Podnoszenie rąk do góry w ciąży – czy jest odradzane?

Lekarze polecają kobietom kontynuowanie uprawiania sportu w czasie ciąży. Oczywiście, należy zrezygnować ze zbyt intensywnych aktywności. W tym czasie nie należy między innymi dźwigać ciężarów. A czy podnoszenie rąk do góry jest dozwolone?
podnoszenie rąk do góry w ciąży

Podnoszenie rąk do góry w ciąży- co mówią specjaliści?

Podnoszenie rąk do góry w ciąży może stanowić zagrożenie, zarówno dla matki, jak i jej dziecka. W zdrowo przebiegającej ciąży kobieta może pozostać aktywna przez cały czas ciąży. Macica to bardzo silny i elastyczny mięsień w ludzkim organizmie. Zlokalizowana jest nad miednicą kostną, która gwarantuje jej wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dobre wsparcie. Ponadto macica jest utrzymana przez cały zaawansowany aparat więzadeł oraz mięśni miednicy mniejszej. To one sprawiają, że macica jest dobrze zabezpieczona i zachowuje stałą pozycję przez cały czas trwania ciąży. 

Najbardziej podatnym miejscem na uszkodzenie jest szyjka macicy. Warto jednak pamiętać, że w zdrowej ciąży szyjka jest zamknięta, długa i bardzo elastyczna. Osiąga ona ok. 25 mm długości, jej kanał jest zamknięty a konsystencja dosyć twarda. Taka szyjka macicy powinna być do 34 tygodnia ciąży, następnie zaczyna się ona skracać i mięknąć. Jej tempo zmian zależy od tego, w której ciąży jest kobieta. Kiedy szyjka jest już skrócona, specjaliści faktycznie odradzają ćwiczenia rękami i nogami, które mogłyby zbytnio napisać delikatną błonę. Nie jest ona aż tak stabilna i dobrze przytwierdzona, jak ma to miejsce przy zamkniętej i długiej szyjce.

Według specjalistów podnoszenie rak do góry w ciąży jest ryzykowne. Wiąże się to z tym, iż czynność ta może doprowadzić do naciągnięcia więzadeł, na których zawieszona jest macica. Nie powinno się więc w czasie ciąży podnosić rąk do góry, zwłaszcza przez długi czas.

Zakaz podnoszenia rąk do góry w ciąży nie jest wcale żadnym zabobonem. Wielu lekarzy potwierdza, że podnoszenie rąk do góry może powodować naciągnięcie wiązadeł odpowiedzialnych za zawieszenie macicy co może stanowić duże ryzyko poronienia. Również długie trzymanie rąk w górze może powodować problemy z krążeniem a nawet niezwykle niebezpieczne w ciąży omdlenia.

– podkreśla Olga, ginekolog z dziesięcioletnim doświadczeniem.

Podnoszenie rąk do góry w ciąży- lepiej unikać?

W przypadku kobiet z wydolną szyjką macicy, porządki domowe czy ćwiczenia fizyczne są dozwolone. Jeżeli jednak szyjka już się skróci, a ciąża nie jest jeszcze donoszona, wówczas najlepiej unikać wysiłków fizycznych, które mogłyby napisać błonę owodniową. Co ważne, podnoszenie rąk do góry w ciąży właśnie tę błonę niestety napina. Podnoszenie rąk do góry może skutkować naciągnięciem więzadeł, na których znajduje się macica. Jest to więc dużym niebezpieczeństwem dla kobiety i jej ciąży. Za długie trzymanie rąk w górze skutkuje też zaburzeniami krążenia. Te natomiast mogą prowadzić do utraty równowagi czy nawet omdleń. Nie należy więc w czasie ciąży wykonywać takich czynności jak wieszanie firan i zasłon. Istotne jest to, aby kobieta pamiętała o regularnych wizytach u ginekologa. To on oceni też wydolność szyjki macicy i stwierdzi, czy kobieta może ćwiczyć i wykonywać codziennie porządki, czy nie.

Jaka aktywność fizyczna jest polecana w czasie ciąży?

Kobiety w ciąży powinny wykonywać przede wszystkim ćwiczenia oddechowe. W czasie porodu pełnią one bardzo istotną funkcję. Prawidłowy rytm i częstotliwość oddychania sprawiają, iż mięśnie macicy kurczą się. Organizm dzięki nim otrzymuje odpowiednią dawkę tlenu. Ćwiczenia oddechowe warto wykonywać regularnie. Może być to nawet śpiew, który wzmocni płuca i mięśnie przepony. Ciężarne muszą też pamiętać o odpoczynku i relaksie. Poród jest niezwykle trudną częścią życia kobiety. Warto przy tym zrobić wszystko, aby przebiegł sprawnie i bez trudu. Aby zredukować poziom bólu, niezbędne jest rozluźnienie wszelkich mięśni ciała. Techniki relaksacyjne oczywiście nie sprawią tego, że poród będzie w pełni bezbolesny. Są one jednak w stanie poprawić komfort odczuwany przez kobietę podczas akcji porodowej.

Specjaliści radzą, żeby nie ingerować w macicę, a samodzielnie wykonywać naturalne czynności. Jeśli kobieta rozluźni swoje mięśnie, wówczas dziecko o wiele łatwiej zacznie przemieszczać się przez kanał rodny. Cały proces przebiegnie więc bez problemów, o wiele płynniej, a przy tym będzie mniej bolesny. Dobra relaksacja skutkuje też do wcześniejszego otwarcia macicy w czasie porodu, co przyspiesza całą akcję. Eksperci polecają jak największe rozluźnienie mięśni jamy ustnej podczas porodu, które wpływają też na rozluźnienie mięśni macicy. Nie bez znaczenia jest też plastyczność i wytrzymałość w czasie porodu. Są one potrzebne do tego, żeby kobieta była w stanie kontrolować swoje ciało w czasie skurczów.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: