X

Probiotyki w ciąży – co warto wiedzieć na ich temat?

Probiotyki w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy probiotyki i probiotyki dopochwowe w ciąży są dozwolone. Na początku, warto sobie zadać sobie pytanie, czym one są tak naprawdę są. probiotyki to inaczej tak zwane żywe kultury bakterii. Korzystnie wpływają one na ludzkie zdrowie. Są to drobnoustroje, które wspomagają pracę organizmu – także kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.

Co nieco o probiotykach

Probiotyki znaleźć można w różnego rodzaju preparatach, lekach czy suplementach diety. Co ciekawe, znajdują się one także w niektórych produktach spożywczych. Dlatego do diety kobiety ciężarnej warto włączyć kiszonki i produkty podlegające fermentacji. Nie od dziś wiadomo, że wspomagają one pracę układu trawiennego i korzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu – nie bez znaczenia jest także ich pozytywny wpływ na odporność.

Przyjmowanie probiotyków w ciąży warto, a nawet powinno się, skonsultować z lekarzem. Poszczególne preparaty różnią się od siebie składem i sposobem przyjmowania. Występują w nich także inne kultury bakterii. Tak więc specyfik należy dobrać zgodnie z jego przeznaczeniem, w zależności od tego, czy ma być on na przykład wsparciem przy antybiotykoterapii czy też po prostu ma być zażywany profilaktycznie. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny przed ich zażyciem zasięgnąć rady lekarza bądź farmaceuty. Nawet jeśli są to suplementy diety dostępne bez recepty, nie powinno ich się przejmować na własną rękę.

Zobacz też:  Rotawirus leczenie + coca-cola

Probiotyki dopochwowe w ciąży

Ciąża to czas, który wprowadza w organizmie kobiety wiele zmian. Mikroflora bakteryjna znacznie się zmienia i dotyczy to także miejsc intymnych. Dlatego też kobiety w ciąży bardzo często nękane są przez różnego rodzaju infekcje intymne. Ratunkiem mogą być właśnie probiotyki dopochwowe, które mają zapobiegać infekcjom dróg rodnych. U ciężarnych zauważyć można ograniczenie wytwarzania dobrych bakterii żyjących w miejscach intymnych. Ich braki można uzupełnić właśnie poprzez stosowanie odpowiednich probiotyków. Pozytywnie wpływają one na pH pochwy, zmniejszając ryzyko wystąpienia uciążliwych infekcji.

Probiotyki w ciąży – korzyści

Wiele kobiet boryka się z przykrą dolegliwością, jaką jest cukrzyca ciążowa. Badania tymczasem wykazują, że uchronić przed nią można się właśnie poprzez przyjmowanie odpowiednich probiotyków. Cukrzyca ciążowa to bardzo poważne schorzenie, które nieleczone może prowadzić do wielu groźnych powikłań, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Probiotyki mogą pozytywnie wpływać na regulację poziomu glukozy, zapobiegając występowaniu cukrzycy.

Dodatkowo, badania udowodniły, że profilaktyczne przyjmowanie probiotyków w ciąży może zmniejszać ryzyko późniejszego występowania alergii u noworodka. Dlatego te kobiety, u których dzieci podejrzewa się podwyższone ryzyko alergii, powinny rozważyć opcję przyjmowania probiotykow przez cały okres ciąży, oczywiście, po konsultacji z lekarzem.

Zobacz też:  3 miesiąc życia dziecka - żywienie, rozwój

Wykazuje się, że regularne suplementowanie probiotyków wzmacnia florę jelitową dziecka, jednocześnie zmniejszając ryzyko występowania takich schorzeń jak martwicze zapalenie jelit czy też egzema. Powyższe argumenty jednoznacznie wskazują, że probiotyki w ciąży mają pozytywny wpływ na zdrowie nie tylko kobiety, ale i płodu.

Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że probiotyki w ciąży są opcją, którą warto rozważyć. Oczywiście, nie wolno ich przyjmować na własną rękę, a każda decyzja o ich zakupie powinna być skonsultowana z lekarzem. Pomimo tego, że dieta przyszłej matki powinna być bogata w produkty, które naturalnie zawierają probiotyki, to jednak warto zastanowić się nad ich dodatkową suplementacją. Zwłaszcza, że problemy z układem trawiennym są na porządku dziennym u ogromnej liczby ciężarnych kobiet.

Żywe kultury bakterii zwarte w probiotykach są bezpieczne dla organizmu ludzkiego – zwłaszcza, że niektóre z nich można podawać noworodkom już w pierwszych dniach ich życia. W trosce o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka, warto zastanowić się nad przyjmowaniem probiotyków, biorąc pod uwagę ogromne korzyści, jakie się z tym wiążą.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Tuńczyk w ciąży - czy można jeść?

Może Cię także zainteresować: