Ranking gier planszowych rodzinnych. Poznaj najciekawsze planszówki

Czy wiesz, że świetnym sposobem na zabawę dla rodziny, rodzeństwa lub grupy przyjaciół są rodzinne gry planszowe? Ranking gier planszowych rodzinnych to zestawienie, które pomoże ci wybrać planszówkę odpowiednią dla waszych potrzeb. Zapoznaj się z propozycjami i zdecyduj, w którą grę zagrasz z najbliższymi.
ranking gier planszowych rodzinnych

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Wielu rodziców zauważa, że ich dzieci za dużo czasu spędzają przed komputerem. Próbują zająć je innymi zabawami, nawiązać z nimi kontakt, ale często brakuje im pomysłu. Ty też masz taki problem? Marzysz o wspólnych rodzinnych wieczorach, ale nie wiesz, jak je zorganizować? Rozwiązaniem są rodzinne planszówki. Ranking gier planszowych rodzinnych zawiera kilka propozycji i mamy nadzieję, że znajdziesz taką grę, która sprawi, że wszyscy będziecie się świetnie bawili. Jakie zalety ma taka zabawa? Czym się kierować, wybierając grę planszową dla rodziny? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Rodzinne gry planszowe – jak wybieraliśmy?

Wybierając gry planszowe do rankingu, sugerowaliśmy się następującymi cechami:

 • przejrzystość instrukcji – nikt nie przepada za skomplikowanymi zasadami gry, bo to one często zniechęcają przed rozpoczęciem zabawy;
 • ciekawy, wciągający pomysł na grę, dzięki któremu zainteresuje ona wszystkich uczestników, niezależnie od wieku i obudzi w nich ducha rywalizacji;
 • wartość edukacyjna gry – najlepszymi opiniami cieszą się planszówki, które jednocześnie bawią i przekazują wiedzę, niezależnie od tego, czy jest to wiedza z zakresu finansów, przyrody, czy też znajomości geografii;
 • przyjazna dla oczu szata graficzna gry;
 • oferta dodatków do gry lub innych wersji, dzięki którym gra nie nudzi się i można ją urozmaicać;
 • czas trwania rozgrywki – uznaliśmy, że najlepsze gry to takie, które można rozstrzygnąć w ciągu godziny, bo w przypadku dłuższych rozgrywek najmłodsi uczestnicy często tracą zapał i nudzą się.

Produkty uwzględnione w rankingu

Gra planszowa G3 7 Days Of Westerplatte
Zalety
 • Dynamiczna rozgrywka, która zmusza graczy do podejmowania szybkich decyzji.
 • Bogata i szczegółowa oprawa graficzna, nawiązująca do historycznych wydarzeń.
 • Wielość dostępnych strategii oraz możliwość zmiany losów bitwy.
 • Interaktywne elementy planszy, które wprowadzają dodatkowy poziom emocji i rywalizacji.
Wady
 • Trudny do opanowania dla początkujących graczy.
 • Może być zbyt krótki dla bardziej doświadczonych graczy.

G3 7 Days Of Westerplatte to dynamiczna gra planszowa dla 2-4 osób, której akcja toczy się podczas obrony Westerplatte w 1939 roku. W trakcie 7 tur gracze podejmują decyzje strategiczne i walczą o przetrwanie w tym kluczowym momencie historii Polski.

Gra planszowa Small World Of Warcraft
Zalety
 • Kreatywny mash-up świata Small World i uniwersum World of Warcraft
 • Duża liczba ras i klas postaci do wyboru, co zapewnia wiele wariantów rozgrywki
 • Łatwe zasady gry, co umożliwia szybkie rozpoczęcie zabawy bez większego przygotowania
 • Wysoka jakość wykonania planszy i elementów gry, co gwarantuje długą żywotność produktu
Wady
 • Zbyt skomplikowana dla nowicjuszy.
 • Potrzebuje dużo miejsca do grania.

Small World of Warcraft to ekscytująca gra planszowa dla 2-5 osób, w której gracze wcielają się w postacie z uniwersum Warcrafta i rywalizują o kontrolę nad krainami Azeroth. Zróżnicowane rasy i klasy postaci oraz różne umiejętności specjalne zapewniają wiele możliwych strategii i emocjonujących potyczek.

Gra planszowa Winning Moves Monopoly Polska jest piękna Refresh 2022
Zalety
 • Piękne wykonanie i estetyczny design
 • Aktualizacja z 2022 roku dodaje świeżości i nowych elementów
 • Znana i uwielbiana przez graczy klasyczna gra Monopoly
Wady
 • Trudne zasady dla początkujących
 • Może zająć dużo czasu na jedną rozgrywkę

Winning Moves Monopoly Polska jest piękną grą planszową, która przeszła odświeżenie w 2022 roku. Zanurz się w polskiej kulturze i historii, rywalizując z innymi graczami, aby zdobyć kontrolę nad najważniejszymi polskimi miastami. To idealna rozrywka dla wszystkich fanów Monopoly i miłośników Polski.

Gra planszowa Dixit
Zalety
 • Kreatywna rozrywka dla całej rodziny.
 • Łatwa nauka zasad gry i szybki start.
 • Wspaniałe ilustracje, które rozwijają wyobraźnię.
 • Możliwość dostosowania poziomu trudności.
Wady
 • Może się szybko nudzić po wielokrotnym graniu.
 • Wymaga kreatywności i wyobraźni, co może być trudne dla niektórych graczy.

Dixit to kreatywna gra planszowa, w której gracze starają się odgadnąć, co oznaczają ilustracje na kartach innych graczy. Gra wymaga nie tylko logicznego myślenia, ale także wyobraźni i zdolności do tworzenia opowieści.

Od czego zależy wybór najlepszej planszówki dla rodziny?

Wybór odpowiedniej gry planszowej zależy od tego, jaki cel ma ona spełniać. Na rynku tego typu zabawek wyróżnia się następujące rodzaje gier planszowych rodzinnych:

 • strategiczne;
 • przygodowe;
 • logiczne;
 • towarzyskie;
 • ekonomiczne.

To dość ogólny podział planszówek. Większość z nich łączy w sobie różne cechy i trudno je zakwalifikować do jednej z wymienionych grup.

Zastanawiasz się, jakie rodzinne gry planszowe warto kupować? Wybierając grę dla swojej rodziny, weź pod uwagę wiek i liczbę uczestników, dla których ją zaprojektowano. Jeśli twoje najmłodsze dziecko ma 8 lat, a wasza rodzina liczy 5 osób, to spróbuj znaleźć grę przeznaczoną dla graczy w wieku od 8 lat, a zarazem dla 5 lub więcej osób.

Jeśli chcesz zainteresować grą swoich bliskich czy też przyjaciół swoich dzieci, to weź pod uwagę zainteresowania i potrzeby uczestników. Dziecko lubiące komputerowe gry wojenne polubi zapewne strategiczną planszówkę, zwłaszcza jeśli dzięki niej pozna reguły planowania walk. Nastolatek, który nie potrafi zapanować nad wydatkami kieszonkowego, może dzięki ekonomicznej planszówce poznać reguły inwestowania i dodatkowych zarobków, a dzięki temu przekonać się, że warto oszczędzać. Uczeń mający problem z koncentracją podczas nauki, z zapamiętywaniem i liczeniem, podszkoli te umiejętności dzięki grom logicznym. Rodzicom zaś łatwiej będzie podczas wspólnej zabawy przekazać dzieciakom wiedzę matematyczną. 

Dużą wartość edukacyjną mają gry przygodowe, związane z poznawaniem przyrody i historii. Budzą one zainteresowanie podróżami i zwiedzaniem zabytków. Taka gra wciągnie wszystkich uczestników, niezależnie od wieku oraz tego, w jakim stopniu znają dane zagadnienie.

Rodzinne gry planszowe. Dlaczego warto je kupować?

Rodzinne gry planszowe integrują członków rodziny. Są świetnym sposobem na wspólną zabawę, na odciągnięcie dzieciaków ze świata wirtualnego i utrzymanie z nimi dobrego kontaktu. Podczas grania w grę planszową dzieci często otwierają się i opowiadają rodzicom o różnych sytuacjach w szkole czy też o problemach w grupie rówieśniczej. Poza tym gry planszowe rodzinne są zwykle odpowiednie także dla grupy rówieśniczej. Jeśli masz kilkoro dzieci i kupisz im dobre planszówki, to dzieciaki będą się świetnie bawiły w swoim gronie, a przy tym uczyły rywalizacji i gry według zasad fair play. Ponadto jedną z zalet grania w planszówki jest fakt, że dzieci uczą się przegrywania i uświadamiają, że nie zawsze wszystko idzie w życiu zgodnie z założeniami.

Rodzinne gry planszowe. Kiedy się przydają?

Rodzinne planszówki to pomysł na wspólne spędzanie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Dobrą planszówkę warto zabrać też na wczasy. Gry planszowe pomogły niejednej rodzinie przetrwać dni z kiepską pogodą podczas urlopu. Planszówki rozkłada się także podczas awarii prądu w domu, kiedy to żadne urządzenia nie działają, a dzieci się nudzą. Dobrym pomysłem jest również rozłożenie rodzinnej gry planszowej podczas świątecznego popołudnia czy też spotkania towarzyskiego z zaprzyjaźnioną rodziną.

Gry planszowe dla rodziny. Świetny pomysł na prezent

Rodzinną grę planszową możesz wręczyć jako prezent z okazji I komunii świętej albo na urodziny. Rodzinna planszówka może być też świetnym upominkiem pod choinkę czy po prostu podarunkiem wręczanym znajomym podczas odwiedzin. W jakich innych sytuacjach warto kupić rodzinną planszówkę? Na przykład jako nagrodę za dobre oceny w szkole czy inne osiągnięcia. Nie zawsze też trzeba szukać pretekstu, aby kupić grę planszową dla rodziny. Jeśli, będąc akurat w księgarni, zauważysz ciekawą grę, to kup ją, bo to szansa na wspólną zabawę dla ciebie i twoich bliskich.

Wsiąść do pociągu Europa – wybór redakcji

Gra ekonomiczna z elementami gry strategicznej. Przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat. Liczba graczy od 2 do 5. Zadaniem każdego z graczy jest budowa przy pomocy wagoników różnych tras kolejowych między konkretnymi miastami europejskimi. Następnie podróżują tymi liniami pozostali uczestnicy, przy czym dwóch graczy nie może przejechać tą samą trasą, chyba że jest to podwójna linia. Wygrywa uczestnik, który zbuduje najwięcej tras kolejowych. W trakcie gry warto blokować ruchy przeciwników i analizować sytuację na planszy.

Gra posiada atrakcyjną wizualnie planszę i przejrzyste zasady. Budzi w graczach pragnienie podróży. Rozwija wyobraźnię i umiejętność analitycznego myślenia, a także wydobywa na światło dzienne zdolności konstruktorskie. Gra ma wiele wersji. Jeśli się wam spodoba, to możecie kupować kolejne i budować trasy w poszczególnych krajach i kontynentach.

7 days of Westerplatte – najlepszy stosunek jakości do ceny

Przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat. Liczba graczy od 1 do 4. Czas trwania rozgrywki do 1 godziny.

Ta ciekawa strategiczna gra wojenna nawiązuje do wydarzeń z czasów wybuchu II wojny światowej. Gracze wcielają się w obrońców Westerplatte i dostają bojowe zadania: odeprzeć atak przeciwnika przy wykorzystaniu dostępnych machin wojennych i amunicji. Co istotne, gracze nie grają przeciwko sobie, ale tworzą załogę. Opracowują plan działania i gromadzą broń. Od ich współpracy i umiejętności strategicznych zależy, czy pokonają poszczególne ataki i obronią posterunek. Dodatkowym utrudnieniem jest zmieniające się pole bitwy. Walkę utrudniają spalone pola, symbolizujące leje po bombach i zniszczone stanowiska obronne.

Gra ma dużą wartość historyczną. Uczy współpracy w grupie i rozwija umiejętności strategiczne. Pokazuje, który gracz ma szansę zostać liderem, a kto woli spełniać rozkazy. Gra ma sporo zalet, a przy tym jest stosunkowo tania. Można ją kupić w cenie poniżej 100 złotych.

Gra planszowa G3 7 Days Of Westerplatte
Zalety
 • Dynamiczna rozgrywka, która zmusza graczy do podejmowania szybkich decyzji.
 • Bogata i szczegółowa oprawa graficzna, nawiązująca do historycznych wydarzeń.
 • Wielość dostępnych strategii oraz możliwość zmiany losów bitwy.
 • Interaktywne elementy planszy, które wprowadzają dodatkowy poziom emocji i rywalizacji.
Wady
 • Trudny do opanowania dla początkujących graczy.
 • Może być zbyt krótki dla bardziej doświadczonych graczy.

G3 7 Days Of Westerplatte to dynamiczna gra planszowa dla 2-4 osób, której akcja toczy się podczas obrony Westerplatte w 1939 roku. W trakcie 7 tur gracze podejmują decyzje strategiczne i walczą o przetrwanie w tym kluczowym momencie historii Polski.

Small World Of Warcraft – gdy budżet nie ma znaczenia

Gra przygodowo-strategiczna, przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat. Liczba graczy od 2 do 5. Średni czas rozgrywki od 40 do 80 minut. 

Gracze walczą o miejsce na planecie, tworząc i niszcząc kolejne cywilizacje. Tworzą zestawy z dostępnych ras i umiejętności, a potem podejmują walkę na planecie Azeroth. Zmieniają świat i kreują nową fantastyczną rzeczywistość.

Walczą ze sobą ugrupowania Hordy, składającego się z Orków i Przymierza. Są też rasy neutralne, które wykorzystują konflikt do tego, by wyjść z cienia i podbić świat. 

Dobra gra komputerowa dla osób, które lubią świat magii i baśni. Można ją też polecić rodzicom, którzy chcą odciągnąć pociechy od gier komputerowych. Łączy w sobie motywy kultowych gier Small World i Warcraft oraz komputerowych gier strategicznych z fabułą fantasy. Minusem są dość trudne zasady i niejednoznaczne opisy w instrukcji. Gra może nie przypaść do gustu osobom, które nie przepadają za klimatami fantasy.

Gra planszowa Small World Of Warcraft
Zalety
 • Kreatywny mash-up świata Small World i uniwersum World of Warcraft
 • Duża liczba ras i klas postaci do wyboru, co zapewnia wiele wariantów rozgrywki
 • Łatwe zasady gry, co umożliwia szybkie rozpoczęcie zabawy bez większego przygotowania
 • Wysoka jakość wykonania planszy i elementów gry, co gwarantuje długą żywotność produktu
Wady
 • Zbyt skomplikowana dla nowicjuszy.
 • Potrzebuje dużo miejsca do grania.

Small World of Warcraft to ekscytująca gra planszowa dla 2-5 osób, w której gracze wcielają się w postacie z uniwersum Warcrafta i rywalizują o kontrolę nad krainami Azeroth. Zróżnicowane rasy i klasy postaci oraz różne umiejętności specjalne zapewniają wiele możliwych strategii i emocjonujących potyczek.

Monopoly Polska jest piękna – gdy liczy się znana marka

Gra ekonomiczna z elementami strategicznej, przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat. Liczba graczy od 2 do 6. Średni czas rozgrywki to około 2 godziny.

Grę w Monopol pamięta chyba każdy z rodziców. Większość zapewne wróci do niej z sentymentem, tym bardziej że na rynku dostępne są współczesne, bogato ilustrowane wersje gry. Monopoly Polska jest piękna pokazuje urok polskich krajobrazów i atrakcji turystycznych. Zasady polegają na tym, że gracze zbierają fundusze i skupują jak najwięcej hoteli i zamków. Po czym zarabiają na wynajmie i inwestują w zakup kolejnych nieruchomości. Wygrywa gracz, który doprowadzi pozostałych uczestników do bankructwa.

Ta ciekawa gra edukacyjna wciąga uczestników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. W trakcie zabawy dzieci uczą się geografii Polski i zasad inwestowania. Można też zauważyć, kto ma w sobie żyłkę ryzykanta i przebojowego przedsiębiorcy, a kto ma pecha w interesach. 

Minusem jest długi czas rozgrywki. 

Gra planszowa Winning Moves Monopoly Polska jest piękna Refresh 2022
Zalety
 • Piękne wykonanie i estetyczny design
 • Aktualizacja z 2022 roku dodaje świeżości i nowych elementów
 • Znana i uwielbiana przez graczy klasyczna gra Monopoly
Wady
 • Trudne zasady dla początkujących
 • Może zająć dużo czasu na jedną rozgrywkę

Winning Moves Monopoly Polska jest piękną grą planszową, która przeszła odświeżenie w 2022 roku. Zanurz się w polskiej kulturze i historii, rywalizując z innymi graczami, aby zdobyć kontrolę nad najważniejszymi polskimi miastami. To idealna rozrywka dla wszystkich fanów Monopoly i miłośników Polski.

Dixit – uwolnij swoją wyobraźnię

Gra planszowa rodzinna, przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat. Liczba graczy od 3 do 6. Czas rozgrywki wynosi około 30 minut.

Każdy z uczestników zostaje narratorem-bajarzem. Spośród otrzymanych 6 kart wybiera jedną i wymyśla do niej skojarzenie. Może to być np. hasło, cytat, piosenka czy jakieś określenie. Po czym kładzie kartę lewą stroną. Pozostali gracze starają się wybrać spośród swoich kart tę najbardziej zbliżoną do skojarzenia. Każdy z graczy kładzie swoją kartę lewą stroną obok karty bajarza. Następnie narrator tasuje karty i odkrywa je. Uczestnicy poza bajarzem, starają się odgadnąć w tajemnicy, która karta należy do bajarza. Za odgadnięcie skojarzeń przyznawane są punkty według zasad podanych w instrukcji. Liczy się nie tylko umiejętność odgadywania, ale też podpowiadania skojarzeń tak, aby gracze odgadli. Jeśli nikt nie odgadnie karty bajarza, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagrodzeni zostają pozostali uczestnicy. Grę wygrywa osoba, która zdobędzie największą ilość punktów.

Minusem tej planszówki jest nieco infantylna grafika kart, która dorosłych może szybko znudzić. Brak też jest tu wyraźnej fabuły, która wciągałaby do gry czy dawała konkretną wiedzę z danej dziedziny. Nie mniej jednak gra jest okazją do wspólnej wesołej zabawy. Rozbudza wyobraźnię i kreatywność, zwłaszcza u najmłodszych uczestników.

Gra planszowa Dixit
Zalety
 • Kreatywna rozrywka dla całej rodziny.
 • Łatwa nauka zasad gry i szybki start.
 • Wspaniałe ilustracje, które rozwijają wyobraźnię.
 • Możliwość dostosowania poziomu trudności.
Wady
 • Może się szybko nudzić po wielokrotnym graniu.
 • Wymaga kreatywności i wyobraźni, co może być trudne dla niektórych graczy.

Dixit to kreatywna gra planszowa, w której gracze starają się odgadnąć, co oznaczają ilustracje na kartach innych graczy. Gra wymaga nie tylko logicznego myślenia, ale także wyobraźni i zdolności do tworzenia opowieści.

Najlepsze marki gier planszowych rodzinnych

Jeszcze 10 lat temu wydawało się, że gry planszowe rodzinne odeszły w zapomnienie. Jednak w ostatnich latach ich sprzedaż wzrasta. Co więcej, jest ich naprawdę sporo na rynku i każdego roku wydawane są kolejne gry, bądź też nowe wersje poprzednich. To dobry trend, bo sprzyja umacnianiu więzi rodzinnych i towarzyskich w realu, a nie w wirtualnym świecie.

Nasze zestawienie otwiera marka Rebel. To nazwa wydawnictwa produkującego jedne z najlepiej ocenianych na rynku gier planszowych. To polskie wydawnictwo z siedzibą w Gdańsku jest też producentem gier Small World of Warcraft oraz Dixit – gry zamykającej tenże ranking. Gry marki Rebel wydawane są w różnych wersjach językowych. Wiele z nich otrzymuje wyróżnienia i nagrody w międzynarodowych konkursach na najlepiej oceniane gry planszowe.

Kolejną liczącą się marką na rynku gier planszowych jest Winning Moves. To producent gry Monopoly Polska jest piękna. To londyńska marka, która ma swoje przedstawicielstwa w wielu krajach, w tym też w Polsce. Marka ta wydaje gry spersonalizowane na zamówienie organizacji kultury i klientów biznesowych, a także autorskie oraz gry na licencjach innych marek.

Równie ciekawą ofertę ma firma wydawnicza i dystrybucyjna G3, będąca producentem gry 7 days of Westerplatte. Warto poznać bliżej także inne edukacyjne gry planszowe, wydawane przez G3. Tym bardziej że sprzedawane są w korzystnych cenach.

Rodzinne gry planszowe – najczęściej zadawane pytania

Wybór najciekawszych planszówek na potrzeby tego zestawienia był trudnym zadaniem. Tak samo, jak trudną decyzją jest wybór ciekawej gry planszowej dla rodziny. Mamy nadzieję, że ten ranking będzie pomocny. Aby dodatkowo ułatwić zadanie, zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

Jakie zalety mają rodzinne gry planszowe?

Granie w planszówki uczy rywalizacji i rozwija wyobraźnię. Wspomaga logiczne myślenie oraz zdolność przewidywania i planowania. Wyzwala emocje związane z wygrywaniem i przegrywaniem. Pokazuje, że w życiu, tak jak w grze, raz się wygrywa, a innym razem przegrywa i jest to normalne. Rodzinna gra planszowa to świetny sposób, by wspólnie z bliskimi ciekawie i wesoło spędzić czas. 

Czym się kierować, wybierając grę planszową dla rodziny?

Rodzice i opiekunowie najlepiej znają zainteresowania i potrzeby swoich pociech. Wybierając planszówkę, w której udział wezmą wszyscy członkowie rodziny, warto wziąć pod uwagę ilość uczestników, ich wiek oraz czas trwania rozgrywki. Informacje te widnieją na opakowaniu. W razie potrzeby warto zapytać sprzedawcę lub sprawdzić opinie internautów.

Planszówki dla rodziny. Co kupić na początek?

Jeśli dotąd nie graliście w planszówki, a chcesz nimi zainteresować swoich bliskich, to zacznij od łatwych gier, przy których można się wspólnie pośmiać. Gry ze skomplikowanymi zasadami zostaw na później, aby nie zniechęcać nikogo do trudnych reguł.

Jak zachęcić dzieci do gry w planszówki?

Twoje dzieciaki nie chcą grać z wami w gry planszowe? Zacznijcie od gry we dwoje lub z zaprzyjaźnioną parą. Postarajcie się, aby było przy tym wesoło. Głośno wyrażajcie swoje emocje związane z grą. Gdy dzieci usłyszą was i zainteresują się waszą zabawą, wówczas poinformujcie je, że to gra rodzinna i zaproście do wspólnej zabawy, tłumacząc przy tym w przystępny sposób reguły gry. Dzięki temu dzieci i młodzież zrozumieją, że planszówki są ciekawe i mogą być świetnym pomysłem na wspólną zabawę.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: