Chrzestna w ciąży – czy warto zwracać uwagę na przesądy?

Przyjście na świat potomka to jedno z najbardziej radosnych wydarzeń, ale wiąże się również z wieloma obowiązkami jak np. zorganizowanie dziecku chrztu świętego. Wybór rodziców chrzestnych musi być przemyślany, lecz wiele osób nie wie, czy chrzestna w ciąży to dobry pomysł.
chrzestna w ciąży

Dlaczego chrzestna w ciąży budzi tyle kontrowersji?

Chrzest święty odbywa się zgodnie z odgórnymi zasadami. Jedną z nich jest wyznaczenie dwóch osób, kobiety i mężczyzny, którzy w życiu nowo narodzonego katolika będą pełnić bardzo istotne role. Zadaniem chrzestnych jest wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju, służyć radą oraz pomagać rodzicom malucha w jego wychowywaniu, i zaszczepianiu w nim wiary, czy istotnych wartości. Choć wiele osób wybór rodziców chrzestnych traktuje wyłącznie jako formalność, to jednak panuje społeczne przekonanie, że kobiety ciężarne nie powinny zostawać chrzestnymi. Nie każdy wierzy w ten przesąd, lecz fora internetowe pełne są pytań, czy chrzestna w ciąży powinna być w ogóle brana pod uwagę. Oczywistym wydaje się, że nie sposób przewidzieć pewnych zdarzeń z wyprzedzeniem, więc osoba, która od dawna była wyznaczona jako matka chrzestna, może poczynić własne plany związane z potomstwem. Można wówczas zmienić swój wybór, lecz wielu rodziców na chrzestnych wybiera osoby bardzo sobie bliskie, z których trudno zrezygnować bez żalu. Powszechną praktyką jest bowiem ustanawianie rodzicami chrzestnymi swojego rodzeństwa, kuzynostwa czy najbliższych przyjaciół. Czy w przypadkach wątpliwych ciąża potencjalnej matki chrzestnej przesądza sprawę?

Chrzestna w ciąży – czy prawo kościelne stoi na przeszkodzie?

Warto podkreślić, iż nie istnieje żaden zapis w prawie kościelnym, który dyskwalifikowałby kobiety ciężarne, jeśli chodzi o podawanie dziecka do chrztu. Kościół katolicki stoi na stanowisku, że przyszli rodzice chrzestni powinni cieszyć się nieskazitelną opinią w swojej rodzimej parafii i dlatego preferowani są praktykujący katolicy, którzy będą w stanie przekazać dziecku podstawy wiary, a także całą swoją postawą udowadniać wzniosłe ideały. Nigdzie nie jest powiedziane, iż chrzestna w ciąży nie wchodzi w grę. Skoro nie ma oficjalnego zakazu pełnienia funkcji matki chrzestnej przez kobiety ciężarne, uznać należy, iż panuje w tej kwestii dowolność. Bywają jednak przypadki dyskusyjne, gdy ksiądz może zanegować moralność kandydatki jak np. ciąża z tzw. nieprawego łoża. Każdorazowo ostateczna decyzja należeć będzie zatem do kapłana, który ma udzielać chrztu świętego. Sama ciąża matki chrzestnej nie stanowi jednak wystarczającej przesłanki do wykluczenia danej osoby. 

Chrzestna w ciąży a dodatkowe obowiązki

Bycie matką chrzestną to nie tylko obecność podczas ceremonii chrztu świętego, ale zobowiązanie na całe życie. Dlatego koniec końców to osoba, która zostanie wyznaczona do pełnienia tej zaszczytnej, choć trudnej funkcji, powinna zdecydować, czy ją przyjmuje. Chrzestna w ciąży zwłaszcza, jeśli jest to początkowa faza, może bez większego trudu podjąć się tego zadania, jeżeli nie chce zawieść rodziców dziecka i czuje się w ten sposób wyróżniona. Jeżeli jednak ciąża zbliża się do fazy kulminacyjnej lub jest zagrożona, podawanie dziecka do chrztu mogłoby wiązać się dla kobiety z nadmiernym obciążeniem. Rodzice malucha powinni zatem wykazać się ogromną empatią i taktem. Jeśli decydują się na powierzenie funkcji matki chrzestnej kobiecie ciężarnej, muszą przede wszystkim zadbać o jej komfort oraz bezpieczeństwo. Trzeba również w pełni rozumieć to, iż kobieta w ciąży ma pełne prawo odmówić pełnienia funkcji matki chrzestnej bez uzasadniania swej odmowy i zbędnych tłumaczeń. 

Chrzestna w ciąży – dlaczego warto ją wybrać?

Jeśli ktoś zastanawia się nad kandydaturą siostry lub koleżanki, która właśnie zobaczyła dwie kreski na teście ciążowym, to powinien uzmysłowić sobie, że chrzestna w ciąży może mieć wiele atutów. Przede wszystkim, nikt tak nie zrozumie rodziców dziecka, jak osoba, która za chwilę także będzie miała potomstwo w zbliżonym wieku. Niewątpliwym profitem jest także to, że w przyszłości pociechy będą miały się z kim bawić, zacieśniając tym samym więzi obu rodzin. Często zdarza się również tak, że bliscy znajomi są wzajemnie rodzicami chrzestnymi dla swoich dzieci, co stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby kobieta ciężarna została matką chrzestną, choć każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Okres ciąży do ciągłe wysłuchiwanie zabobonów na temat jej przebiegu i rozwoju dziecka. Nie każdy wie, że istnieje przesąd mówiący o tym, że kobieta w ciąży nie powinna zostać matką chrzestną, bo nienarodzony maluch „zabierze chrzczonemu dziecku szczęście”. Są to oczywiście starodawne zabobony i nie ma żadnych medycznie udowodnionych przeciwskazań do tego, aby kobieta w ciąży była matką chrzestną.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: