięgnąć rady lekarza bądź farmaceuty. Nawet jeśli są to suplementy diety dostępne bez recepty, nie powinno ich się przejmować na własną rękę.

Probiotyki ginekologiczne dopochwowe w ciąży

Ciąża to czas, który wprowadza w organizmie kobiety wiele zmian. Mikroflora bakteryjna znacznie się zmienia i dotyczy to także miejsc intymnych. Dlatego też kobiety w ciąży bardzo często nękane są przez różnego rodzaju infekcje intymne. Ratunkiem mogą być właśnie probiotyki dopochwowe, które mają zapobiegać infekcjom dróg rodnych. U ciężarnych zauważyć można ograniczenie wytwarzania dobrych bakterii żyjących w miejscach intymnych. Ich braki można uzupełnić właśnie poprzez stosowanie odpowiednich probiotyków. Pozytywnie wpływają one na pH pochwy, zmniejszając ryzyko wystąpienia uciążliwych infekcji.

Probiotyki w ciąży – korzyści

probiotyki w ciąży - korzyści

Wiele kobiet boryka się z przykrą dolegliwością, jaką jest cukrzyca ciążowa. Badania tymczasem wykazują, że uchronić przed nią można się właśnie poprzez przyjmowanie odpowiednich probiotyków. Cukrzyca ciążowa to bardzo poważne schorzenie, które nieleczone może prowadzić do wielu groźnych powikłań, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Probiotyki mogą m.in. pozytywnie wpływać na regulację poziomu glukozy i insuliny, zapobiegając występowaniu cukrzycy. Doustne spożywanie probiotyków przez kobiety reguluje metabolizm i powoduje wzrost pałeczek kwasu mlekowego i bakterii w mleku matki. 

Sprawdź też: waga w ciąży.

Na co pomagają probiotyki w ciąży? Alergie

Badania udowodniły, że profilaktyczne przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży może zmniejszać ryzyko późniejszego występowania alergii pokarmowych u noworodka. Dlatego te kobiety, u których dzieci podejrzewa się podwyższone ryzyko alergii, powinny rozważyć opcję przyjmowania probiotyków przez cały okres ciąży, oczywiście, po konsultacji z lekarzem.

Korzystny wpływ probiotyków na mikroflorę jelitową dziecka

probiotyki w ciąży - korzystny wpływ

Wykazuje się, że regularne suplementowanie probiotyków wzmacnia florę jelitową dziecka, jednocześnie zmniejszając ryzyko występowania takich schorzeń jak martwicze zapalenie jelit czy też egzema. Powyższe argumenty jednoznacznie wskazują, że probiotyki w ciąży mają pozytywny wpływ na zdrowie nie tylko kobiety, ale i płodu.

Probiotyki ciążowe – czy można brać na własną rękę?

Probiotyki w ciąży są opcją, którą warto rozważyć. Oczywiście, nie wolno ich przyjmować na własną rękę, a każda decyzja o ich zakupie powinna być skonsultowana z lekarzem. Pomimo tego, że dieta przyszłej matki powinna być bogata w produkty, które naturalnie zawierają probiotyki, to jednak warto zastanowić się nad ich dodatkową suplementacją. Zwłaszcza że problemy z układem trawiennym są na porządku dziennym u ogromnej liczby ciężarnych kobiet. Pamiętaj, że koniecznie musisz zgłosić się do lekarza, jeśli po zażywaniu probiotyków odczuwasz ból brzucha w ciąży.

Probiotykoterapia w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, czy probiotyki w ciąży są wskazane. Żywe kultury bakterii zwarte w probiotykach są bezpieczne dla organizmu ludzkiego – zwłaszcza że niektóre z nich można podawać noworodkom już w pierwszych dniach ich życia. W trosce o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka warto zastanowić się nad przyjmowaniem probiotyków, biorąc pod uwagę ogromne korzyści, jakie się z tym wiążą.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są naturalne probiotyki?

Najczęstsze produkty fermentowane, które naturalnie zawierają probiotyki to jogurty, kefiry, kapusta kiszona. Są to produkty, które mogą spożywać kobiety w ciąży.

Czy można stosować probiotyki w trzecim trymestrze ciąży

Stosowanie odpowiednio dobranych probiotyków jest zalecane przez cały okres trwania ciąży. Również przyszłe matki w trzecim trymestrze mogą bezpiecznie spożywać suplementy probiotyczne. Należy jednak pamiętać, aby rodzaj probiotyków skonsultować z lekarzem.

Jak zażywać probiotyk przed czy po jedzeniu?

Aby probiotyk mógł się najskuteczniej wchłonąć, należy spożywać go z posiłkiem lub chwilę przed. Nie powinno się przyjmować probiotyków na czczo.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: