Herbata koperkowa – od kiedy można ją podawać?

Od lat za jeden z najlepszych sposobów na problemy trawienne uchodzi herbata koperkowa. Od kiedy można podawać ją dzieciom na dolegliwości przewodu pokarmowego oraz górnych dróg oddechowych? Czy w ogóle warto po nią sięgać?
herbata koperkowa od kiedy

Herbata koperkowa- od kiedy? Właściwości i działanie kopru włoskiego.


Koper włoski jest rośliną znana ludzkości od czasów starożytnych. Był chętnie uprawiany przez starożytnych Greków oraz Rzymian. Koper włoski, zwany również fenkułem, stanowi bogactwo cennych składników mineralnych, takich jak: żelazo, wapń, flawonoidy. Jest źródłem olejków eterycznych oraz szerokiej gamy witamin.


Koper włoski powszechnie wykorzystywany jest w ziołolecznictwie, jako dodatek do mieszanek leczniczych lub samodzielnie- w formie herbatki z kopru włoskiego, naparów koperkowych oraz kremów i mazideł. Koper włoski w różnych postaciach działa łagodząco na schorzenia żołądkowo-jelitowe, przez działanie rozkurczowe- minimalizuje bóle menstruacyjne, łagodzi bóle głowy oraz mięśni. Wspomaga regenerację podczas snu, przeciwdziała bezsenności. Jest stosowany do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust.


Herbata koperkowa – od kiedy jej właściwości są cenione?


Właściwości kopru włoskiego są niezależne od jego postaci. Herbata koperkowa, od kiedy została pierwszy raz zastosowana, i od kiedy stwierdzono jej łagodzące i przeciwzapalne działanie, jest bardzo chętnie podawana w stanach chorobowych. Powszechność występowania i dostępność kopru włoskiego spowodowała, że chętnie sięgano po niego w przypadkach wystąpienia niestrawności, wzdęć, kolek, kolek niemowlęcych, zaparć, refluksu żołądkowo-jelitowego.


Po napar z suszonego kopru włoskiego (herbatkę koperkową) często sięgają kobiety w przypadku bólów i skurczy spowodowanych menstruacją.

Herbata koperkowa – od kiedy? Czy można ją pić w ciąży i podczas karmienia piersią?


Herbata koperkowa- od kiedy jej właściwości zostały stwierdzone, jest polecana jako domowy sposób na wszelkie dolegliwości żołądkowo- jelitowe towarzyszące kobietom zarówno w okresie oczekiwania na narodziny dziecka oraz w okresie po porodzie. Napar z kopru włoskiego, zgodnie z naturalnym ziołolecznictwem oraz najnowszymi doniesieniami ze świata medycyny, jest wskazana do stosowania przy zaparciach i wzdęciach w okresie ciąży.

Z uwagi na fakt, że koper włoski charakteryzuje się działaniem wyciszająco-relaksującym- polecany jest do regularnego popijania jako herbatka w przypadku stwierdzenia u kobiety ciężarnej podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

Herbatka koperkowa jest ponadto świetnym sposobem na zmniejszenie bolesności bólów porodowych, co jest szczególnie wartościową właściwością naparu dla kobiet planujących wydanie na świat potomstwa metodą porodu naturalnego. Dlatego też herbata koperkowa polecana jest do popijania przez cały okres ciąży, jeśli kobietę męczą uporczywe problemy żołądkowo-jelitowe.


Herbata koperkowa może z powodzeniem być stosowana podczas karmienia piersią. Łagodzące i przeciwzapalne właściwości naparu z kopru włoskiego przedostają się do pokarmu wytwarzanego przez kobietę, dzięki czemu redukują dolegliwości brzuszkowe dzieci karmionych piersią. Zatem herbata koperkowa powinna być dodatkiem do diety kobiet karmiących, w szczególności, jeśli maluszkowi dokuczają problemy z kolkami, zaparciami i bólami brzuszkowymi.


Herbata koperkowa. Od kiedy podawać ją niemowlętom i dzieciom?


Herbata koperkowa- od kiedy znane są jej właściwości i jednocześnie delikatność działania, prosta forma podawania i przyswajalność przez układ pokarmowy niemowląt i małych dzieci- jest bardzo chętnie stosowanym produktem przez młode mamy już od najwcześniejszych chwil życia.


Herbata z kopru włoskiego powinna być podawana zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu danego producenta- ponieważ zastosowanie różnych substancji dodatkowych i konserwujących może powodować, ze herbata koperkowa nie będzie polecana dla niemowląt od pierwszych dni życia. Niemniej jednak niektóre herbatki mogą być zaparzane już kilkutygodniowym maluszkom.

Herbatka koperkowa uważana jest za cudowny lek przy dolegliwościach brzuszkowych niemowląt, szczególnie kolce niemowlęcej. Dawniej uważano, że należy ją podawać już nawet tydzień po porodzie. Najnowsze wytyczne WHO wydłużyły znacznie ten okres do 4 miesiąca życia. Należy też zachować umiar w jego podawaniu, ponieważ zawiera on duże stężenie estrogenów, które w nadmiarze mogą wywoływać przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek oraz problemy hormonalne u chłopców.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: