Czym jest asthenoteratozoospermia? Sprawdź!

W ostatnich latach znacząco zwiększyła sie liczba par, które borykają się z problemem niepłodności. W wielu przypadkach jest to wynik asthenoteratozoospermii. Czym dokładnie jest ta choroba? Jak przebiega diagnostyka? Jak wygląda leczenie?
Asthenoteratozoospermia

Asthenoteratozoospermia – co to znaczy?

Asthenoteratozoospermia to dosyć skomplikowana nazwa, która oznacza patologiczny stan plemników znajdujących się w spermie. Może to być zbyt mała ilość plemników w spermie połączona z ich nieprawidłową ruchomością lub nieprawidłowości w ich budowie. Choroba ta jest główną przyczyną niepłodności wśród mężczyzn.

W 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała wartość referencyjną dotyczącą ilości plemników. Według niej w ejakulacie powinno znajdować się 32% plemników o ruchu szybkim i wolnym, co określa się jako A+B. Wszelkie odchylenia od normy, przyjętej przez WHO, mogą wskazywać, że jest to właśnie asthenoteratozoospermia. Jakie są przyczyny tego zaburzenia?

Asthenoteratozoospermia – przyczyny

Eksperci wśród przyczyn asthenoteratozoospermii wyróżniają m.in. dziedziczone mutacje genowe. Ponad to wiele lekarzy uważa, że asthenoteratozoospermia jest wynikiem chorób wirusowych i zakaźnych. Do tych obarczonych największym ryzykiem zalicza się chociażby świnkę. Nie mniejszy wpływ mają infekcje grzybicze i bakteryjne przenoszone drogą płciową. Najnowsze badania pokazały, że asthenoteratozoospermia może być związana z zaburzeniami hormonalnymi, a zwłaszcza z estrogenem, prolaktyną i testosteronem. W wielu przypadkach główną role odgrywa styl życia. Do najważniejszych czynników z tym związanych, zalicza się:

  • używki,
  • przegrzewanie jąder (m.in. w wyniku korzystania z sauny),
  • mało zbilansowana dieta. 

Niektórzy badacze zwracają również uwagę na wpływ zespołu Kartagenera. Jest on bezpośrednio związany z budową tkanek urzęsionych. Natomiast w przypadku mężczyzn może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie witki plemnika. Jak wygląda diagnostyka asthenoteratozoospermii?

Diagnostyka – asthenoteratozoospermia 

Asthenoteratozoospermia nie daje żadnych większych, zewnętrznych objawów. Dlatego też mężczyźni dowiadują sie o niej często w przypadkowy sposób – podczas diagnostyki innych schorzeń, niekoniecznie związanych z narządami płciowymi. Najczęściej jednak rozpoznanie ma miejsce w przypadku niemożliwości poczęcia dziecka. Wykrywa się ją za pomocą spermogramu. Jest to metoda, dzięki której jakościowy skład nasienia, a także jego charakterystykę biochemiczną. Badanie to przeprowadza się dwukrotnie w odstępnie dwóch tygodni. Wymaga ono specjalnego przygotowania. Od 3 do 5 dni przed wizytą u lekarza, należy powstrzymać się od aktywności seksualnej, alkoholu i innych używek, a także zwiększonej aktywności fizycznej. Opcjonalnie można zdecydować się na inne metody badania m.in. technikę Krugera. Bardzo często zaleca się również testy krwi, badanie wymazu z cewki moczowej czy analizę przeciwciał antyspermowych. 

Leczenie – asthenoteratozoospermia

Na samym początku warto zaznaczyć, że na wyniki spermogramu czeka się dość długo, bo około 70 dni. Po pojawieniu się wyników, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który ustali możliwe opcje leczenia. Rzadko jednak zaleca się leczenia farmakologiczne. Znacznie częściej jednak asthenoteratozoospermia wymaga zmiany stylu życia. Nie tylko porzucenie używek, ale także wdrożenie odpowiednich witamin i minerałów. Wśród ważnych witamin wymienia się kwas foliowy (witaminę B9). Wpływa ona korzystnie na tworzenie silnych komórek rozrodczych. bardzo ważna jest również witamina E, która w przypadku mężczyzn kontroluje poziom testosteronu. Dodatkowo do codziennej diety powinny zostać dodane antyoksydanty i karnityna. Zwolennicy metody naturalnej, zwracają uwagę na korzystne działanie m.in. liści babki, żeń-szenia czy trawy cytrynowej. Należy jednak pamiętać, że metody te nie zostały oficjalnie uznane w środowisku medycznym.  W przypadku, gdy asthenoteratozoospermia jest wynikiem innych chorób, konieczne jest wdrożenie leczenia. Jeśli dana dolegliwość ustąpi, również asthenoteratozoospermia może ustąpić. 

Asthenoteratozoospermia a ojcostwo 

Asthenoteratozoospermia znacząco wpływa na proces poczęcia dziecka. Dlatego tez nawet jeśli kobieta jest w pełni zdrowa, zajście w ciążę może okazać się trudnym zadaniem. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z naturalnej metody. W większości znanych przypadków całkowite wyleczenie mężczyzny jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że wszelkie leczenie powinno zostać wdrożone sprawnie. Zwlekanie ze zmianą diety i stylu życia może doprowadzić do zaostrzenia objawów, a tym samym do całkowitej niepłodności. 


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: