Od kiedy chodzik ? Jak wspierać dziecko w chodzeniu?

Proces nauki chodzenia powinien odbywać się w naturalnych dla dziecka warunkach.  Jeżeli zastanawiacie się, od kiedy chodzik wprowadzić do codziennego użytku, lepiej wstrzymajcie się z kupnem i poczytajcie o konsekwencjach jego stosowania.
od kiedy chodzik

Od kiedy chodzik? Pierwsze kroki

Kiedy maluch zacznie chodzić? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzice. Jednym wydaje się, że skoro ich dziecko w perfekcyjny sposób opanowało sztukę raczkowania, to lada chwila stanie na nóżki i żwawo pomaszeruje przed siebie. Niestety, w praktyce zwykle nie bywa tak prosto. Niektóre maluchy zaczynają późno raczkować i jeszcze później chodzić, innym słabo idzie raczkowanie i, w celu sprawnego przemieszczania się, jak najszybciej próbują stawiać swoje pierwsze kroki. Nie ma reguły.

Moment, w którym nasze dziecko zacznie chodzić, jest uwarunkowany genetycznie oraz uzależniony od jego budowy fizycznej, a także w dużej mierze od charakteru. Większe prawdopodobieństwo na wcześniejsze chodzenie ma maluch o krzepkich, krótkich nóżkach niż jakże rozkoszny pulchny, wysoki bobas. Również młody ryzykant szybciej puści się szafki i samodzielnie zacznie stawiać swoje pierwsze kroki niż dziecko z natury ostrożne. Dodatkowo dziecko przymuszane przez rodziców do chodzenia może się zablokować i zbuntować, co także może mieć negatywny wpływ na naukę samodzielności. Reasumując, wiadomo, że dziecku nie można przeszkadzać, ale czy można mu w jakiś sposób pomóc, na przykład podsuwając mu chodzik? Od kiedy chodzik możemy wprowadzać i czy jest on w ogóle bezpieczny?

Z chodzikiem czy bez?

To kolejne pytanie, które spędza rodzicom sen z powiek. Odpowiedź na nie — nie jest jednak jednoznaczna. Jeszcze do niedawna krążyło przekonanie, że chodziki wspierają proces nauki chodzenia oraz zapewniają maluchom większe bezpieczeństwo, chroniąc je przed upadkami. Od kiedy chodzik pojawił się w domu, umieszczano w nim dziecko, dając mu szansę na samodzielne przemieszczanie się, jeszcze zanim zaczęło chodzić. W ostatnich latach, po licznych badaniach i publikacjach lekarzy wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest pozwolenie maluchowi na rozpoczęcie samodzielnych prób w stawianiu pierwszych kroków, ponieważ wczesne i częste przebywanie w chodziku nie tylko nie sprzyja nauce samodzielnego chodzenia, ale może być dla niego bardzo szkodliwe. 

Chodziki bowiem nie stymulują rozwoju zmysłu równowagi oraz nie wzmacniają mięśni i kontroli posturalnej. Ponadto, chodzik może zaburzać prawidłowy rozwój orientacji przestrzennej u dziecka. Te wszystkie zalety, które my — jako rodzice i opiekunowie — wyliczamy, w rzeczywistości mogą okazać się wadami w stosunku dla dziecka. Dla nas z pozoru bezpieczne w chodziku dziecko nie ma możliwości wejścia na ścianę czy kant stołu, natomiast z pozycji dziecka — nie stymuluje on zmysłu równowagi czy obronnego podporu.

Jednak największą wadą chodzików jest jednak to, że zaburzają one prawidłowy rozwój, przyczyniając się do późniejszych wad postawy. Wzorzec chodu dziecka w chodziku nie ma nic wspólnego z prawidłowym wzorcem chodu, ponieważ w nieprawidłowy sposób ustawia miednicę i kręgosłup, wysuwając brzuszek do przodu oraz obciążając stopy. Ponadto, ograniczone przez chodzik dziecko nie ma swobody ruchów, możliwości doświadczania przestrzeni oraz poznania różnych faktur znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu.

Złoty środek

Najważniejsze jest to, aby znaleźć złoty środek. Chodzik nie wyrządzi maluchowi szkody, jeśli będzie używany w sporadycznych sytuacjach. Dla dobra każdego dziecka należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i poczekać na jego samodzielne próby chodzenia. Proces nauki chodzenia będzie najbardziej efektywny, gdy będzie odbywał się w naturalnych warunkach i wiązał z pokonywaniem kolejnych wyzwań i przeszkód przez naszą pociechę.

Chodzik to jeden z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla dzieci. Jedni go demonizują inni chwalą. Według tych pierwszych chodzik zniekształca kręgosłup i inne części ciała dziecka. Zwolennicy chodzików śmieją się z tych argumentów twierdząc, że to właśnie dzięki chodzikowi ich dzieci zaczęły chodzić. Ciężko jest jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór i określić kiedy i czy w ogóle pozwalać dziecku korzystać z chodzika. Każda mam powinna zadecydować sama, w końcu to mama chce najlepiej dla dziecka.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: