Czym jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr jest niewielkim rozmiarowo elektronicznym urządzeniem, które przeznaczone jest do nieinwazyjnego, bezbolesnego pomiaru saturacji krwi, czyli jej nasycenia tlenem. Tego typu sprzęt odpowiada przede wszystkim za wspomniany już pomiar saturacji, ale nie jest to jego jedyna funkcja. Pulsoksymetr pozwala również na szybki pomiar tętna, dzięki czemu umożliwia sprawną, wstępną kontrolę stanu zdrowia danej osoby. Urządzenie te ma formę napalcową, z większym bądź mniejszym wyświetlaczem. Wiele wartych uwagi modeli znajdziesz tu: https://a-manada.pl/pulsoksymetry.
Jak działa pulsoksymetr?
Urządzenie elektryczne, jakim jest pulsoksymetr, ma bardzo prosty sposób działania. Wykorzystuje ono bowiem zdolności hemoglobiny do pochłaniania różnych fal promieniowania zależnie od tego, czy jest ona nasycona krwią, czy nie, wytwarzając odpowiednie promieniowanie: czerwone (660 nanometrów) lub podczerwone (940 nanometrów).
Taki pulsoksymetr zakłada się na palec (przeważnie wskazujący), aby móc dokonać pomiaru. Fale wytwarzane przez urządzenie wnikają w palec i docierają do naczyń krwionośnych, gdzie w mniejszym lub większym stopniu pochłaniane są przez hemoglobinę. Informacja zwrotna o długości fal promieniowania, jakie wniknęło, daje możliwość odczytania stopnia ich absorpcji i przełożenia wyniku na procentowy stopnień obecności tlenu we krwi. A taki gotowy wynik wyświetla się już na ekranie pulsoksymetru. I co więcej, pulsoksymetr wykorzystuje również sygnał pulsacyjny wytwarzany przez krew tętniczą w palcu do zmierzenia tętna danej osoby, co daje możliwość uzyskania również tego parametru.
Komu i kiedy może przydać się pulsoksymetr?
Ze względu na poręczność i szybkość działania pulsoksymetru, stosowany może on być zarówno w placówkach medycznych, jak i w domowym zaciszu. Pulsoksymetr do prywatnego użytku zalecany jest m.in. osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego, ale również układu krążenia. Może być także wykorzystywany do kontroli stanu zdrowia danej osoby przy pracach na wysokości czy dużym wysiłku fizycznym, np. w trakcie wymagającego treningu.
W placówkach medycznych pulsoksymetr profesjonalny stosowany jest do monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Jest to jeden ze sprzętów, po które jako pierwsze sięgają pracownicy karetek, SORu, izby przyjęć czy przychodni. Wykorzystywany jest również na oddziałach szpitalnych, gdzie wspomaga kontrolowanie stanu pacjentów przewlekle chorych, jak i na salach operacyjnych przy znieczuleniu ogólnym.
Pulsoksymetr medyczny może okazać się przydatny również w domach opieki, domach seniora czy hospicjach. Z jego pomocą możliwe będzie sprawne ocenienie saturacji podopiecznych, a w razie potrzeby poinformowania lekarza prowadzącego czy nawet wezwania karetki.
Czym się kierować przy wyborze pulsoksymetru?
Pulsoksymetr napalcowy musi cechować się doskonałą jakością, aby mógł jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Jaki jednak wybrać, by faktycznie cieszyć się jego praktycznością? Jest kilka aspektów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
Po pierwsze: odpowiednie certyfikaty urządzenia. Bez nich nawet najpiękniej wyglądający sprzęt okaże się bezwartościowy. Zanim więc wrzucisz dany pulsoksymetr do zakupowego koszyka, sprawdź, czy posiada on niezbędne atesty, i czy został przebadany klinicznie. W ten sposób zyskasz pewność, że został on wyprodukowany z najwyższą starannością i spełnia niezbędne normy, które gwarantują bezpieczeństwo jego użytkowania.
Po drugie: stawiaj na cenionych na rynku medycznym producentów. Produkty od znanych i lubianych marek zyskały na popularności głównie dzięki ich praktyczności i świetnej jakości wykonania. Trudno więc się dziwić, że są chętnie wybierane. Przejrzyj polecane przez znajomych pulsoksymetry na palec i znajdź model idealny.
Ważna jest oczywiście sama szybkość działania pulsoksymetru, jak i dodatkowa możliwość pomiaru tętna. Niektóre modele pozwalają również na zmierzenie siły tętna, co jest dodatkowym, wartym uwagi aspektem, jeśli ma on być przeznaczony dla osób zmagających się z problemami w obrębie układu krążenia.
Zwróć uwagę także na wymiary danego pulsoksymetru, a szczególnie na wielkość wyświetlacza. Tak wbrew pozorom niewielkie aspekty będą decydowały o jego późniejszej praktyczności — szczególnie gdy senior ma samodzielnie z niego korzystać. Małe cyferki na wyświetlaczu nie będą sprzyjały osobom ze słabym wzrokiem, dlatego też warto o tym pamiętać. Możesz zastanowić się również nad samym kształtem pulsoksymetru. W sprzedaży znajdziesz podłużne, prostokątne, jak i warianty o delikatnie zaokrąglonych rogach.
Pulsoksymetr jest poręcznym urządzeniem, które warto mieć w swojej domowej apteczce. Tak prosty sprzęt pozwoli na szybką kontrolę saturacji krwi i pulsu, a tym samym sprawniejsze poinformowanie w razie potrzeby lekarza. Wybierz dopasowany model do swoich potrzeb i ciesz się jego praktycznością!
Sprawdź także:
- Klimatyzer – jak działa? Czy dobrze sprawdzi się w chłodzeniu mieszkania?
- Domowy ekspres do kawy. Postaw na ekspres Jura!
- Hybrydy w ciąży – czy szkodzą zdrowiu? Czy można robić manicure hybrydowy w ciąży?
- Jiffy Steamer – świetny sposób na perfekcyjny wygląd ubrań
- Jakie funkcje i akcesoria powinien posiadać dobry blender ręczny?
- Bromergon a ciąża. Czy lek mogą przyjmować przyszłe mamy?
- Detektor tętna płodu – najlepszy prezent dla przyszłych rodziców?