Jak działa pulsoksymetr medyczny na palec? Mierz regularnie saturację i puls 

W domowym zaciszu można monitorować swój stan zdrowia na wiele sposobów. Jednym z pomocnych w tym sprzętów jest pulsoksymetr. Jak działa i kto powinien po niego sięgnąć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, zachęcamy do lektury!
Pulsoksymetr

W czasie pandemii covid-19, pulsoksymetr stał się szczególnie przydatnym narzędziem, umożliwiając szybkie monitorowanie stanu zdrowia pacjentów zarażonych wirusem. To urządzenie służy do pomiaru poziomu nasycenia krwi tlenem oraz pulsu. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na szybkie i skuteczne określenie stanu zdrowia pacjenta. W artykule przedstawimy więcej informacji na temat pulsoksymetru oraz jego zastosowań, w tym popularnego w ostatnim czasie pulsoksymetru napalcowego.

Do czego służy pulsoksymetr?

pulsoksymetr- do czego służy

Pulsoksymetr jest niewielkim rozmiarowo elektronicznym urządzeniem, które przeznaczone jest do nieinwazyjnego, bezbolesnego pomiaru poziomu saturacji krwi, czyli jej wysycenia tlenem. Tego typu czujnik odpowiada przede wszystkim za wspomniany już mierzenie saturacji, ale nie jest to jego jedyna funkcja. Pulsoksymetr pozwala również na szybki pomiar tętna, dzięki czemu umożliwia sprawną, wstępną kontrolę stanu zdrowia danej osoby. Urządzenie te ma formę napalcową, z większym bądź mniejszym wyświetlaczem. Wiele wartych uwagi modeli znajdziesz tu: https://a-manada.pl/pulsoksymetry.

Czym jest saturacja krwi? 

Saturacja to poziom nasycenia krwi tlenem (tzw. SpO2), czyli procentowa wartość hemoglobiny, która wiąże się z tlenem w krwi. Prawidłowy poziom saturacji wynosi od 95 do 100%. Jeśli pulsoksymetr pokazuje wynik poniżej 95, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak działa pulsoksymetr? 

pulsoksymetr- jak działa

Urządzenie elektryczne, jakim jest pulsoksymetr, ma bardzo prosty sposób działania. Wykorzystuje ono bowiem zdolności hemoglobiny do pochłaniania różnych fal promieniowania zależnie od tego, czy jest ona nasycona krwią, czy nie, wytwarzając odpowiednie promieniowanie: czerwone (660 nanometrów) lub podczerwone (940 nanometrów). 

Taki pulsoksymetr zakłada się na palec (przeważnie wskazujący), aby móc dokonać pomiaru u dzieci i dorosłych. Fale wytwarzane przez urządzenie wnikają w palec i docierają do naczyń krwionośnych, gdzie w mniejszym lub większym stopniu pochłaniane są przez hemoglobinę. Informacja zwrotna o długości fal promieniowania, jakie wniknęło, daje możliwość odczytania stopnia ich absorpcji i przełożenia wyniku na procentowy stopnień obecności tlenu we krwi. A taki gotowy wynik wyświetla się już na ekranie pulsoksymetru. I co więcej, pulsoksymetr wykorzystuje również sygnał pulsacyjny wytwarzany przez krew tętniczą w palcu do zmierzenia tętna danej osoby, co daje możliwość uzyskania również tego parametru.

Komu może przydać się pulsoksymetr?

Ze względu na poręczność i szybkość działania pulsoksymetru, stosowany może on być zarówno w placówkach medycznych, jak i w domowym zaciszu. Pulsoksymetry napalcowe do użytku w warunkach domowych zalecane są m.in. osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego, ale również układu krążenia. Może być także wykorzystywany do kontroli stanu zdrowia danej osoby przy pracach na wysokości czy dużym wysiłku fizycznym, np. w trakcie wymagającego treningu.

