Uderzenie w brzuch w ciąży – czym grozi?

Uderzenie w brzuch kobiety ciężarnej wiąże się z niepokojem o maleństwo i bezpieczeństwo matki. Oczywiście nie musi oznaczać najgorszego, jednak warto pamiętać czym może to grozić, na co należy uważać i jak postępować.
uderzenie w brzuch w ciąży

Czym grozi uderzenie w brzuch w ciąży?

Przede wszystkim w każdym wypadku nawet powodującym zagrożenie, warto zachować spokój i skupić się jak tylko można, na racjonalnym myśleniu. Takie podejście pozwoli nie tylko opanować sytuacje ale też nie dokładać sobie też niepotrzebnego stresu. W momencie kiedy pojawi się niespodziewane uderzenie w brzuch w ciąży, może pojawić się kilka ewentualności, na które należy zwrócić uwagę.

Po pierwsze, brak śladów na zewnątrz nie oznacza, że warto zignorować nawet mały wypadek. Brak objawów, śladów, bólu brzucha to zazwyczaj oznaka, że dziecku nic się nie stało i wszystko jest w porządku. Nie mniej jednak, w każdej sytuacji warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Co stanie się w przypadku silnego uderzenia? Podczas ciąży, brzuch staje się delikatny, a wnętrzności nieco zmieniają położenie. Z tego też powodu, kiedy mamy do czynienia z mocnym uszkodzeniem, może dojść do uszkodzenia m.in. śledziony, wątroby, nerek. Wypadek tego rodzaju, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, może spowodować, że macica zostanie sprowokowana i pojawią się skurcze. Jest to zupełnie normalne, bo mamy do czynienia z mięśniami. Co należy zrobić w tej sytuacji? Starać się zachować jak największy spokój, skontaktować się z lekarzem prowadzącym i myśleć pozytywnie.

Jak chronione jest dziecko w czasie ciąży?

Ciało kobiety, w czasie trwania ciąży, znacznie się zmienia. Nie mniej jednak, mimo delikatności, znaczących zmian odczuwanych przez kobietę, natura wyposaża dziecko w odpowiednie narzędzia ochronne. O czym dokładnie mowa? Mniej więcej w połowie pierwszego trymestru, wokół zarodka tworzy się silny, trzy warstwowy pęcherz płodowy. Ma on na celu ochronić dziecko przed bakteriami i stanowić idealne miejsce rozwoju jednak dodatkowo, tworzy też w pewnym stopniu, obszar obronny w razie ewentualnych wypadków.

Uderzenie w brzuch w ciąży – co może się dokładnie stać na każdym etapie?

Niefortunne uderzenie w brzuch w ciąży, bądź zbyt intensywna zabawa ze starszym rodzeństwem może przysporzyć stresu o maleństwo noszone pod sercem. Warto więc zapoznać się z instrukcjami i ewentualnościami na każdym etapie ciąży.

W pierwszym trymestrze, zarodek jest bardzo mały, a  organizm dopiero przygotowuje się do nowego stanu. Dzięki temu, ewentualny upadek bądź uderzenie będzie najmniej szkodliwe. Jest to spowodowane ochroną na wczesnym etapie, złożoną z kości miednicy. Kolejny etap to czas, w którym dziecko rozpoczyna intensywny okres rozwoju. Wiąże się to również z większym ryzykiem i wrażliwością dziecka na zagrożenia.

Ostatni trymestr to czas kiedy maluch staje się najbardziej narażony, a mama jest dużo bardziej wrażliwa na wszystkie ewentualności. Brzuch na tym etapie jest spory i dużo łatwiej niestety można go uderzyć. Często niepotrzebnie, pojawia się panika i stres, zwłaszcza związany o ewentualnie przyspieszony poród. Jednak tak jak zostało wspomniane wcześniej, warto nie stresować się na zapas.

Objawy, które mogą sygnalizować ewentualne zagrożenie po uderzeniu :

  • wzmożona intensywność i częstotliwość ruchów dziecka
  • plamienie bądź krwawienie nawet w małym stopniu
  • tkliwość brzucha
  • ból, delikatny bądź rosnący, przy dotyku lub odczuwalny samoistnie
  • niepojawiające się wcześniej wzdęcie
  • gorączka

Tego rodzaju sytuacja, zdecydowanie wskazuje na konieczność skontaktowania się z lekarzem i sprawdzeniem czy dziecko jest bezpieczne. Nie każde uderzenie w brzuch w ciąży wymaga jednak wizyty w szpitalu. Pierwszym i najszybszym rozwiązaniem będzie wykonanie telefonu i dokładne opisanie sytuacji. Następnym krokiem będzie postępowanie wedle wskazówek i zaleceń specjalisty.

Podsumowując, wszystko zależy od tego, jak silne było to uderzenie i jak się czujemy. Na pewno warto się położyć i uspokoić a potem przeanalizować nasze samopoczucie. Jeśli coś nas boli, czujemy się źle, lub mamy krwawienie z dróg rodnych to nie ma na co czekać! W takich sytuacjach należy jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Jeśli uderzenie było lekkie a my czujemy się dobrze należy monitorować swój stan, położyć się na boku i policzyć ruch dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku nie ma co panikować.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: