Przewijanie noworodka wymaga wyczucia. Na pewno nie chcesz przypadkowo zrobić malcowi krzywdy, dlatego musisz wiedzieć, jak zmieniać dziecku pieluszkę. Z tego artykułu dowiesz się, jak często przewijać dziecko i jakich akcesoriów potrzebujesz. Przede wszystkim jednak poznasz technikę przewijania bezpieczną dla stawów twojego maluszka. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a przewijanie nie będzie miało przed tobą żadnych tajemnic!
Jak często przewijać dziecko?
Przewijanie noworodka nie jest takie trudne, jak się wydaje. Co do zasady, pieluchę powinno się zmieniać wtedy, kiedy jest mokra i brudna. Jednak nie wszystkie dzieci sygnalizują głośno swoje potrzeby. Przewijanie dziecka powinno być nawykiem rodzica lub opiekuna. Co 2-3 godziny warto sprawdzać, czy dziecko nie wymaga przewinięcia. Zbyt rzadkie zaglądanie do pieluszki może być źródłem odparzeń na delikatnej pupie malucha. Jego skóra w okresie niemowlęcym jest bowiem bardzo wrażliwa. Nawet po kilku minutach kontaktu z brudną pieluszką mogą się pojawić bolesne ślady, więc pamiętaj o przewijaniu.
Kiedy brak przewijania noworodka może mieć przykre skutki?
Szybka zmiana pieluszki jest ważna szczególnie przy wypróżnieniu. Pozostawienie dziecięcej pupy w brudnej pieluszce może doprowadzić nawet do powstania ran, które będą wymagały szczególnej pielęgnacji. Może się to skończyć nawet wizytą u lekarza. Specjalista może wówczas zalecić odpowiednią maść pielęgnacyjną. Jak widzisz, nieregularne zmiany pieluszki mogą prowadzić do bolesnych problemów maleństwa, dlatego dbaj o odpowiednią pielęgnację.
Przewijanie noworodka – karmienie piersią a mleko modyfikowane
Czy jest różnica w wypróżnianiu się dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i tych, które są karmione piersią? Tak! Dzieci odżywiające się mlekiem modyfikowanym załatwiają się nieco rzadziej. Nawet jeśli niemowlę zrobi siusiu w pieluszkę, ta dzięki chłonności może pozostać na pupie dziecka przez maksymalnie trzy godziny. Po tym czasie wilgoć prawdopodobnie zacznie oddziaływać negatywnie na skórę. To kolejny powód, dla którego z przewijaniem noworodka nie warto czekać na ostatnią chwilę.
Dzieci karmione piersią – jak często zmieniać pieluszkę?
Dzieci karmione piersią będą wymagały częstszej zmiany pieluszki. Załatwiają się zazwyczaj po każdym posiłku. W praktyce może to oznaczać nawet cogodzinną zmianę pieluchy. Z tego powodu warto wyrobić sobie nawyk regularnego zaglądania do pieluszki. Należy obserwować swoje dziecko i dopasować się do jego rytmu dobowego, aby właściwie odpowiadać na jego potrzeby. Przewijanie niemowlaka będzie odbywało się częściej, niż ma to miejsce w przypadku kilkumiesięcznego dziecka.
Przewijak i akcesoria potrzebne do przewijania
Na szczęście, czasy pieluch tetrowych już odeszły w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że należy się ich pozbyć raz na zawsze. Miejsca intymne dziecka również potrzebują oddychać, dlatego podczas przewijania noworodka warto je „przewietrzyć”. Aby twoja pociecha nie leżała z gołą pupą, można przykryć jej okolice intymne delikatną i przewiewną pieluszką tetrową. Jest to ważne szczególnie w przypadku chłopców. Nawet delikatny powiew chłodnego powietrza w miejscach intymnych może sprawić, że dziecko zrobi siusiu, zanim rodzic zdąży sięgnąć po pieluchę.
Wygodne stanowisko do przewijania
Wygodny przewijak to podstawa nie tylko dla dziecka, lecz również dla rodzica. Powinien być na takiej wysokości, która umożliwi ci wygodnie z niego korzystać. Pamiętaj, że szczególnie na początku będziesz spędzać przy nim dużo czasu. Możesz skorzystać z nakładek na łóżeczko, ale dla wygody i zdrowia kręgosłupa najlepiej zdecydować się na przewijak. Takie miejsce do przewijania będzie zawsze gotowym stanowiskiem do do pielęgnacji.
W jego pobliżu powinny się znaleźć:
- pieluchy;
- chusteczki nawilżane;
- waciki;
- kremy do pielęgnacji;
- podstawowe ubranka (np. body) umożliwiające szybkie przebranie dziecka;
- kosz na śmieci wyposażony w zapachowe worki (dzięki temu od razu wyrzucisz brudną pieluchę).
Mając wszystko pod ręką, unikasz wędrówek po mieszkaniu i poszukiwania potrzebnych rzeczy, a dziecko będzie bezpieczne i zadbane.
Przewijanie noworodka krok po kroku
Zanim przejdziesz do akcji, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać swojej pociechy samej na przewijaku. Nawet malutkie dzieci są bardzo ciekawe świata i ruchliwe. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby stało się coś złego. Cokolwiek robisz przy malutkim dziecku, pamiętaj, aby mieć je w polu widzenia.
Maluszek na przewijaku – sprawdź, czy wszystko masz
Przewijanie noworodka będzie łatwe i przyjemne, jeśli zadbasz o to, aby wszystkie rzeczy mieć pod ręką. Oto lista:
- jednorazowe pieluszki (skład musi być łagodny dla dziecięcej pupy);
- kosz na brudne pieluchy;
- chusteczki jednorazowe zwykłe;
- woda;
- chusteczki nawilżane;
- krem przeciw odparzeniom;
- podręczny zestaw ubranek na zmianę;
- ewentualnie zabawkę (aby odwrócić uwagę malucha od przewijania).
Jak wygląda prawidłowe przewijanie noworodka? Instrukcja krok po kroku
Pierwsze przewijanie noworodka ma prawo być stresujące. To zupełnie nowa sytuacja dla młodych rodziców. Jak zmienić pieluszkę maluszka, aby było to bezpieczne i komfortowe dla maluszka?
- Ułóż dziecko na stanowisku do przewijania (na plecach) i delikatnie je rozbierz. Pamiętaj, że nóżki malucha muszą pozostawać swobodne. Nie wolno nimi manipulować na siłę. Uważaj również na kikut pępowiny.
- Rozepnij brudną pieluszkę i wysuń ją spod pośladków dziecka. Najlepiej od razu zamknij pieluchę i wyrzuć do kosza. Pamiętaj, że nie wolno unosić dziecka za nogi do góry, bo to mogłoby uszkodzić jego stawy.
- Wytrzyj dokładnie pośladki dziecka i okolice krocza chusteczkami nawilżanymi (zawsze od przodu do tyłu!) i osusz. Kierunek jest szczególnie ważny w przypadku dziewczynek, ponieważ nieprawidłowe wycieranie okolic krocza, może doprowadzić nawet do infekcji pochwy.
- Posmaruj pupę dziecka kremem pielęgnacyjnym lub kremem na odparzenia.
- Obróć noworodka delikatnie na bok, poprzez swobodne wsunięcie dłoni pod jego plecki.
- Dopiero wtedy podłóż pod jego pupę nową pieluszkę i obróć dziecko z powrotem na plecy, wykonując ten sam ruch. To bezpieczny sposób przewijania.
- Zapnij czystą pieluchę. Pamiętaj, aby była założona luźno.
- Między brzuchem dziecka, a biegiem pieluszki powinno zostać przynajmniej kilka milimetrów swobody. Pieluszka nie może uciskać ani na pępek, ani na uda malucha i krępować jego ruchów.
Pamiętaj o tym, że nie od razu Rzym zbudowano. Każdy uczy się być rodzicem wtedy, kiedy nim zostaje. Nawet jeśli teraz zmiana pieluchy wydaje ci się czymś trudnym, z czasem na pewno nabierzesz wprawy. Pamiętaj, aby w czasie przewijania nie manipulować nóżkami dziecka. Wystarczy jedynie delikatnie odwracać je na bok i na plecy, poprzez podłożenie ręki pod plecki malucha.
Sprawdź także:
- Jak zorganizować kącik do przewijania dziecka? Gdzie dać przewijak dla niemowlaka?
- Jakie pampersy dla noworodka? Wybierz najlepsze pieluchy jednorazowe
- Podkłady do przewijania dzieci i niemowląt. Zalety podkładów higienicznych
- Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka?
- Dobrej klasy wkłady do kosza na pieluchy
- Jak wygląda opieka nad noworodkiem? Poradnik dla młodych rodziców
- Pielęgnacja noworodka – co musisz wiedzieć w pierwszych dniach życia dziecka