Pulsoksymetr w walce z COVID-19

W okresie pandemii koronawirusa pulsoksymetr stał się bardzo popularnym narzędziem, wykorzystywanym w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów. Wirus ten często powoduje objawy ze strony układu oddechowego, w tym duszność i problemy z oddychaniem. Pulsoksymetr umożliwia szybkie i łatwe monitorowanie poziomu saturacji krwi tlenem u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem. W przypadku spadku poziomu saturacji, co może wskazywać na niedotlenienie organizmu, lekarze mogą podjąć odpowiednie kroki, takie jak zwiększenie ilości tlenu dostarczanego do pacjenta, lub hospitalizację w przypadku potrzeby. Pulsoksymetr stał się zatem ważnym narzędziem w walce z covid-19, pozwalając na szybką reakcję medyczną i minimalizowanie poważnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta.

Pomiar saturacji u pacjentów i seniorów

pulsoksymetr- u pacjentów i seniorów

W szpitalach i innych placówkach medycznych pulsoksymetr profesjonalny stosowany jest do monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Jest to jeden ze sprzętów, po które jako pierwsze sięgają pracownicy karetek, SORu, izby przyjęć czy przychodni. Wykorzystywany jest również na oddziałach szpitalnych, gdzie wspomaga kontrolowanie stanu pacjentów przewlekle chorych, jak i na salach operacyjnych przy znieczuleniu ogólnym.

Pulsoksymetr to urządzenie, które znajduje zastosowanie również w domach opieki, domach seniora czy hospicjach. Z jego pomocą możliwe będzie sprawne ocenienie saturacji podopiecznych, a w razie potrzeby poinformowania lekarza prowadzącego czy nawet wezwania karetki.

Czym się kierować przy wyborze pulsoksymetru napalcowego?

Pulsoksymetr napalcowy musi cechować się doskonałą jakością, aby mógł jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Jaki jednak wybrać, by faktycznie cieszyć się jego praktycznością? Jest kilka aspektów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

  1. Odpowiednie certyfikaty urządzenia. Bez nich nawet najpiękniej wyglądający sprzęt okaże się bezwartościowy. Zanim więc wrzucisz dany pulsoksymetr do zakupowego koszyka, sprawdź, czy posiada on niezbędne atesty, i czy został przebadany klinicznie. W ten sposób zyskasz pewność, że został on wyprodukowany z najwyższą starannością i spełnia niezbędne normy, które gwarantują bezpieczeństwo jego użytkowania.
  2. Stawiaj na cenionych na rynku medycznym producentów. Produkty od znanych i lubianych marek zyskały na popularności głównie dzięki ich praktyczności i świetnej jakości wykonania. Trudno więc się dziwić, że są chętnie wybierane. Przejrzyj polecane przez znajomych pulsoksymetry na palec i znajdź model idealny.

Ważna jest oczywiście sama szybkość działania pulsoksymetru, jak i dodatkowa możliwość pomiaru tętna. Niektóre modele pozwalają również na zmierzenie siły tętna, co jest dodatkowym, wartym uwagi aspektem, jeśli ma on być przeznaczony dla osób zmagających się z problemami w obrębie układu krążenia.

Wymiary

Zwróć uwagę także na wymiary danego pulsoksymetru, a szczególnie na wielkość wyświetlacza. Tak wbrew pozorom niewielkie aspekty będą decydowały o jego późniejszej praktyczności — szczególnie gdy senior ma samodzielnie z niego korzystać. Małe cyferki na wyświetlaczu nie będą sprzyjały osobom ze słabym wzrokiem, dlatego też warto o tym pamiętać. Możesz zastanowić się również nad samym kształtem pulsoksymetru. W sprzedaży znajdziesz podłużne, prostokątne, jak i warianty o delikatnie zaokrąglonych rogach. 

Pulsoksymetr napalcowy – podsumowanie

Pulsoksymetr jest poręcznym urządzeniem, które warto mieć w swojej domowej apteczce. Wysoki poziom dokładności pomiarów pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów z niedotlenieniem, co pozwala na szybką interwencję medyczną w przypadku potrzeby. Pulsoksymetr jest szczególnie przydatny dla osób cierpiących na problemy z układem oddechowym, które wymagają regularnego monitorowania poziomu hemoglobiny tlenem w krwi. Wybierz dopasowany model do swoich potrzeb i ciesz się jego praktycznością!

 


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: